Церковний етикет

Прощі, відпусти, милостиня, піст, сімейне життя, питання етики та моралі... Усе, що стосується повсякденного життя кожного християнина

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
Уставник
новик
новик
Повідомлень: 22
З нами з: 21 липня 2005, 17:36
Звідки: Thulcandra
Контактна інформація:

Звання

Повідомлення Уставник » 23 листопада 2005, 20:31

Що таке отець-прелат? (Див. тут) :?:

Подивився в Архиєратиконі і там такого нема...
Oυτις ημιν φιλει ου φροντιδα | Nemo Nos Diliget Non Curamus

Аватар користувача
demetris
старець
старець
Повідомлень: 417
З нами з: 29 січня 2006, 16:52
Звідки: м. Львів
Контактна інформація:

Повідомлення demetris » 07 лютого 2006, 14:33

Може опечатка? :lol:
З повагою, Дмитро.

Borys
новик
новик
Повідомлень: 10
З нами з: 04 травня 2006, 11:45

Повідомлення Borys » 13 травня 2006, 10:22

Що таке отець-прелат?




Oskilku ja znajy to take zvania vustypaje v Rumokatoluckij cerkvi

диякон Петро
дописувач
дописувач
Повідомлень: 59
З нами з: 02 листопада 2005, 04:20
Звідки: м. Люблін, Польща
Контактна інформація:

Re: Звання

Повідомлення диякон Петро » 14 травня 2006, 00:39

Уставник писав:Що таке отець-прелат? (Див. тут) :?:

Подивився в Архиєратиконі і там такого нема...


Подивіться ще раз - "Чин биваємий на проізведеніє крилошан" починається на с. 278 римського видання Архиєратикону ц.-с. мовою.

Правда, самого слова "прелат" так і не знайдете там, проте воно стосується "вищої" категорії дійсних членів крилосу (капітули). Вони розподілялися на прелатів і каноніків. Це, звичайно, латинське запозичення.

Можна було й іншого роду прелатів у нас "здибати" - тих, хто отримав почесне звання "Папського прелата" чи "Домового прелата Його Святості".

Аватар користувача
Уставник
новик
новик
Повідомлень: 22
З нами з: 21 липня 2005, 17:36
Звідки: Thulcandra
Контактна інформація:

Повідомлення Уставник » 14 травня 2006, 15:08

Христос воскрес!

Дякую, Отче Дияконе. Я так і думав - запозичення. :(
Oυτις ημιν φιλει ου φροντιδα | Nemo Nos Diliget Non Curamus

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Церковний етикет

Повідомлення Олюнька » 20 червня 2011, 12:07

Michail писав:Взагалі титул - преосвященний. Але не картайтеся. НІчого страшного Ви не зробили. Само краще - боголюбивий єпископе, було б звертатись. А ці всі титули - від візантіських часів, як на мене, не дуже підходящі введення. Представники Церкви мають бути скромні, як Ісус в часи життя Його на землі.

Оце в темі Неправильно висловлені молитви мирянами під час Літургії зачепили тему звертань до владик, то я думаю форумчанам буде цікаво почитати про Етикетні мовленнєві формули у спілкуванні з духовенством - гарна праця, досить цікаво :)
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Аватар користувача
Романко
дописувач
дописувач
Повідомлень: 55
З нами з: 07 грудня 2011, 23:31
Звідки: Знам'янка Кіровоградської области

Блаженіший Патріярх

Повідомлення Романко » 23 грудня 2014, 23:44

Слава Ісусу Христу! Чому предстоятель нашої Церкви має титул Блаженніший, а не Святіший? Усі патріярхи Православних Церков називаються Святішими. Чи з офіційним визнанням Римом Патріярхату УГКЦ наш Патріярх зватиметься Святішим?
Бог! Україна! Свобода!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Блаженіший Патріярх

Повідомлення о.Олег » 24 грудня 2014, 13:04

Романко писав:Слава Ісусу Христу! Чому предстоятель нашої Церкви має титул Блаженніший, а не Святіший? Усі патріярхи Православних Церков називаються Святішими. Чи з офіційним визнанням Римом Патріярхату УГКЦ наш Патріярх зватиметься Святішим?

не обов`язково. Блаженніший - це вже одне із зверненнь до Патріарха чи Верховного Архиєпископа. Зрештою - все залежатиме від того, як скаже Церква. Про різні шанобливі звернення писали http://dyvensvit.org/library/3630.html
До одних з перших, що були у вжитку в ранній період існування Христової Церкви, належать такі: Боголюбивий, Богумилий, святіший тощо. Ці почесні титули досить часто згадуються у рескриптах цезарів і цивільних законах. Цезар Юстиніан називає єрусалимського архієпископа Петра святішим і блаженнішим.

Сучасний мовленнєвий етикет сформувався на базі напрацювань минулих поколінь. Це яскраво проявляється на прикладі церковного мовленнєвого етикету. Так, ті етикетні фрази, які були у вжитку за ранньохристиянської доби, а також багато інших, можемо знайти у посібниках із сучасного етикету. Звертаючись до Патріарха, користуються виразом Ваша Святосте! Такої фрази потребує і звернення до Папи Римського, оскільки він теж має титул Патріарха (Патріарх Західної Церкви). Інколи Папа Римський іменує себе як Слуга слуг Божих. Це яскраво простежується на прикладі діяльності Папи Івана-Павла ІІ. Таке іменування випливає з євангельської істини, що хто є наставником, нехай буде слугою всім (Лк. 22, 26). До Патріарха можна звертатися фразою Ваше Блаженство! Такою ж фразою можна звертатися і до митрополита, коли він є Главою Церкви. В іншому випадку до нього звертаються, використовуючи етикетну формулу Ваше Високопреосвященство! Таким самим принципом можна керуватися, звертаючись до архієпископа: якщо Глава Церкви, то Ваше Блаженство!, якщо ж ні ‒ Ваше Високопреосвященство! Якщо архієпископ має титул Верховного, то до нього звертаються як до Патріарха ‒ Ваше Блаженство! (як до Глави Церкви). До єпископів звертаються фразою Ваше Преосвященство! Тобто єпископа іменують прикметниками Преосвященний (простий ступень порівняння) або Преосвященніший (вищий ступінь порівняння). Цим останнім прикметником також часто іменують і митрополита. До цих слів, у звертанні до єпископа, додають слово Владико: Преосвященний/Преосвященніший Владико! У звертанні до архієрея також часто застосовують прикметник Боголюбивий. У цьому випадку, керуючись неписаним правилом, так звертаються до єпископа, який є емеритом (пенсіонером). Проте воно не є загальним правилом, а тільки відбиває погляди певних осіб. На нашу думку, згідно із семантикою цього слова, цей прикметник можна вжити до кожного єпископа. Також до архієреїв, головно в УГКЦ, звертаються зворотами латинського походження: Ваша Еміненціє! (еміненція ‒ довершеність, досконалість), або Ваша Ексцеленціє! (ексцеленція ‒ вищість, перевага: високі властивості). Звертаючись до кардинала, використовують вже згадану фразу Ваша Еміненціє! або Ваша Превелебносте! Нерідко до імені єпископа додається слово грецького походження Кир (у перекладі означає пан). Часто на письмі замість цього слова ставиться хрестик.

З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).


Повернутись до “Життя християнина”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 21 гостей