Аскетизм

Прощі, відпусти, милостиня, піст, сімейне життя, питання етики та моралі... Усе, що стосується повсякденного життя кожного християнина

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 17:22

Переношу розмову з чату. Точніше, її закінченння, бо частина вже зникла. :( Починали з того, наскільки доброю є емоційність, перейшли до розмови про християнську безпристрасність. Далі наводився текст одного з Отців Церкви про пристрасті. Далі розмова йшла про актуальність виконання окремих вимог отців-пустельників. Мої приблизні цитати: "Складається враження, що все, що приносить задоволення вважається гріхом або близьким до гріха. Зрештою, є речі, в яких я і не бачу сенсу виправлятися: любов до гарних речей, смачної їжі, користування косметикою. А тайноїдження - взагалі якийсь незрозумілий гріх."
Точні цитати:
ShMariam писав:в моєму розумінні, не бідність є добром, але пожертвувані грошей потребуючому (а результат - дійсно бідність). Так і щодо всього іншого. Я проти аскези заради аскези

о.Олег писав:тоді це не аскеза. Аскеза - це завжди заради Бога і ближнього

Just_me писав:Згодна із Мар"яною. Дозволю собі зауважити, що бідність, особливо крайня - це приниження людської гідності у одному із її найбільш яскравих проявів. І у нас вона поголовна.

о.Олег писав:приниження, бо це не добровільна бідність. Аскеза - це завжди вольовий порух, свідоме самозречення, а не воля обставин/випадку

Just_me писав:Чому ми так багато говоримо про аскезу? Люблю один католицький портал: deon.pl - Кредо часто постить перекладені із нього статі у себе на сторінці. У жодній із розміщених там статей (тисячі їх там, напевне) не говориться про потребу провадити таке життя, яке пропонується в уривку повчать Єфрема Сирійського, навпаки, всюди ви зустрінете, що життя створене для радощів, позитивних емоцій, а все сумне, депресивне, важке треба відкидати. Чому така різниця?

ShMariam писав:Дві сторони одної медалі... Хто на чому акцентує

о.Олег писав: а Аскеза - це ні не сумно, ні не депресивно. І це навіть не дві сторони - це одна. якщо "медаль" буде Дана

Just_me писав:Окей, не так. Пише, що треба розважатися, добре заробляти, відпочивати. Про аскезу ані слова

о.Олег писав:і є люди, які завдяки цьому Причислені до Вибраних? Hема, Олю. Aле є Милість Божа і на неї уповаєм. Попри це - пропоноване на сайтах є спробою працювати з людиною. Не відлякати її. Але пропоноване - не цінність сама в собі

Just_me писав:То вибраними можуть бути лише ті, хто живе у добровільній бідності і у всьому собі відмовляє? А ті, хто їздять відпочивати, ходять у парки розваг, на дискотеки, зустрічаються на вихідних із друзями і купують заміські будинки - вони не вибрані?

о.Олег писав:можуть - не можуть... Знаємо Подвижників. І знаємо що і для них Вибраність - Божа Милість. Принаймі вони, описуючи свою власну грішність, в цьому переконливо свідчать. А інше... Гедоністи і його проповідники... З того, що знаємо - ні. Людина ж свідома Бога, яка, поряд з розвагами/інше памятає про Бога/ближнього, відмовляється від чогось заради Бога, старається розрізнити святість і гріх - надіємось, що так.

Just_me писав:Я згодна, але я б і Ісуса не назвала аскетом. Він хожив на весілля, а коли закінчилося вино то не сказав "досить вже, випили, тай досить, ви що, хочете, щоб вас звідси виносили чи ви додому рачки лізли?" Ні, він забезпечив людям достатню кількість напою. Блаженний Іван павло ІІ теж напевне не був аскетом, бо любив посидіти з друзями, покататися на лижах. Але він - до вибраних. Отче, крайнощі - це завше погано. Але крайнощі бувають як вліво, так і вправо.

о.Олег писав:Ісус, відповідаючи на закид "учні Івана постять, а твої їдять/пють" говорив "не гоже гостям постити, допоки Жених із ними" (Мр.2) - от і прийшли дні, коли взято від них Жениха, та і... "важко тим, хто мають багатства, увійти в Царство Боже" (Мр.10). Стосовно ж бл.ІванаПавла... все дуже складно. Однак - точно жодного Святого не маємо завдяки посиділкам/лижам і тут, якщо про "перегиби", краще, як каже Апостол Павло про одруження, "бути як я" - мати "перегиб" саме в сторону відмови і те, що виглядає людському окові як "перегиб" є "показуванням ділами своїми моєї віри". Чи це вимагається від людини? Ні. Тому і кажу про "маяки", якими служать "для тих, хто спасаємося" Божі Аскети

ShMariam писав:
ShMariam писав:Тобто, в моєму розумінні, не бідність є добром, але пожертвувані грошей потребуючому (а результат - дійсно бідність). Так і щодо всього іншого
Якщо, кажете, це і є аскеза, то чого тоді так акцентується увага на грошолюбстві як гріху (до речі, найбагатші люди найбільше жертвують на благодійність), а бідності як чесноті, коли варто було б звернути увагу на велику кількість потребуюючих людей? Або коли багато говориться про гріх похоті, а не пояснюється, що це сильно шкодить самій людині, а особливо це гріх проти чоловіка(дружини) навіть задовго до одруження

о.Олег писав:а чому не пояснюється? Пояснюється. Стосовно ж жертвувань і жертводавців... "Бідних маєте завжди..." Каже Господь і хвалить не тих, хто дає "з багатства свого", а ту, що дала "все, що мала", хоч і лише лепту. Думаю... і благодійність в нас збочилася в лише "ділись з ближнім". А, перефразовуючи Д.Лондона "благодійність - це не кістка, кинута собаці, а кістка розділена із собакою, коли тобі самому немає що їсти"...про "крайнощі" http://bibleonline.ru/bible/ukr/40/05/

Just_me писав:жодного Святого не маємо завдяки посиділкам/лижам" А хто говорить, що завдяки? Ані завдяки, ані всупереч лижам ніхто не спасеться, я про те, що лижі і посиденьки на спасіння у людини зі здоровим глуздом не мають впливати

о.Олег писав:а я про те, що добровільна відмова людини із здоровим глуздом від "посиділок/лижів" впливає на спасіння. При цьому в самих лижах/посиділках чи їх відсутності немає ні спасенності, ні неспасенності. Розумієш: Аскеза - це не заперечення добрості багацтва, друзів, лиж тощо. Аскеза - це добровільна відмова. Бога ради.

P.S. Хто краще пам`ятає втрачену частину розмови - відредагуйте.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 17:31

о.Олег писав:а я про те, що добровільна відмова людини із здоровим глуздом від "посиділок/лижів" впливає на спасіння. При цьому в самих лижах/посиділках чи їх відсутності немає ні спасенності, ні неспасенності. Розумієш: Аскеза - це не заперечення добрості багацтва, друзів, лиж тощо. Аскеза - це добровільна відмова. Бога ради.
Звісно, Бог завжди прийме жертву заради Нього. Але... для чого Богові відмова від "посиділок/лижів"? Якщо саме в цей час є можливість послужити Богові чи ближньому (а в інший час ніяк нема можливості) замість розваги - тоді так, але в іншому випадку?
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Аскетизм

Повідомлення Just_me » 29 травня 2013, 18:33

andrey s. писав: Я упустив з чого почалась ця розмова... але з прочитаного розумію дещо. Скажу так...., основне питання яке я би собі задав це : Ради чого я живу на землі. Ради Господа чи ради " лиж, приємностей і розваг " . що мною рухає., дає сил і взагалі заохочує жити, є мотиватором всіх трудів. ? Звичайно ми всі.., більшість.., знають вірну відповідь. Так ми її знаємо..., і всі ми знаємо про таку штуку як : " Іспит Сумління ". А останнє .., є важливим.., випробовувати його ( сумління ) постійно ( можна сказати.., якщо все вірно чиним.., що тоді нас Сам Господь Випробовує ). Повірте.., мова не йде за самозаспокоювання чи самовиправдовування.., а так.., по дорослому з дитячою відвертістю. Коли людина має цю відповідь..., то питання про розваги чи отримання радості від земних речей стане з зовсім протилежним контекстом. І як би там не було..., в цих питаннях дивитись на інших людей , земних людей, є просто шкідливо, шкідливо якщо в погляді відсутній один важливий нюанс.., який власне і змінює той контекст. Маємо на Кого дивитись і Він був вільний від цих тлінних речей, хоч можливо зі сторони бачеться інше .

А можна запитати, яка мета протиставлення розваг і задоволень Богові? Я ж Вас не запитую "Ради чого ви живете: Їжі чи Бога? (ну, ви ж снідаєте, обідаєте, вечеряєте) Сон чи Бог? (маєте сміливість витрачати час на сон замість Бога?) Квартира чи Бог? (Чому витрачаєте час на власне житло, а не на Бога?) Автомобіль чи Бог? (Може, замість сидіння за кермом, будете більше думати про Бога?) Для чого ви взагалі що-небудь робите окрім присвячування часу Богові?" Дайте чесну відповідь собі і матимете ту ж відповідь на власну репліку про те, ради чого живете на землі :D
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

vitalko
старець
старець
Повідомлень: 987
З нами з: 25 березня 2009, 14:13
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення vitalko » 29 травня 2013, 18:41

Взагалі то аскеза в перекладі(не знаю чи хтось подавав тут) означає "вправи"(зрозуміло що духовні). І вправи ці, якщо глянути, для кожного окремого святого були свої. Хтось був постник(а Йоан Ліствинчик їв усе, але потрохи), хтось пустельник, хтось стовпник, хтось затворник, хтось бідним служив і був постійно серед людей, а хтось взагалі з дітьми бавився(як от Дон Боско), але тут важливо що все це робилося з Богом і для Бога. Тому сприяло спасінню і досягненню святості.

Ця дискусія нагадала мені думки щодо безпристрасності св. Ігнатія Лойоли:
«Людина створена для того, щоб славити Господа Бога свого, поклонятися Йому й служити, і таким чином спасти свою душу. Інші ж речі на землі створені заради людини, для того, щоб допомогти їй досягнути мети, для якої вона створена. З цього випливає, що людина повинна використовувати їх настільки, наскільки вони їй допомагають у досягненні мети та повинна від них звільнятися, якщо вони є перешкодою в досягненні цієї мети. І тому ми мусимо стати людьми байдужими до всього створеного, наскільки це є дозволеним нашій свобідній волі та не є під забороною: щоб ми не бажали скоріше здоров’я, ніж хвороби, багатства, ніж убогості, почестей ніж безчестя, довгого життя більше, ніж короткого, і так в усіх інших справах - потрібно прагнути і вибирати лише те, що нас краще провадить до мети, для якої ми створені»


Признаюсь чесно, сумніваюсь, що живу за цим принципом, але бодай деколи він мені згадається і трохи напоумить(та й жити за ним варто). І це не значить, що треба відмовлятися від усього що мені подобається, закритися в хаті, зосередити усі мої почуття і волю на Бога, та й посилено спасатися. Думаю, що нічого крім втрати розуму воно мені не принесло б. Треба тішитися речами створеними, але коли вони стають чи самоціллю, чи перешкодою на шляху до Бога - вартує відкинути. Ну банальний приклад, люблю гуляти лісом/парком, але коли знаю, що треба зараз допомогти батькам, то це гуляння було би перешкодою моєму спасінню в даний момент. А з другої сторони, коли на мене якась хандра напала б, і я сидів би і скнів в хаті, то якраз це негуляння можна було б назвати перешкодою, бо прогулянка підняла б мені настрій, і може би якась добра думка в голові оселилася, чи якась побожна пісенька намугикувалася, чи просто самопочуття підвщилося б і прогнало це "униніє"(не знаю як це виразити солов"їною :)). Тобто: "все мені можна, але не все корисно. Все мені можна, але я не дам нічому заволодіти мною..." Саме в цьому розумію безпристрасність. А щоб вибрати те, що краще, то треба вправлятися в чеснотах, аби Дух Святий міг вільно провадити мене, і моя воля співпадала з Його. Так собі ось думаю.
"Для чого шукаєш ти для себе почесті в інших? Поважай сам себе, і ніхто не принесе тобі безчестя."
св. Йоан Золотоустий

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 19:31

ShMariam писав: Але... для чого Богові відмова...

:) а для чого Богові наш піст, наприклад? Не знущаюся - дійсно цікаво, що хто про це думає. Тоді, можливо, і дійдемо до питання, чому Бог вислуховує молитву людини, яка (о дивацтво! ні?) стоїть на стовпі десяток років чи, ближче до нас у часі, на камені три роки днює і ночує, чи в затвор іде (замість того, щоб "добре діло ближньому робити")???
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Аскетизм

Повідомлення andrey s. » 29 травня 2013, 19:37

Just_me писав:
А можна запитати, яка мета протиставлення розваг і задоволень Богові? Я ж Вас не запитую "Ради чого ви живете: Їжі чи Бога? (ну, ви ж снідаєте, обідаєте, вечеряєте) Сон чи Бог? (маєте сміливість витрачати час на сон замість Бога?) Квартира чи Бог? (Чому витрачаєте час на власне житло, а не на Бога?) Автомобіль чи Бог? (Може, замість сидіння за кермом, будете більше думати про Бога?) Для чого ви взагалі що-небудь робите окрім присвячування часу Богові?" Дайте чесну відповідь собі і матимете ту ж відповідь на власну репліку про те, ради чого живете на землі :D

п.Олю, та не те щоб це я протиставляв. Так побачив і я просто висловився , підтримав розмову. Але все ж.., мета є . У мене вона може бути не такою як у Вас, але на загал.., у мене, це стосується гріха, точніш повстання з нього .., і це все Життя ради.

Гарну цитату п. Віталько навів.
Дякую.
І так.., Бог все передбачив , і Пости не просто так є.
Востаннє редагувалось 29 травня 2013, 20:36 користувачем andrey s., всього редагувалось 2 разів.
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 19:45

Just_me писав:...Я ж Вас не запитую ... Їжі чи Бога? ... Сон чи Бог? ... Квартира чи Бог? ... Автомобіль чи Бог? ...чого ви взагалі що-небудь робите окрім присвячування часу Богові? :D

а чому не запитуєте? Аскеза не уникає цих питань. І цікаво б почути, в якому контексті такі питання можуть виглядати дивними :) а в якому - цілком правомірні. Чи немає можливості задавати собі таке запитання не зраджуючи здоровому християнському глузду?
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Аскетизм

Повідомлення andrey s. » 29 травня 2013, 20:12

о.Олег писав:
Just_me писав:...Я ж Вас не запитую ... Їжі чи Бога? ... Сон чи Бог? ... Квартира чи Бог? ... Автомобіль чи Бог? ...чого ви взагалі що-небудь робите окрім присвячування часу Богові? :D

а чому не запитуєте? Аскеза не уникає цих питань. І цікаво б почути, в якому контексті такі питання можуть виглядати дивними :) а в якому - цілком правомірні. Чи немає можливості задавати собі таке запитання не зраджуючи здоровому християнському глузду?
З повагою, о.Олег

Думаю непогано наперед були би визначитись з наміром.., наміром в якому ми будемо ставити ( відповідати ) на ці запитання. Навіть коли самі для себе.., всерівно, намір повинин бути.
І взагалі.., чи очікуєм ми щось від тої відповіді.., питання теж актуальне.
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 20:25

о.Олег писав:
ShMariam писав: Але... для чого Богові відмова...

:) а для чого Богові наш піст, наприклад? Не знущаюся - дійсно цікаво, що хто про це думає. Тоді, можливо, і дійдемо до питання, чому Бог вислуховує молитву людини, яка (о дивацтво! ні?) стоїть на стовпі десяток років чи, ближче до нас у часі, на камені три роки днює і ночує, чи в затвор іде (замість того, щоб "добре діло ближньому робити")???
ОООО

Піст бачу як один зі способів навчитися контролювати свої бажання (отже, своє життя). Як вправа для душі. Ціль життя християнина - не він (а голодного - нагодувати, спрагненого - напоїти,... в міру своїх можливостей принести користь конкретним людям або суспільству загалом).
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Аскетизм

Повідомлення Just_me » 29 травня 2013, 20:28

о.Олег писав:а чому не запитуєте?

Бо не маю в цьому потреби. Навіть, коли танцюю на дискотеці до 4 ранку, то уявляю, що Він теж зі мною поруч. Я не розкладаю життя на складові.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 20:29

окреслюючи очікуване в данному випадку нмд буде дорівнювати даванню відповіді :) Хоча загально окреслю відсутністю в Аскезі протиставлення. Словами святого Івана Золотоустого, якщо не помиляюсь: "хто їсть - Господеві своєму їсть, і хто не їсть - Господеві своєму не їсть" :Rose:
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 20:31

ShMariam писав:... Ціль життя християнина ... голодного - нагодувати, спрагненого - напоїти,... в міру своїх можливостей принести користь конкретним людям або суспільству загалом...

нєа :Rose:
і, власне, якщо окреслимо те, для чого живемо, побачимо конечну необхідність самозречення (виявом чого, безперечно, може бути і назване Вами)
З повагою, о.олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 20:34

о.Олег писав:окреслюючи очікуване в данному випадку нмд буде дорівнювати даванню відповіді :) Хоча загально окреслю відсутністю в Аскезі протиставлення. Словами святого Івана Золотоустого, якщо не помиляюсь: "хто їсть - Господеві своєму їсть, і хто не їсть - Господеві своєму не їсть" :Rose:

Те саме, що з Римлян,14? (до речі, там про ризик з'їсти ідоложертовне м'ясо чи про щось ще?)
о.Олег писав:
ShMariam писав:... Ціль життя християнина ... голодного - нагодувати, спрагненого - напоїти,... в міру своїх можливостей принести користь конкретним людям або суспільству загалом...

нєа :Rose:
і, власне, якщо окреслимо те, для чого живемо, побачимо конечну необхідність самозречення (виявом чого, безперечно, може бути і назване Вами)
З повагою, о.олег

Та знаю, НАЙвища мета - наближення до Бога, а тут загалом окреслила покликання. Просто в контексті теми розділяю САМОвдосконалення і "Що зробите одному з братів Моїх найменших..."
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 20:40

Just_me писав:
о.Олег писав:а чому не запитуєте?

Бо не маю в цьому потреби. Навіть, коли танцюю на дискотеці до 4 ранку, то уявляю, що Він теж зі мною поруч. Я не розкладаю життя на складові.

але ж розклали на складові, опонуючи таким протиставлянням. І, зрештою, це гарно - плекати відчуття Бога у всьому, що б не робив (адже Бог і так Є в усіх випадках нашого життя ПОРУЧ, от тільки відчувати це дійсно потрібно - навертаючи і навертаючи себе...). Однак всечастіше зауважую певну... небезпеку підміни... коли людина перестає бачити необхідність виділяти окремого часу в своєму житті для того, щоб "бути поруч", коли не створюється можливість для буття лише з Богом.
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 20:41

ShMariam писав:
о.Олег писав:окреслюючи очікуване в данному випадку нмд буде дорівнювати даванню відповіді :) Хоча загально окреслю відсутністю в Аскезі протиставлення. Словами святого Івана Золотоустого, якщо не помиляюсь: "хто їсть - Господеві своєму їсть, і хто не їсть - Господеві своєму не їсть" :Rose:

Те саме, що з Римлян,14? (до речі, там про ризик з'їсти ідоложертовне м'ясо чи про щось ще?)

ага - точно. В Златоустого про "нехай радіє і той хто постив, і той хто не постив, і той, хто прийшов о такій-то годині, і той..."
перепрошую - втомився, мабуть
дякую за виправлення
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 20:43

ShMariam писав:Та знаю, НАЙвища мета - наближення до Бога, а тут загалом окреслила покликання. Просто в контексті теми розділяю САМОвдосконалення і "Що зробите одному з братів Моїх найменших..."

а самовдосконалення без ближнього і служіння йому наврят чи можливе. тоді - це... вид самолюбства, мабуть. Зрештою, ще Василій Великий про це щось говорив, коли пустельників в Монастир організовував...
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Аскетизм

Повідомлення Just_me » 29 травня 2013, 20:53

о.Олег писав:але ж розклали на складові, опонуючи таким протиставлянням

Ні, я якраз отим протиставлянням (їжа чи Бог, авто чи Бог, сон чи Бог) хотіла показати всю непотрібність протиставлення. Дискусія почалася зі слів, що розваги не наближають до Бога і краще від них відмовитися. Я ж кажу, що сон, авто чи комп"ютер теж нічого не роблять в напрямку поступу до святості, тим не менше, не потрібно від них відмовлятися. Є речі, які не призначені ані для святості, ані для гріха. Це просто речі.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 20:57

Just_me писав: Є речі, які не призначені ані для святості, ані для гріха. Це просто речі.
Так. Тому, нмд, не варто акцентувати на тих речах, а скоріше на основній меті, на окремих завданнях для досягнення мети, на ще дрібніших завданнях тощо.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 21:04

Just_me писав:
о.Олег писав:але ж розклали на складові, опонуючи таким протиставлянням

Ні, я якраз отим протиставлянням (їжа чи Бог, авто чи Бог, сон чи Бог) хотіла показати всю непотрібність протиставлення. Дискусія почалася зі слів, що розваги не наближають до Бога і краще від них відмовитися. Я ж кажу, що сон, авто чи комп"ютер теж нічого не роблять в напрямку поступу до святості, тим не менше, не потрібно від них відмовлятися. Є речі, які не призначені ані для святості, ані для гріха. Це просто речі.

думаю, роздумуючи над цим, виокремимо і те, що зазвичай є тими "розвагами", і те, який сон/авто/комп віддаляє від Бога. А тепер подумаймо, чи хороша (найкраща, безгріховна) розвага, їжа приближає до Бога, а чи і далі залишається не призначена "ані для святості, ані для гріха" і подумаймо про хорошу (безгріховну, Бога ради) відмову/самопожертву від усього вище згаданого і, відповідно, чи приближає людину до Бога цей акт волі. Церква на своєму досвіді показує, що так, Боговгодною є така самопожертва. І каже це також із досвіду: саме таким Божим Подвижникам Господь Дарує Свої надприродні Ласки...
отакі от роздуми на мій втомлений організьм :)
перепрошую - до завтра, мабуть
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 21:10

о.Олег писав: А тепер подумаймо, чи хороша (найкраща, безгріховна) розвага, їжа приближає до Бога, а чи і далі залишається не призначена "ані для святості, ані для гріха" і подумаймо про хорошу (безгріховну, Бога ради) відмову/самопожертву від усього вище згаданого і, відповідно, чи приближає людину до Бога цей акт волі. Церква на своєму досвіді показує, що так, Боговгодною є така самопожертва. І каже це також із досвіду: саме таким Божим Подвижникам Господь Дарує Свої надприродні Ласки...

Боюся, що розмова піде по кругу :) , але мушу повторитися: а нащо Богові та відмова? (в тому, що прийме, зарахує все, що зроблено з любові, я не сумніваюся - питання в іншому)
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 29 травня 2013, 21:23

ShMariam писав:Боюся, що розмова піде по кругу :) , але мушу повторитися: а нащо Богові та відмова? ...

думається йдеться про те, що вчинки людини, твердість, постійність є лише зовнішнім (те, що людським оком видно) свідченням про те, якою є її ВІРА і все набагато серйозніше, аніж ми можемо уявити: добровільний жест аскета, що відмовляє собі Бога ради (а не якогось надприроднього Дару ради) і добровільний жест Бога, що вислуховує Подвижника у його молитві і Виявляє Себе і Свою Силу на ньому і за життя, і по відході до Вічності
а так - ні до чого та відмова Богові :Rose:
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 21:30

о.Олег писав:
ShMariam писав:Боюся, що розмова піде по кругу :) , але мушу повторитися: а нащо Богові та відмова? ...

думається йдеться про те, що вчинки людини, твердість, постійність є лише зовнішнім (те, що людським оком видно) свідченням про те, якою є її ВІРА і все набагато серйозніше, аніж ми можемо уявити: добровільний жест аскета, що відмовляє собі Бога ради (а не якогось надприроднього Дару ради) і добровільний жест Бога, що вислуховує Подвижника у його молитві і Виявляє Себе і Свою Силу на ньому і за життя, і по відході до Вічності
а так - ні до чого та відмова Богові :Rose:

Зрозуміла. Це вияв любові. І ще спосіб самовдосконалення (між іншим). Я ж шукала ще чогось і не знайшла. :(
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

igormaks
дописувач
дописувач
Повідомлень: 105
З нами з: 24 листопада 2012, 22:55

Re: Аскетизм

Повідомлення igormaks » 29 травня 2013, 21:53

Христос Воскрес!
Аскеза - відмова від чогось , на мою думку це ще і спосіб усамітнення , для розмови з Богом.
З повагою Ігор.
Помагати Ісусові двигати хрест!

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Аскетизм

Повідомлення andrey s. » 29 травня 2013, 22:01

ShMariam писав:Боюся, що розмова піде по кругу :) , але мушу повторитися: а нащо Богові та відмова? ...

ShMariam писав:Зрозуміла. Це вияв любові. І ще спосіб самовдосконалення (між іншим). Я ж шукала ще чогось і не знайшла. :(

Я не словоблуд ( не те щоб чіплявся до слів ) , але тут важливий момент.
Як Ви Маріанно розумієте САМОвдосконалення ? Тобто може просто..., вдосконалення ?
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 22:04

andrey s. писав:Як Ви Маріанно розумієте САМОвдосконалення ? Тобто може просто..., вдосконалення ?

Вдосконалення себе. Та ж не когось :)
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Аскетизм

Повідомлення andrey s. » 29 травня 2013, 22:38

ShMariam писав:
andrey s. писав:Як Ви Маріанно розумієте САМОвдосконалення ? Тобто може просто..., вдосконалення ?

Вдосконалення себе. Та ж не когось :)

:Search: :)
А Богу потрібні самовдосконаленні ( ті вияви любові ) ? ( я відповіді не знаю., то думки по ходу )
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 29 травня 2013, 22:45

andrey s. писав:А Богу потрібні самовдосконаленні ( ті вияви любові ) ? ( я відповіді не знаю., то думки по ходу )
Андрію, я саме про це говорю весь час. Досвід показує, що потрібні. Але, природньо, я теж ставлю питання: а чому саме такі? Хіба тому, що будь-які потрібні.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Аскетизм

Повідомлення andrey s. » 29 травня 2013, 23:31

ShMariam писав:
andrey s. писав:А Богу потрібні самовдосконаленні ( ті вияви любові ) ? ( я відповіді не знаю., то думки по ходу )
Андрію, я саме про це говорю весь час. Досвід показує, що потрібні. Але, природньо, я теж ставлю питання: а чому саме такі? Хіба тому, що будь-які потрібні.


Можливо Йому довподоби ті яких Він вдосконалив, які відгунулись на Голос з поміж усіх. Які не виявляють, а просто люблять Його, які на Нього уповають і не на себе надіяться, а на Нього ( Святі щось таке кажуть, але я ніц не розумію :pardon: ) :pardon: .
Природньо що людина хоче бути досконалою, але часто це трапляється перед самозреченням. То як людина може само.вдосконалитись в контексті само.зречення ( аскези ) як вияву любові до Нього ? Того " САМО " вже нема, це стремління щоб був Він .
" Будь які " це можливо що Він покликав всіх, а далі ми побачим........ .
Можливо все.., що людина може ( чого очікує від неї Бог ).., це себе зректись, а далі Він все зробить. Можливо Він навіть людині помагає себе зректись, зламати, щоб нове покласти туди..., досконале . І думаю це не так страшно як звучить чи ми собі це малюєм в голові, уявляєм.., от прям зараз.
Хто зна.. :pardon:
Добраніч :) .
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення о.Олег » 30 травня 2013, 07:19

ShMariam писав:... Я ж шукала ще чогось і не знайшла. :(

що саме шукала? Якщо можна, звичайно
всім хорошого дня :)
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Аскетизм

Повідомлення ShMariam » 30 травня 2013, 08:12

andrey s. писав:" Будь які " це можливо що Він покликав всіх, а далі ми побачим........ .
Я про вияви любові, а не про людей
andrey s. писав:Природньо що людина хоче бути досконалою, але часто це трапляється перед самозреченням. То як людина може само.вдосконалитись в контексті само.зречення ( аскези ) як вияву любові до Нього ? Того " САМО " вже нема, це стремління щоб був Він .
Як не назвеш - говоримо про те саме: змінитися, стати кращим.
andrey s. писав:Які не виявляють, а просто люблять Його,
Просто любити, не виявляючи любові, неможливо :) . Тоді це не любов, а щонайбільше почуття.
о.Олег писав:
ShMariam писав:... Я ж шукала ще чогось і не знайшла. :(

що саме шукала? Якщо можна, звичайно
всім хорошого дня :)
З повагою, о.Олег
Справа ось в чому... Коли говоримо про добрі вчинки по відношенню до людей, то це буде і вияв любові до Бога, і до людей, і самовдосконалення, і реальна користь для тих людей. Останнього не те, що не бачу в пості... бачу, але... тут є два варіанти: або це все Бог прийме, або не прийме (бо я недостойна - отже воно не має сенсу) і не перевіриш, дізнаєшся хіба у вічності. А добрий вчинок по відношенню до людини - видно результат.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281


Повернутись до “Життя християнина”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей