Інквізиція

в Україні і у світі

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Інквізиція

Повідомлення Just_me » 01 червня 2012, 09:14

Зачепили ми знову інквізицію і виникло в мене питання: якщо для Церкви людське життя таке цінне, то чому Інквізиція спалювала люддей на вогнищах і застосовувала катування? У моїй голові, на жаль, всі елементи не складаються у тісному взаємозв"язку, через це маю проблеми із розумінням.
І ще такий невеличкий оффтопний коментар, більше як мої рефлексії після перегляду даної теми: помилка кожної церковної особи не може розглядатися, як її особиста помилка. Доки на людині "форма", доти вона знаходиться при виконанні своїх службових обов"язків. До прикладу, доки поліцейський у формі, то, навіть поза робочим часом він уособлює правоохоронну систему, доки не переодягнеться в цивільне. Священники, єпископи - вони завжди у "формі". Цілодобово. Тому їхні дії та рішення - це завжди дії та рішення цілої Церкви, яку вони перед народом представляють. Це дуже важливо зрозуміти, інакше все можна списати на особисті недоліки. Така моя думка.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Інквізиція

Повідомлення andrey s. » 01 червня 2012, 09:58

Just_me писав:Зачепили ми знову інквізицію і виникло в мене питання: якщо для Церкви людське життя таке цінне, то чому Інквізиція спалювала люддей на вогнищах і застосовувала катування? У моїй голові, на жаль, всі елементи не складаються у тісному взаємозв"язку, через це маю проблеми із розумінням.
.

Та не Ви одна маєте проблеми з розумінням цього. Я теж багато чого зрозуміти не можу. Але собі якось підозрюю що є Щось цінніше для Церкви ніж люцке життя.(те без чого Їй тут на землі нічого робити, тобто мова за люцкі Душі)
Багато вчинків ми не можемо зрозуміти бо просто не знаєм ситуації, і ніколи про неї не дізнаємся. :pardon:
Напевне це міг бути вибір "із двух зол вибирають менше", і сьогодні( завжди після цього вибору, на протязі всього часу) приходиться платити за цю слабкість.(бо таки були слабкі в Бозі раз до такого дійшло(породилась купа нечисті, і в середині також доречі) і таке сталось, і звичайно причиною є гріхи, в цілому. )
Тай нічого дивного якщо згадати Ісусові слова Петру:"......... побудую Я Церкву Свою, і сили адові не переможуть її"
Тобто таки слова " не переможуть" вказують на війну, що власне і відбувалось у тій битві(інквізиція) в якій зазнали великих втрат.
Якщо коротко відповісти на це складне питання, то:
Так було треба!!!(мене ця відповідь цілком влаштовує :) )
Дякую.
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Інквізиція

Повідомлення Just_me » 01 червня 2012, 10:13

andrey s. писав:Багато вчинків ми не можемо зрозуміти бо просто не знаєм ситуації

Якраз як на мене дотримання християнських норм не передбачає розуміння ситуації, лише результат. Ми ж не пояснюємо наші гріхи "ну, в мене така ситуація склалася..." :Search: Якщо пояснити це так, як Ви кажете, і людське життя забирали, бо душе цінніша, то зараз можна масово позабирати в людей життя, щоб врятувати душі і тоді заборона абортів, вбивств та евтаназії повністю втратить сенс.
І що, ті, хто катували і мучили людей, та спалювали їх на вогнищах про свої душі не думали?
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Інквізиція

Повідомлення andrey s. » 01 червня 2012, 10:21

Just_me писав:І ще такий невеличкий оффтопний коментар, більше як мої рефлексії після перегляду даної теми: помилка кожної церковної особи не може розглядатися, як її особиста помилка. Доки на людині "форма", доти вона знаходиться при виконанні своїх службових обов"язків. До прикладу, доки поліцейський у формі, то, навіть поза робочим часом він уособлює правоохоронну систему, доки не переодягнеться в цивільне. Священники, єпископи - вони завжди у "формі". Цілодобово. Тому їхні дії та рішення - це завжди дії та рішення цілої Церкви, яку вони перед народом представляють. Це дуже важливо зрозуміти, інакше все можна списати на особисті недоліки. Така моя думка.

Мій особистий гріх торкається всієї Христової Церкви, раз я вірний. Я також цілодобово вдягненний в Хреста носячи Образ Божий в середині. І що? Чи я цим фактом став безгрішним, чи у Вашому сенсі бездоганною особистістю? Ні на жаль (Господи помилуй), але з Божою поміччю можу ним бути. Ми будемо нести гріхи чужі, хочим ми того чи ні, раз звемся вірні.
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення прочанка » 01 червня 2012, 10:31

Я тоже часто задумуюсь на таким явищем як інквізиція.Цікава для роздумів і аналізу тема.На жаль, будь-яку ідею, навіть ідеальну, можна спотворити. Про це маємо докази навіть в перші роки раннього християнства у вигляді різних сект, типу аріанства, потім катарів і аж до наших днів... Що правильно, знає тільки Бог. Людина схильна до сумнівів і протиріч, бо батько зла теж не спить і "як лев рикаючий,шукає кого б пожерти". Сама ідея інквзиції як боротьби зі злом, єресями, магією, була актуальною і дійсно мала очистити суспільство від проявів зла. Темне середньовіччя було дійсно темним - постійні пошесті чуми, прокази, холери,тифу, війни, розпуста, бо завтра могло не бути - "пир во врємя чуми". Медицина була на "0". Люди не знали, кого звинувачувати у своїх бідах. Вчинялись погроми. Все треба було спинити. При чому, збочення йшли в зворотній бік. Згадайте хоча б секту "бичувальників".Секта флагеллантов (бічующіхся) виникла, за різними відомостями, в середині XIII-XIV століть, коли звістка про чергову катастрофу або лихо викликала релігійний екстаз у міської натовпу, старавшейся за допомогою аскези і умертвіння плоті добитися милості Творця і припинити або запобігти голоду або чергову епідемію, але, так чи інакше, достовірно встановлено, що в роки Чорної смерті це рух досяг небувалого розмаху.Менш відомою різновидом фанатиків, які намагалися зупинити чуму подвигами в ім'я віри, були "одягнені в біле" ( лат. albati ), Також відомі під своїм італійським ім'ям bianchi. Іноді їх вважають помірною частиною флагеллантов. Якщо секти флагеллантов і "одягнених в біле", при всьому фанатизмі своїх послідовників, все ж складалися з людей при здоровому розумі, хореоманія, або одержимість танцем, була типовим масовим психозом, характерним, втім, для Середніх століть.

Жертви хореоманіі без всякої видимої причини починали стрибати, кричати і здійснювати безглузді рухи, дійсно нагадували собою якийсь шалений танець. Одержимі збивалися в юрби до декількох тисяч осіб, було, що глядачі, до певного моменту просто глазевшіе на те, що відбувається, самі приєднувалися до танцюючий натовпі, не в силах зупинитися. Самостійно припинити танець одержимі не могли і часто покривали відстань до сусіднього міста чи села, волаючи і стрибаючи, падали на землю в повному знемозі і засипали на місці.

Після цього психоз часом закінчувався, іноді тривав протягом кількох днів або навіть тижнів, одержимих хореоманій вичитували в церквах, кропили святою водою, бувало, коли інші засоби були вичерпані, міська влада наймали музикантів, щоб ті підігравали шаленої танці і тим самим швидше доводили хворих нею до знемоги і сну.

Я не просто так навела всі ці приклади. Всі ці ознаки нагадували початок Апокаліпсису. Свята інквізиція мала спинити загальний психоз. Що ж, людський фактор грає важливу роль. Пішли перегиби. Хтось дуже старався дотриматись правил, тому й гинули "конотопські відьми" чи видатні вчені, інші таким чином нищили ворогів, як ото Філіп Вродливий вчинив з тамплієрами чи страта діви Жанни. Проте був і великий плюс... Вогнем і мечем, Ісус попереджував про це... Церква воююча... Важко зараз судити. Ми, теперішні - мудрі й освітчені, а з точки зору людей, які жили тоді, все виглядало інакше. Ми маємо винести роки історії, щоб нині не повторювати це зло. Хіба нині не треба інквізиції в розумному сенсі? Ще й як треба. Світ зійшов з рейок,цінності змінились, зло під личиною добра крутить людством.
Багато написала, але те, що переповнило.
До речі, хотіла окремою темою розглянути "чорну смерть". Якщо буде інтерес, могли б поспілкуватись.
Не бійтеся!

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Інквізиція

Повідомлення Just_me » 01 червня 2012, 10:41

andrey s. писав:Мій особистий гріх торкається всієї Христової Церкви, раз я вірний.

Безумовно, це ніхто не заперечує. Особливо це стосується тих, хто "ззовні". Ми повинні своїм життям нести приклад невіруючим.
Але давайте подивимося зсередини, бо ми в епіцентрі. Є держава - Церква. Є прості громадяни і є в неї уряд, президент, парламент. Якщо міністр чи парламентарій здійснили якесь діяння з негативними наслідками, то це наслідки для всієї держави - її громадян (усіх), її міжнародного іміджу, її політичного\економічного положення. Це неважко довести глянувши, що зараз твориться в нашій державі. Так само з Церквою. Слабкість, навіть викликана людськими недоліками, кладе відбиток на всю церкву. І чим вищий ранг особи, яка цю слабкість проявила, тим сильніший відбиток. Вважаю, що було б мудрим визнавати помилки. Почуваю себе в боргу перед людьми, які постраждали колись за погляди, котрі тепер загальновизнані істини.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення прочанка » 01 червня 2012, 10:48

Just_me писав: Почуваю себе в боргу перед людьми, які постраждали колись за погляди, котрі тепер загальновизнані істини.


Так і вчинив блаженний Іван Павло, Папа Римський. Визнати помилки минулого, вибачитись за них, значить зробити вірні висновки на майбутнє. Проблема в тому, що таких як Іван Павло - мало... І нині страждають невинні люди, а ми спокійні і байдужі до них. Чому? Бо не все у в нашій силі, навіть якщо душа кричить від наруги і несправедливості. Ми не в силі змінити світ, але можемо змінити себе, своє бачення на ті чи інші проблеми...
Не бійтеся!

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Інквізиція

Повідомлення andrey s. » 01 червня 2012, 10:58

Just_me писав:
andrey s. писав:Багато вчинків ми не можемо зрозуміти бо просто не знаєм ситуації

Якщо пояснити це так, як Ви кажете, і людське життя забирали, бо душе цінніша, то зараз можна масово позабирати в людей життя, щоб врятувати душі і тоді заборона абортів, вбивств та евтаназії повністю втратить сенс.

Та Ви не в повному обсязі розумієте. Мова не тільки за ті душі які були спалені чи що там з ними робили. Ні все набагато глобальніше. І так, можна врятувати одну душу, але при цьому погубити тисячі інших (наприклад дозволивши евтаназію). Тут неможна розважати в крайнощах, це трата часу, повірте вже мені. :oops:
І до речі, чому всі так кажуть про ті часи, типа це зараз не може повторитись (але майте на увазі, що лукавий не простий, вогнів вже не буде і тортур також...все може бути по іншому але з тою суттю. І хтось навіть не задумається що "несе дрова на чиєсь вогнище", а хтось це буде розуміти і захопиться цим, носячи фанатично дрова щоб когось палити). Але всетаки є вогнища на які я буду носити дрова, памятаючи що ходжу перед Ним (а хто там що собі подумає, чи цим комусь я не сподобаюсь, мене це не торкає :pardon: . Йому треба подобатись.)
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення прочанка » 01 червня 2012, 11:07

andrey s. писав:І доречі, чому всі так кажуть про ті часи, типа це зараз не може повторитись.(але майте на увазі, що лукавий не простий..вогнів вже не буде і тортур також...все може бути по іншому але з тою суттю. І хтось навіть не задумається що "несе дрова на чиєсь вогнище", а хтось це буде розуміти і захопиться цим, носячи фанатично дрова щоб когось палити)
Але всетаки є вогнища на які я буду носити дрова, памятаючи що ходжу перед Ним.(а хто там що собі подумає, чи цим комусь я не сподобаюсь...мене це не торкає :pardon: . Йому треба подобатись.)


Вони вже повторились... 8) =@ і повторюються періодично, так як людство розвивається по спіралі. Де жа вю! Нічого нового, вже раніше бачене і кимось пережите, але більш сучасне, "продвинуте", модернізоване і комп ютеризоване...
Зло стає більш досконалим і вміло маскується. Воно теж удосконалюється і не діє так примітивно як в 12 чи 15 ст. Тому і пильність має бути не двоокою, а чотириокою...
Не бійтеся!

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Інквізиція

Повідомлення Just_me » 01 червня 2012, 11:13

andrey s. писав:до речі, чому всі так кажуть про ті часи, типа це зараз не може повторитись

Я лише тому і беру участь в обговоренні цієї теми, бо це може не тільки повторитись. Я цілком допускаю, що в якихось аспектах воно вже повоторюється, але ми цього не помічаємо. А пройдуть роки, все переглянеться і це, що ми з вами зараз робимо і як живемо буде виглядати дивакувато і неправильно. І скажуть так само "Шкода тих людей, вони жили і не знали..."
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

vitalko
старець
старець
Повідомлень: 987
З нами з: 25 березня 2009, 14:13
Звідки: Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення vitalko » 01 червня 2012, 12:05

Just_me писав:І ще такий невеличкий оффтопний коментар, більше як мої рефлексії після перегляду даної теми: помилка кожної церковної особи не може розглядатися, як її особиста помилка. Доки на людині "форма", доти вона знаходиться при виконанні своїх службових обов"язків. До прикладу, доки поліцейський у формі, то, навіть поза робочим часом він уособлює правоохоронну систему, доки не переодягнеться в цивільне. Священники, єпископи - вони завжди у "формі". Цілодобово. Тому їхні дії та рішення - це завжди дії та рішення цілої Церкви, яку вони перед народом представляють. Це дуже важливо зрозуміти, інакше все можна списати на особисті недоліки. Така моя думка.


Не вважаю що провина навіть конкретного єпископа є виною Церкви. Бо, беручи ваш приклад, коли міліціонер в формі порушує закони, то судять не систему а його. Відбиток негативний такий проступок звісно залишить і на системі, але все ж вина в кінці лежить на ньому самому(Інша річ, що призвело до такого проступку, бо він з пальця не висмоктується, а є плодом виховання батьками, теперішнім суспільством і нормами моралі. Та й свободи вибору ніхто не відміняв).
Бо йдучи за вашою логікою можна прийти до того, що відступництво Арія, Несторія, того ж Лефевра є діями Церкви. Проте не варто забувати, що чинячи тяжкий гріх і не каючись в ньому, конкретна людина(навіть і сам Папа) ставить себе де факто поза Церквою. Офіційний голос і рішення Церкви - це догми віри і моралі прийняті на вселенських Соборах, документи видані папами як екс катедра, ну і все решта оголошене Церквою як офіційне. Гріх же - ніколи не голос Церкви, як і не голос Божий. Церква ж установа Бого-людська, через яку Господь промовляє. Тому гріх кого б там не було, хоча і плямить Церкву в різному ступені(в залежності від важливості місця конкретної особи в Церкві) але аж ніяк не може бути її голосом. Такі ось мої думки.
"Для чого шукаєш ти для себе почесті в інших? Поважай сам себе, і ніхто не принесе тобі безчестя."
св. Йоан Золотоустий

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Інквізиція

Повідомлення Just_me » 01 червня 2012, 12:42

Та наче і добре Ви пишете, а наче і ні. Проступок, якщо він якийсь особистий - це просто гріх. А якщо видається указ, котрий тягне наслідки негативні, то це указ не особи, а інституції.
Мені проблемою видається вчасне розмежування зерна від полови і визначення, що є помилкою, а що - ні. Не певна, чи це достовірно, бо не маю документів, але знайшла у Вікіпедії
Папа Інокентій IV у 1252 році дозволив Інквізиції застосовувати тортури

Якщо це так, то почувши в 1252 році про таке, люди мали збунтуватися і повстати проти подібного. Як їм в тому місці і в той час було таке здійснити? Як зрозуміти, що це зле? Це було б потрактовано як непокора, а їх би оголосили поза Церквою. Це важливо з"ясувати, бо цілком можливо, що колись і нас чекатиме таке наприкінці часів, коли лжепапа видаватиме розпорядження, що не відповідають Христовій науці. Чи я помиляюся?
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

vitalko
старець
старець
Повідомлень: 987
З нами з: 25 березня 2009, 14:13
Звідки: Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення vitalko » 01 червня 2012, 12:53

Just_me писав:
Папа Інокентій IV у 1252 році дозволив Інквізиції застосовувати тортури

Якщо це так, то почувши в 1252 році про таке, люди мали збунтуватися і повстати проти подібного. Як їм в тому місці і в той час було таке здійснити? Як зрозуміти, що це зле? Це було б потрактовано як непокора, а їх би оголосили поза Церквою. Це важливо з"ясувати, бо цілком можливо, що колись і нас чекатиме таке наприкінці часів, коли лжепапа видаватиме розпорядження, що не відповідають Христовій науці. Чи я помиляюся?


Можливо було саме і так, але для себе знаю, що Вікіпедія - не те джерело з якого можна черпати дійсно правдиву інформацію стосовно таких от резонансних явищ/подій, особливо тоді, коли вони стосуються Церкви. Бо дуже багато всього брешуть і перекручують. Вже і полювання на відьом Інквізиції приписали, біля якого вона і близько не стояла, і десятки тисяч жертв і т.д. Тому варто перевіряти, що пишуть(сам я вже давно переконався в цьому), бо антицерковна пропаганда як велася від заснування Церкви так і ведеться.
"Для чого шукаєш ти для себе почесті в інших? Поважай сам себе, і ніхто не принесе тобі безчестя."
св. Йоан Золотоустий

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Інквізиція

Повідомлення Just_me » 01 червня 2012, 13:01

Так я тому і попередила, що з Вікіпедії (бо джерело ненадійне), і сказала, що це цілком може виявитися неправдою. Хоча, як на мене, та стаття більше носить "виправдовувальний", ніж "звинувачувальний" характер.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

luksander
старець
старець
Повідомлень: 1023
З нами з: 11 грудня 2009, 17:23

Re: Інквізиція

Повідомлення luksander » 01 червня 2012, 20:56

Пізнавальна книга
Витторио Мессори
Черные страницы истории Церкви
, колись була в бібліотеці форуму

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Інквізиція

Повідомлення andrey s. » 01 червня 2012, 23:23

vitalko писав:
Just_me писав:

Не вважаю що провина навіть конкретного єпископа є виною Церкви. Бо, беручи ваш приклад, коли міліціонер
Бо йдучи за вашою логікою можна прийти до того, що відступництво Арія, Несторія, того ж Лефевра є діями Церкви. Проте не варто забувати, що чинячи тяжкий гріх і не каючись в ньому, конкретна людина(навіть і сам Папа) ставить себе де факто поза Церквою. Офіційний голос і рішення Церкви - це догми віри і моралі прийняті на вселенських Соборах, документи видані папами як екс катедра, ну і все решта оголошене Церквою як офіційне. Гріх же - ніколи не голос Церкви, як і не голос Божий. Церква ж установа Бого-людська, через яку Господь промовляє. Тому гріх кого б там не було, хоча і плямить Церкву в різному ступені(в залежності від важливості місця конкретної особи в Церкві) але аж ніяк не може бути її голосом. Такі ось мої думки.

Так п.Віталій. Ви все кажите як має бути, і з цієї точки зору я погоджусь.(вона в принципі одна, просто люди по різному мають розуміння "Церква", думаю Ви це краще за мене розумієте. )
Так, Церква не може помилятись і бути не правою, по своїй суті це не є можливо. (Яу установа Божа) І у чомусь я розумію тих карденалів які відраджували Папу Івана Павла ІІ від того що Він вчинив(не зробив, а вчинив..бо це Є вчинок). І якби все лишилось як було то непевне ......(но полишим ті "якби" :pardon: , так захотів Бог, і це Амінь, в любому випадку будуть ті які згіршаться і ті які поступлять в перед). Але особисто я дуже радий що Папа так вчинив, і тут ще наперед потрібно розуміти що Він вчинив.
А гріх.......гріх це гріх, він має вплив на всі члени будучи хворобою. І гріх ніколи не був і не буде голосом Церкви(це Ви влучно сказали), а ось вина , наслідки гріха..то вже наше, люцке. А голос Церкви це і голос Переможця над гріхом.
А який голос ми чуєм і як бачим Церкву і люд наповняючий ЇЇ, то вже питання оффтопні у цій темі. :wink:
Дякую.
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Інквізиція

Повідомлення andrivovk » 04 березня 2013, 22:06

Питання: Зараз багато пишуть про інквізицію, і виглядає, що вона не була таким вже жахливим трибуналом, а обвинувачені були в основному злочинцями. Чи правда це? І чи існував насправді список заборонених книг? Зрозуміло, жертв інквізиції менше, ніж, скажімо, нацизму або геноцидів, але все ж Церква нав'язувала свою віру і не було свободи думки. Якби я, скажімо, заявив в часи інквізиції, що я атеїст, що б зі мною зробили?
Відповідь: Зауваження, зроблене автором про інквізицію на початку листа, абсолютно справедливе: протягом історії феномен інквізиції був перебільшений до гігантських розмірів з метою дискредитації Католицької Церкви.

З приводу інквізиції слід сказати, що існувала Папська інквізиція і інквізиція світська - наприклад, іспанська, особливо сувора.

Середньовічна інквізиція мала справу з єресями, які не обмежувалися запереченням якихось догм всередині логіки свободи думки, а руйнували самі підвалини громадянського порядку.

Від середньовічної інквізиції відрізнялася Римська інквізиція, заснована в 16 столітті і яка проіснувала до 1965 року, тобто до закінчення Другого Ватиканського собору. Римська інквізиція займалася аналізом ортодоксальності віри.

Світські інквізиції були встановлені державами, діяли самі по собі і не бажали втручання Церкви в особі її представників. Такими були, наприклад, Іспанська інквізиція і Інквізиція Венеціанської Республіки.

Таким чином, коли ми говоримо про інквізицію, необхідно розрізняти між однією і іншою інквізиція і не узагальнювати ці явища.

Крім того, потрібно зауважити, що інквізиція не була органом Вчительства Церкви. Це був трибунал, що складався з людей, ніхто з яких не був непомильним. Тим не менш, Церква призначала в суд інквізиції людей високих моральних якостей і доктринально підготовлених. Багато хто з них вшановуються у лику святих і мучеників.

А за помилки, допущені деякими з членів інквізиції, Папа Йоан Павло II попросив пробачення від імені всієї Церкви. На відміну від деяких режимів, які - як правильно підмічено - породили у багато разів більше число жертв, ніж інквізиція.

Що стосується Індексу заборонених книг, то він також проіснував до Другого Ватиканського собору. У цей список входили книги, які не повинні були опинитися в руках у людей слабкої віри. Решті ж їх читати не заборонялося. За допомогою Індексу заборонених книг Церква хотіла надати важливе служіння вірним, схоже з турботою матері, яка говорить своїм дітям: не бери цю річ, бо вона отруйна і може тебе вбити.

Сьогодні Церква чинить інакше, хоча б тому, що засоби масової комунікації виходять далеко за межі світу книг. Тепер всім доступно все. І, звичайно, як і раніше є небезпека руйнування людських душ, і багато, дійсно, руйнується.

Хоча сьогодні більше не існує Індексу, Церква як і раніше висловлюється з приводу деяких публікацій, які неприпустимо використовувати в якості підручників з богослов'я, оскільки в них містяться твердження, що суперечать вчительству Церкви.

За допомогою інквізиції Церква не нав'язувала свою віру, але захищала її, що зовсім не одне й те саме. Автор запитує, що б з ним зробили, якби він за часів інквізиції заявив про свій атеїзм. Швидше за все, не сталося б нічого. Досить згадати Боккаччо, який висміює Церкву в своєму «Декамероні». Боккаччо ніяк не постраждав від інквізиції, а Церква обмежилася внесенням його новел до Індексу заборонених книг.


http://www.credo-ua.org/2012/07/66696
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

vitalko
старець
старець
Повідомлень: 987
З нами з: 25 березня 2009, 14:13
Звідки: Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення vitalko » 12 серпня 2013, 16:20

BBC спростовує "чорні легенди"

Код: Виділити все

Документальний фільм BBC спростовує історичні факти про іспанську інквізицію, які широко поширені сьогодні як «чорні легенди».

Іспанська інквізиція зараз, навіть серед католиків, сприймається так, ніби їй належать найстрашніші злочини церковної історії. Документальний фільм британського телебачення BBC, який вийшов кілька років тому, встановив історичні факти, розвінчав перебільшення і брехню, широко поширений сьогодні як "чорна легенда".

Блогер Джон Соренсен зібрав основні моменти 45-хвилинного документального фільму :

- «Чорна легенда» почалася в 16 столітті, як антиіспанська пропаганда. Вона завдячувала своїм успіхом одночасній появі друкованої преси. Інквізиція була головною темою легенди.

- Інквізитори не були фанатичними священиками, як їх часто зображують. Насправді, багато хто з них взагалі не були священиками, а юристами, які пройшли навчання в іспанських юридичних школах.

- В іспанській інквізиції тортури використовувалися рідко. Суди інших європейських країн застосовували тортури частіше, ніж іспанська інквізиція.

- Документи спростовують історію про жорстокі тортури і жахливі умови в'язниці. Інквізиція мала найкращу в'язницю в Іспанії.

- Ув'язнені світської правової системи спеціально викрикували богохульства, щоб бути переданими до в'язниці інквізиції, і, таким чином, щоб уникнути зловживань у світських в'язницях.

- Переслідування відьом було явищем, яке тоді охоплювало всю Європу. Світські суди в цьому питанні не виявляли милості. Багато обвинувачених закінчили життя на багатті. Інквізиція, однак, не звинувачувала в чаклунстві. Ніхто не міг бути засуджений або спалений інквізицією за чаклунство.

- У сільській місцевості, інквізиція практично була безсила.

- Протягом 16-го століття іспанською інквізицією було страчено близько 50 осіб. "Чорна легенда" стверджує, що були сотні тисяч страт.

- У всій Європі  інквізицією були страчені, протягом 350 років свого існування, від 3000 до 5000 чоловік. Максимум чотирнадцять осіб на рік по всьому континенту


http://www.catholicnews.org.ua/bbc-spro ... ni-legendi
"Для чого шукаєш ти для себе почесті в інших? Поважай сам себе, і ніхто не принесе тобі безчестя."
св. Йоан Золотоустий

Експрес
дописувач
дописувач
Повідомлень: 143
З нами з: 10 травня 2013, 10:22

Re: Інквізиція

Повідомлення Експрес » 29 жовтня 2014, 19:11

о.Олег писав: Зрештою, мені не в цьому розходилось - йдеться мені про те, що Вам, католику, варта не повторювати протестантські вигадки - про це прошу у відповідні теми.

Ну, якщо критерієм зарахування чи незарахування до протестантів є ставлення до (спеціально для Вас з великої букви) Інквізиції (навіть спеціально для Вас не додам приставки святої), то я напевно протестант, а не католик. Взагалі цікавий підхід: цитуєш Святе Письмо -просто протестант; вважаєш Хрестові Походи і Інквізицію помилками - протестант, який "очорнює" Церкву.
Це як зараз модно всіх людей ділити на нормальних і гомофобів. Гомофоб той, хто не сприймає способу життя практикуючих збоченців.
Якщо йти за Вашим критерієм, то тут на форумі таких "протестантів" багатенько - перечитав перед тим як дописувати, однодумців чимало.

Отже
Archer писав: Приставка "Свята" до слова "Інквізиція" як на мене, не доречна.
Перше питання: які справи з вище перелічених дають підставу давати приставку "свята" до слова "інквізиція"?
Друге питання: хто нестиме відповідальність за порушення заповіді "Не вбий"?


Вова писав:Із цього місця видно що І.Х. був проти Інквізиції. Учні хотіли теж спалювати людей, а І.Х. сказав якщо таким методом поступати о спаливши тіло люди можуть втратити душу, а так поки живе людина може спастися, якщо звісно християни будуть проповідувати Євангелію із любов’ю.

:51 І сталось, коли дні вознесення Його наближались, Він постановив піти в Єрусалим.
52 І Він посланців вислав перед Собою. І пішли вони, та й прибули до села самарянського, щоб ночівлю Йому приготовити.
53 А ті не прийняли Його, бо йшов Він у напрямі Єрусалиму.
54 Як побачили ж те учні Яків й Іван, то сказали: Господи, хочеш, то ми скажемо, щоб огонь зійшов з неба та винищив їх, як і Ілля був зробив.
55 А Він обернувся до них, їм докорив та й сказав: Ви не знаєте, якого ви духа.
56 Бо Син Людський прийшов не губить душі людські, а спасати! І пішли вони в інше село.



Just_me писав:Зачепили ми знову інквізицію і виникло в мене питання: якщо для Церкви людське життя таке цінне, то чому Інквізиція спалювала люддей на вогнищах і застосовувала катування? У моїй голові, на жаль, всі елементи не складаються у тісному взаємозв"язку, через це маю проблеми із розумінням.


А це Ваші посилання на пояснення інквізиції (так розумію справжньої, на Вашу думку):
Современная историография Инквизиции, созданная по большей части некатолическими авторами, создала внимательный, относительно точный и, в общем, довольно умеренный ее образ. Среди важных трудов в этой области можно назвать "Инквизицию" Эдварда Петерса, "Римскую Инквизицию и Венецию" Пола Ф. Грендлера, "Преследование ереси" Джона Теденчи и "Испанскую Инквизицию" Генри Кэмена.

Вот выводы, к которым они приходят:

Инквизиторы обычно были профессиональными легистами и бюрократами, строго руководствовавшимися установленными процедурными правилами, а не какими-либо личными чувствами.
Правила эти сами по себе не были несправедливы. Они требовали наличия доказательств, позволяли обвиняемому защищаться и изымали из употребления сомнительные свидетельства.
Таким образом, в большинстве случаев вердикт трибунала был справедлив, то есть соответствовал доказательствам.
Многие дела прекращались на той или иной стадии, поскольку инквизиторы убеждались в несостоятельности доказательств.
Пытки использовались лишь в незначительном числе случаев и дозволялись лишь в случаях, когда наличествовали убедительные доказательства того, что обвиняемый лжет. В ряде случаев (например, в исследованиях, проведенных Карло Гинзбургом в итальянской местности Флиулия) свидетельств о применении пыток нет вовсе.
Лишь небольшой процент осужденных подвергался смертной казни (в каждом конкретном регионе он колебался в пределах не более двух или трех на сотню). Гораздо чаще приговор состоял в пожизненном заключении, нередко смягчавшемся по прошествии нескольких лет. Наиболее распространенным наказанием было публичное покаяние в той или иной форме.
Особенно преувеличивается число жертв "кошмарной" испанской Инквизиции. Она преследовала не миллионы людей, как часто приходится слышать, а примерно 44 тысячи (с 1540 по 1700 гг.), из которых казнено было менее двух процентов.
Знаменитый случай Жанны д'Арк связан с многочисленными нарушениями процедуры, а сам процесс был подстроен ее политическими врагами, англичанами. Когда несколько лет спустя был проведен повторный, без нарушений, процесс, инквизиторы посмертно оправдали ее.
Хотя Инквизиция действительно преследовала ведьм, точно так же поступало и практически любое светское правительство. К концу XVI в. римские инквизиторы начали выражать серьезные сомнения в большинстве случаев обвинения в ведовстве.


Коротке резюме написаного: вбили на-а-абагато менше, ніж прийнято вважати, катування використовували не так уже й часто, а число жертв зовсім не мільйони, а якісь десятки тисяч.
Звідки взятись приставці "Свята" до описаного вище?

Знайшов для себе в цій темі вельми цікаву фразу отче Олеже:
о.Олег писав: помилятись Церква може. Люди ж. Однак чому Ви Святу Інквізицію зачислили до помилок Церкви?

Що змінилось за 5 років, отче? Бо коли я писав щось подібне - з Вашого боку було суцільне несприйняття і знову ж таки звинувачення в паплюженні Церкви.

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення ShMariam » 29 жовтня 2014, 20:53

Мт. 18, 6 - слова Ісуса.
Отже, осн. причина тут: врятувати інших від розповсюдження зарази єресей, схизм і т.п. Бо реально це значно більші злочини, ніж вбивства, за які тоді однозначно страчували.

Люди в Церкві можуть помилятися (все, що людське - недосконале), але святим і непомильним в Церкві є Боже, що існує через дію Святого Духа (формування офіц. вчення в т. ч.)
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Інквізиція

Повідомлення о.Олег » 29 жовтня 2014, 21:11

Тут дійсно багато протестанствующих братів, Миколо, і нічого дивного, що Ви маєте що цитувати. Нічого не тру - розумію всю складність теми і те, про що мені йдеться: щоб людина не просто бездумно повторювала очорненя, а самостійно бралася діткнути проблеми епохи. І свідчу: протестанти/інші, що знайшлися під впливом очорнення, привідкривають в цьому контексті історію своїх предків по вірі й... бувають шоковані важливістю виникнення Святої Інквізиції. А "для мене" не варта щось-там писати з великої літери - просто підштовхував Вас/інших вивчати проблему знаючи факти, а не повторювати вигадки.
Експрес писав: Взагалі цікавий підхід: цитуєш Святе Письмо -просто протестант...

Якщо Ви не розумієте, про що ми з Вами так довго говоримо в контексті Біблії - мені шкода і питайтеся в священиків, з якими Ви близькі. Не для Вас, мабуть, а для тих, хто перечитає лише це Ваше повідомлення і, прийнявши його на віру, думатиме про мене зле, поясню: говорив п.Миколі (Експрес) про різницю між цитуванням Біблії протестантами з їхнім безумним марновірством "Sola Scriptura" і цитуванням Святого Письма католиками. Моя теза не в тому, в чому мене грішного дописувач зволив звинуватити (див вище). Моя теза: католик не вірить в те, що "Біблія сама себе пояснює", а вірить в те, що Біблія Дарована Церкві і Церквою пояснюється
Експрес писав:...Ну, якщо критерієм зарахування чи незарахування до протестантів є ставлення до (спеціально для Вас з великої букви) Інквізиції (навіть спеціально для Вас не додам приставки святої)... вважаєш Хрестові Походи і Інквізицію помилками - ... "очорнює" Церкву.
...
А це Ваші посилання на пояснення інквізиції (так розумію справжньої, на Вашу думку):
...Коротке резюме написаного: вбили на-а-абагато менше, ніж прийнято вважати, катування використовували не так уже й часто, а число жертв зовсім не мільйони, а якісь десятки тисяч.
Звідки взятись приставці "Свята" до описаного вище?

хоча б тому, що назва така, брате. Трошки складніша назва, звичайно: Inquisitio Haereticae Pravitatis Sanctum Officium (приблизно: Святе Управління Розслідування Єретичних Збочень), але в незаангажований перекладацький вжиток увійшла саме як Свята Інквізиція. Написання ж з маленької літери чи забирання Святий - це вже заангажоване/особисте ставлення. Якщо захочете розібратись - дійсно: спровоковане протестантами. І - так: дуже важко переживаю кожну смерть від присуду Святої Інквізиції. Хоч і не можна сучасні реалії проектувати на тодішні (ті століття були... так собі - середні (с)) - народжена Християнством гуманність глибоко коріниться в моїх основах. Проте, до Вашої тези, маєте розуміти, що вбивства в жодному разі не забороняють Вам називати Біблію Святим Письмом. А жоден присуд Інквізиції не йде в порівняння з винищенням міст і цілих народів. Просто Ви вірите. І я грішний просто вірую. НЕзалежно від вбивств - Бог Святий. НЕзалежно від вбивств - Інквізиція Свята. Так Бог Діяв у тих обставинах через Свою Церкву. Чи могли бути зловживання людьми (в тому числі людьми Церкви)? Безперечно. Люди ж. Проте - Бог Є і Є Його Свята Церква.
Експрес писав:Знайшов для себе в цій темі вельми цікаву фразу отче Олеже:
о.Олег писав: помилятись Церква може. Люди ж. Однак чому Ви Святу Інквізицію зачислили до помилок Церкви?

Що змінилось за 5 років, отче? Бо коли я писав щось подібне - з Вашого боку було суцільне несприйняття і знову ж таки звинувачення в паплюженні Церкви.

перефразуйте, бо або Ви щось не розумієте із моєї цієї тези, або (здивуєте?) заявляєте, що завжди пишите те ж, що і я грішний
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).


Повернутись до “Католицька Церква”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей