Вікпедія та УГКЦ

питання з життя Церкви/Суспільства, які не відносяться до тематики інших розділів Форуму

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
Олег
новик
новик
Повідомлень: 28
З нами з: 20 січня 2006, 10:25
Контактна інформація:

Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення Олег » 29 червня 2011, 20:44

Дорогі форумчани. Хочу поділитись деякими спостереженнями щодо вікіпедії. Остаточно підняти цю тему на всезагальне обговорення спровокував один випадок. Нещодавно мені зателефонувала журналістка однієї з львівських газет та аргументовано посилалась на одну зі статей укр. вікіпедії. Дані, які були там розміщені, не відповідали дійсності, а були чиєюсь особистою вигадкою. Однак журналістка наполягала, що вікіпедія – це авторитетне джерело.

На даний момент близько 2-3 осіб регулярно дописує та слідкує за УГКЦ тематикою у вікіпедії. У січні я створив вікі-проект УГКЦ - робочу тематичну площадка, де є статистика статей, потреба нових статей і т.д. На разі активно до проекту ніхто не долучився. Зараз до тематики УГКЦ зараховано 467 статей. Можливості розширення є дуже великі, особливо за рахунок статей про осіб та будівлі (храми, монастирі). До того ж більшість існуючих статей потребують суттєвого покращення та уніфікації у поданні даних.

Особливості праці над вікіпедією:

1) Участь у вікіпедії допомагає не лише користатись знаннями інших, але й ділитись тим, що знаєш, або ж тим, до чого маєш доступ – фото осіб, будівель;
2) Особливість вікіпедії у тому, що статті не мають авторства (на окремій сторінці можна переглянути, хто доклався до розвитку статті, але здебільшого туди мало хто дивиться). Тому дописування до неї є, навіть з огляду на людську славу, - безкорисливим :oops:

Очевидні факти щодо вікіпедії, з якими потрібно рахуватись:

1) Статті вікіпедії у пошукових системах на ПЕРШОМУ МІСЦІ. 99.99% статей у пошуку в гугл по ключовому запиту будуть на 1-му місці. Тобто якщо людина шукає "хто такий" Андрей Шептицький, Любомир Гузар, Святослав Шевчук, гугл найперше запропонує їй сторінку з вікіпедії;
Як наслідок, вікіпедію використовують як авторитетне довідкове джерело журналісти, студенти, школярі і т.д. Так що мережа розповсюдження інформації з вікіпедії є дуже різноманітна.

2) Вікіпедію може редагувати КОЖЕН. З одного боку, це розкриває широкі можливості для корпоративної співпраці (з великим захопленням спостерігаю як в англ. вікіпедії розгортають католицьку тематику), з іншого боку це несе й інформаційну загрозу. Найяскравіші приклади - це статті щодо підгорецьких, які через надмірну "відвертість" були кваліфіковані як вандалізм. Фактично, у тому питанні збережено зважену позицію.

Але якщо з "підгорецькими" було видно, що це - яскравий вандалізм, то багато делікатних питань інколи проходять повз увагу "патрульних" (окрема група користувачів, яка стежить за новими стаття та редагуваннями у всіх статтях). Для прикладу, питання щодо Берестейської унії і подібні уже потребують аргументованої позиції, бо інакше починається "війна редагувань" - один скасовує редагування іншого і так, поки не втрутяться адміністратори. Якщо не відстоїш адекватну позицію, то переможе позицію твого супротивника;

3) Вікіпедія нікуди НЕ ЗНИКАЄ. Як свідчить семирічна історія української вікіпедії, це один з найнадійніших сховищ інформації. Тобто якщо зробити туди свій внесок, то є велика гарантія, що він нікуди не зникне. Адже відомо, що великий відсоток сайтів з часом зникають, оновлюються...

Додам, що під кінець виборчого Синоду УГКЦ відвідуваність статті "Святослав (Шевчук)" стрибнула у кільканадцять разів. Щодня приблизно 150 користувачів переглядає основну сторінку "Українська Греко-Католицька Церква". Проте зміст цієї сторінки ще далекий від ідеалу.

От-такі спостереження. Виставляю їх на загальний розсуд. Можливо, вдасться якось налагодити спільну працю над тематикою УГКЦ у вікі :friends:

Аватар користувача
ієром. Діонисій
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 220
З нами з: 16 вересня 2009, 11:50
Звідки: Львів -- Рим

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення ієром. Діонисій » 01 липня 2011, 09:05

журналістка наполягала, що вікіпедія – це авторитетне джерело
:ROFL:
Помилялася, очевидно.
Коли ми, наприклад, читаємо історичну книжку, вона не є джерелом, а інтерпретацією фактів автором книжки. З імені і статусу автора, його національності... можемо робити висновки про вченість, обізнаність, неупередженість тощо. У Вікіпедії цього немає, тому ця скарбниця знань ЗАВЖДИ потребує додаткової верифікації.

Аватар користувача
Олег
новик
новик
Повідомлень: 28
З нами з: 20 січня 2006, 10:25
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення Олег » 01 липня 2011, 19:35

ієром. Діонисій писав:Коли ми, наприклад, читаємо історичну книжку, вона не є джерелом, а інтерпретацією фактів автором книжки. З імені і статусу автора, його національності... можемо робити висновки про вченість, обізнаність, неупередженість тощо. У Вікіпедії цього немає, тому ця скарбниця знань ЗАВЖДИ потребує додаткової верифікації.

Те, що Вікіпедія потребує перевірки на достовірність, це - однозначно. Однак марно сподіватись, що кожен, хто звідти бере першу інформацію про потрібну тему, буде її перевіряти.

Для цікавості наведу кумедний приклад. У квітні довелось створити 5-6 (точно не пригадую) статей про наші єпархії та екзархати, якихще бракувало на той час. Коли створював статтю "Апостольський екзархат у Великобританії", був здивований, що вона на той час існувала вже німецькою, англійсько, французькою, польською, італійською і :twisted: КИТАЙСЬКОЮ. Таких парадоксальних випадків, коли про нас (тобто УГКЦ) пишуть іншими мовами, а нашою цих речей ще немає, у Вікіпедії десь біля сотні.

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення andrey s. » 01 липня 2011, 20:35

Олег писав:
Для цікавості наведу кумедний приклад. У квітні довелось створити 5-6 (точно не пригадую) статей про наші єпархії та екзархати, якихще бракувало на той час. Коли створював статтю "Апостольський екзархат у Великобританії", був здивований, що вона на той час існувала вже німецькою, англійсько, французькою, польською, італійською і :twisted: КИТАЙСЬКОЮ. Таких парадоксальних випадків, коли про нас (тобто УГКЦ) пишуть іншими мовами, а нашою цих речей ще немає, у Вікіпедії десь біля сотні.

Дійсно,приклад кумедний.
А хто писав ті статті,тобто чи не спотворили там чогось???(у Вашому прикладі).
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
Олег
новик
новик
Повідомлень: 28
З нами з: 20 січня 2006, 10:25
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення Олег » 01 липня 2011, 21:25

andrey s. писав:А хто писав ті статті,тобто чи не спотворили там чогось???(у Вашому прикладі).

В англ. та пол. вікіпедіях є декілька користувачів-католиків, які цікавляться темою УГКЦ. Статті створюють досить фахово, пишучи енциклопедичним стилем та відразу вказуючи 3-4 джерела. У даному випадку англ. варіант про екзархат є найбільш докладним з великою к-стю ілюстрацій. Китайський варіант - це переклад англ. Якщо поглянути в історію, то китайська версія статті створена 4 серпня 2007 року, а укр. - 14 квітня 2011. Одним словом, відстаємо і тут від китайців (аж на 4 роки) :cry:

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення andrey s. » 01 липня 2011, 22:16

Олег писав:В англ. та пол. вікіпедіях є декілька користувачів-католиків, які цікавляться темою УГКЦ. Статті створюють досить фахово, пишучи енциклопедичним стилем та відразу вказуючи 3-4 джерела. У даному випадку англ. варіант про екзархат є найбільш докладним з великою к-стю ілюстрацій. Китайський варіант - це переклад англ. Якщо поглянути в історію, то китайська версія статті створена 4 серпня 2007 року, а укр. - 14 квітня 2011. Одним словом, відстаємо і тут від китайців (аж на 4 роки) :cry:

:) "За державу обідно"???
А якщо серйозно,то підняте Вами питання є необхідним.
Тут треба ламати Укр.Стериотипи,типу моя хата з краю.Але це тільки до тих,хто дійсно щось знає і бажає цим поділитись з іншими.
Я як користувач(хоч і не часто) дуже зацікавленний в цьому.Але признаюсь не завжди докінця дочитую статті у вікі.
Хоч і завжди кидалось в око пропозиція "вікі" доповнити якусь статтю,що звичайно понижувало довіру до інфи поданої там.(типу,якщо кожен може дописати,то якось це для мене сумнівно)
Там хтось взагалі контролює ці речі,я про достовірність і все таке..????(як це працює??)
Дякую..
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
Олег
новик
новик
Повідомлень: 28
З нами з: 20 січня 2006, 10:25
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення Олег » 04 липня 2011, 18:52

andrey s. писав: :) "За державу обідно"???
А якщо серйозно,то підняте Вами питання є необхідним.
Тут треба ламати Укр.Стериотипи,типу моя хата з краю.Але це тільки до тих,хто дійсно щось знає і бажає цим поділитись з іншими.
Я як користувач(хоч і не часто) дуже зацікавленний в цьому.Але признаюсь не завжди докінця дочитую статті у вікі.
Хоч і завжди кидалось в око пропозиція "вікі" доповнити якусь статтю,що звичайно понижувало довіру до інфи поданої там.(типу,якщо кожен може дописати,то якось це для мене сумнівно)
Там хтось взагалі контролює ці речі,я про достовірність і все таке..????(як це працює??)
Дякую..

1) Вікіпедія - це велика мережа добровольців. Як і все, що робиться добровільно, вона страждає на якість. Проте сказати, що контроль якості відсутній, не можна.
2) У вікіпедії існує рівень класифікації якості статей. Зокрема є добрі та вибрані статті. Основна умова - це вичерпна інформація про об'єкт статті, а також відповідний стиль її подання.
3) Кожен користувач має список спостережння, до якого може додати статті, які його цікавлять. Для прикладу у своєму списку спостереження маю близько 500 статей. Якщо хтось робить зміну у цих статях, я одразу це бачу. Окрім того, за усіма змінами у цілій вікіпедії стежить велика кількість користувачів: адміністратори, патрульні і будь-хто інший. Цей загал в більшості слідкує за очевидними "вандалізмами", тобто брутальним втручанням у статті. Наприклад, буває що дехто може стерти цілу статтю і написати там якесь непристойне слово. За останні півроку спостерігав таке у статті про бл. Любомира Гузара.
4) Зауважив, що за якийсь час користувач здобуває певний кредит довіри. Основне не бути занадто конфліктним, або ж логічно обґрунтовувати свою позицію у спірних питаннях.

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення andrey s. » 04 липня 2011, 22:44

Олег писав:1) Вікіпедія - це велика мережа добровольців. Як і все, що робиться добровільно, вона страждає на якість. Проте сказати, що контроль якості відсутній, не можна.
2) У вікіпедії існує рівень класифікації якості статей. Зокрема є добрі та вибрані статті. Основна умова - це вичерпна інформація про об'єкт статті, а також відповідний стиль її подання.
3) Кожен користувач має список спостережння, до якого може додати статті, які його цікавлять. Для прикладу у своєму списку спостереження маю близько 500 статей. Якщо хтось робить зміну у цих статях, я одразу це бачу. Окрім того, за усіма змінами у цілій вікіпедії стежить велика кількість користувачів: адміністратори, патрульні і будь-хто інший. Цей загал в більшості слідкує за очевидними "вандалізмами", тобто брутальним втручанням у статті. Наприклад, буває що дехто може стерти цілу статтю і написати там якесь непристойне слово. За останні півроку спостерігав таке у статті про бл. Любомира Гузара.
4) Зауважив, що за якийсь час користувач здобуває певний кредит довіри. Основне не бути занадто конфліктним, або ж логічно обґрунтовувати свою позицію у спірних питаннях.

Дякую,тепер зрозуміліше.Хоч по "ходу" є багато запитаннь.Мені дивно,що "знавці істини" ще не добрались до Вас.Тобто нема наміренно,чемно і грамотно-спотвориних, статей на Релігійну тематику,або Богословскі теми.
І звичайно,такі теми,можуть мати багато точок зору.Тобто чи є відстоювання поданого матеріала,якщо хтось його видалить і буде посилатись на помилковість судження апонента.(це напевне відбувається в листуванні П.П.).
Я би тішився,коли кількість отців які дописують збільшувалася.Тобто якось би давали раду з цим.Звичайно, освідченні й не байдужі миряни також.Просто я за якись якісний "контроль"(хоч це сильно сказано),тобто скоріше опіку,опіку Церкви.(що до тем,які ЇЇ стосуються)
А як взагалі Церква відноситься до цього запитання???.Чи вважає цю "нішу" інтернетпростору важливою.Чи заохотчує отців(братів,сестер) до праці над цим.?????
Чи це все на суто добровільних початках,як Ви вже написали..
Дякую...
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
Олег
новик
новик
Повідомлень: 28
З нами з: 20 січня 2006, 10:25
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення Олег » 05 липня 2011, 20:30

andrey s. писав:Мені дивно,що "знавці істини" ще не добрались до Вас.Тобто нема наміренно,чемно і грамотно-спотвориних, статей на Релігійну тематику,або Богословскі теми. І звичайно,такі теми,можуть мати багато точок зору.Тобто чи є відстоювання поданого матеріала,якщо хтось його видалить і буде посилатись на помилковість судження апонента.(це напевне відбувається в листуванні П.П.).

- Дійсно, на разі я не зауважив "наміренно,чемно і грамотно-спотвориних, статей", які стосуються УГКЦ. Хоча, можливо, міг щось пропустити. Але за півроку спостереження за стаття угкц-тематики, таких випадків було декілька. Правда вони не були дуже грамотні, тобто їх не обстоював ніхто, а просто вперто робили "потрібну" корекцію. Це стосувалось Берестейської унії та митрополита Михайла Рогози.
- Приватних повідомлень у вікіпедії немає. Є публічні повідомлення, які залишають користувачі один одному на сторінці обговорення. Ось наприклад моя сторінка обговорення. На цих сторінках і з'ясовуються конфлікти :) Якщо далі ніхто не поступається, тоді скаржаться адміністраторам, теж на відповідній сторінці. Після одного такого випадку стає зрозумілий хід такого процесу відстоювання своєї думки. Без аргументів і посилань на авторитетну літературу тут не обійдеться. За півроку затяжний конфлікт у мене був лише раз. У нього втягнулась майже половина адміністраторів укр. вікіпедії. Причина дуже банальна: один досвідчений користувач почав перейменовувати Буенос-Айреська єпархія на Буенос-айреська єпархія і так усі наші єпархії, які утворені від назв двох міст. На "хлопський розум" було зрозуміло, що то абсурдно так робити. Однак користувач почав покликатись на окремі пункти офіційного правопису. Зрештою, він їх тлумачив на свій лад... але здоровий глузд переміг (ось тут зміст тієї не дуже цікавої дискусії).
- Але загалом працювати в УГКЦ тематиці ніхто не заважає. Навпаки деякі користувачі культурно поправляють помилки чи щось додають. Найбільше конфліктів у політичних темах.
andrey s. писав:Я би тішився,коли кількість отців які дописують збільшувалася.Тобто якось би давали раду з цим.Звичайно, освідченні й не байдужі миряни також.Просто я за якись якісний "контроль"(хоч це сильно сказано),тобто скоріше опіку,опіку Церкви.(що до тем,які ЇЇ стосуються)
А як взагалі Церква відноситься до цього запитання???.Чи вважає цю "нішу" інтернетпростору важливою.

Не знаю, кого ви маєте на увазі під Церквою? Мабуть, поки що такі речі не є пріоритетом. Хоча, якщо добре подумати, через Вікіпедію можна подати величезні історичні горизонти УГКЦ. Велика перевага вікіпедії - це те, що кілька різних людей можуть співпрацювати і скільки завгодно вносити поправки до тексту. На звичних сайтах інформація "залежується". Для прикладу, сьогодні суттєво перепрацював статтю про владику Юліана Вороновського - це її теперішній вигляд, а це - попередній. Тобто в один день, хтось може кардинально змінити вигляд якоїсь статті. Наприклад, ось як виглядала стаття про Андрея Шептицького у січні. Зрештою усіх наших митрополитів взяли під графу кардинал, хоча лише декілька з них ними були. Окрім того, цей титул не є домінуючим для Глави УГКЦ.
andrey s. писав:Чи заохотчує отців(братів,сестер) до праці над цим.?????
Чи це все на суто добровільних початках,як Ви вже написали..
Дякую...

Та от заохочення розпочато. Правда на добровільних засадах, але це не важливо звідки це йде :)

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Вікпедія та УГКЦ

Повідомлення andrey s. » 18 квітня 2012, 23:15

Так, просто для розгляду.
http://kinovonline.net/load/rozpovid_pr ... -1-0-12330
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ


Повернутись до “Церква і Суспільство”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 80 гостей