Текст Божественної Літургії

літургічні тексти, переклади, устав Богослужень

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

qualcuno
гість
гість
Повідомлень: 1
З нами з: 04 листопада 2005, 23:43

Tекст латинської Літургії

Повідомлення qualcuno » 17 липня 2006, 11:41

Всім привіт!
Хто знає де в Інтернеті можна знайти текст латинської Літургії українською мовою, або якою-небудь іншою слов’янською мовою. Було би добре, якщо б також окрім тексту було пояснення Літургії.
Щиро вдячний!
Успіхів!!!

terri
початківець
початківець
Повідомлень: 45
З нами з: 28 червня 2006, 14:09
Звідки: Львівська обл.

Повідомлення terri » 18 липня 2006, 09:27


felonu
дописувач
дописувач
Повідомлень: 138
З нами з: 27 липня 2006, 19:18
Звідки: м.Тернопіль

Повідомлення felonu » 13 серпня 2006, 08:05

terri.дякую.Ви давали повідомлення не мені,проте я почерпнув масу корисної інформації,ще раз спасибі.
РОМАН НАКОНЕЧНИЙ

диякон Петро
дописувач
дописувач
Повідомлень: 59
З нами з: 02 листопада 2005, 04:20
Звідки: м. Люблін, Польща
Контактна інформація:

Православні переклади літургійних текстів на польську

Повідомлення диякон Петро » 10 листопада 2006, 23:46

На сайті варшавської польськомовної православної громади можна знайти велику кількість такого роду перекладів. Безпосередній лінк:

http://www.liturgia.cerkiew.pl/teksty.html

Рекомендую зокрема переглянути Великий Євхологіон, що там публікується. Як воно парадоксально не звучить, православні в Польщі мають набагато більше перекладених на польську текстів, ніж УГКЦ - на українську! :shock: :shock: :shock:

Аватар користувача
brat Martyn
активний учасник
активний учасник
Повідомлень: 289
З нами з: 26 березня 2007, 13:10
Звідки: Львів, Україна
Контактна інформація:

благодарення

Повідомлення brat Martyn » 27 березня 2007, 17:24

І я Вам теж дуже дякую, бо довго шукав цих текстів, щоб порівняти з нашою Літургією. Тепер можу це зробити. Щиро дякую.

Мар'ян Святослав Качмар :)
© 1983-2013 Maryan Kachmar: Ето неловкое чуство..: коли дорослий світ до люті огидний, а дитиною залишатися не вихід.
Skype: m.s.kachmar; e-mail: [email protected]; або сайти: www.simport.org.ua, www.photography.kachmars.com

otechdavyd
новик
новик
Повідомлень: 19
З нами з: 15 серпня 2005, 00:47
Звідки: Велика Британія
Контактна інформація:

Повідомлення otechdavyd » 21 квітня 2007, 00:01

Хрисос Воскрес!
Дорогий Брате Мартине,
Якщо мали с те нагоду порівняти, скажіть... яке у Ваш вражіння?
З Богом!
о.Д.

Аватар користувача
brat Martyn
активний учасник
активний учасник
Повідомлень: 289
З нами з: 26 березня 2007, 13:10
Звідки: Львів, Україна
Контактна інформація:

Історія формування тексту Латинської Літургії

Повідомлення brat Martyn » 27 травня 2007, 23:39

Отче Давид, чи хто не-будь, скажіть будь-ласка де є якийсь ресурс з: :wink:

- по-перше повним текстом Латинської Месси українською чи
російською (бажано)

- по-друге ресурс з історії формування даного тексту, як саме він
видозмінювався поки дійшов до нинішньої форми. Найбільше мене
цікавить вплив схоластики на цей текст, особливо інформація про те,
чи вплинули на сам текст постанови Тридентійського Собору, і якщо
вплинули, то як саме?

otechdavyd
новик
новик
Повідомлень: 19
З нами з: 15 серпня 2005, 00:47
Звідки: Велика Британія
Контактна інформація:

Повідомлення otechdavyd » 31 травня 2007, 23:26

На превеликий жаль, Вам не можу відповісти, бо в мене нема такої інформації, якої Ви шукаєте. Мене ця тема дуже цікавить і сліджу, але я не є спеціяліст на цій темі. Може хтось інший із шановних читачів Вам допоможуть....

Будьте ласкаві!....... Допоможіть, як зможете.....
З Богом!

о.Д.

leo
гість
гість
Повідомлень: 1
З нами з: 19 червня 2007, 19:31

Повідомлення leo » 19 червня 2007, 20:00

Слава Ісусу Хрысту!

Даруйце, што не па-ўкраінску :)
Ня ведаю, ці наогул што-небудзь можна цікавага вынесці з даследвання тзв "Новай Імшы", бо тэкст гэты быў прыдуманы літургістамі адно некалькі дзесяткаў год таму.:no: Калі Вас цікавіць лацінская літургія, звярнецеся да Трыдэнскай Імшы: яна аўтэнтычная. :) Калі Вы чытаеце па-польску, раю вельмі добрую старонку: www.msza.net . Тамака Вы знойдзеце ўсё, што Вам трэба. Раю таксама расійска-лацінскі тэкст на http://www.fsspx.of.by/r_liturgy.html На гэтай жа старонцы ў "Катэхізісе" можна прачытаць цікавы раздзел пра літургію.
Памагай Вам Бог у так карыснай і цікавай працы.

Аватар користувача
demetris
старець
старець
Повідомлень: 417
З нами з: 29 січня 2006, 16:52
Звідки: м. Львів
Контактна інформація:

Повідомлення demetris » 26 червня 2007, 14:40

Автор Повідомлення typus гість
З нами з: 20.09.05 Повідомлень: 9
Написане: п'ятниця березня 30, 2007 21:00:29 Тема повідомлення: Літургійний сайт
--------------------------------------------------------------------------------

Надибав новий український літургійний сайт. Може когось зацікавить:
www.liturgia.org.ua
З повагою, Дмитро.

filosof
новик
новик
Повідомлень: 25
З нами з: 23 жовтня 2005, 22:36
Звідки: місце під сонцем
Контактна інформація:

Текст Божественної Літургії

Повідомлення filosof » 22 вересня 2009, 17:52

чи існує у всесвітній мережі текст Божественної Літургії Івана Золотоустого?

переглядав бібліотеку на офіційному сайті УГКЦ, то щось не знайшов такого тексту

було б добре також, якби хтось зміг вказати де знаходиться текст Архиєрейської Літургії

дякую!

Justyn
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 236
З нами з: 06 травня 2006, 15:13

Повідомлення Justyn » 22 вересня 2009, 18:41

ЧИН СВЯЩЕННОЇ І БОЖЕСТВЕННОЇ ЛІТУРГІЇ

Молитви перед Літургією

Перед іконостасом
Священик і диякон творять три поклони перед святими дверми іконостасу.
Диякон: Благослови, владико.
Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Диякон :. Амінь.
Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.
Царю небесний, утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.
Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші, імени твого ради.
Господи, помилуй (3)
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Отче наш, Ти, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам днесь; і прости нам довги наші, як і ми прощаємо довжникам нашим; і не введи нас у спокусу, але ізбав нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.
Тропар: Помилуй нас, Господи, помилуй нас; бо, ніякого одвіту не знаючи, оцю Тобі молитву як Владиці ми, грішні, приносимо: Помилуй нас.
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.
Кондак: Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми уповали, не прогнівайся дуже на нас, ні не пом’яни беззаконь наших, але зглянься й нині як милосердний і ізбав нас від ворогів наших, бо Ти єси Бог наш, а ми – люди твої, всі – діла рук твоїх, і ім’я Твоє призиваємо.
І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Богородичний: Милосердя двері відкрий нам, благословенна Богородице, щоб, надіючися на Тебе, ми не погибнули, але щоб ізбавились тобою від бід. Ти бо єси спасення роду християнського.
Підходять до ікони Христової і цілують її, мовлячи:
Пречистому образові Твоєму поклоняємося, благий, просячи прощення прогрішень наших, Христе Боже, бо волею благоволив єси плоттю зійти на хрест, щоб ізбавити тих, що їх створив єси, від неволі ворожої. Тому благодарственно кличемо Тобі: Ти радістю сповнив усе, Спасе наш, прийшовши спасти світ.
Тоді цілують і ікону Богородиці, мовлячи тропар:
Милосердя єси джерело, милости сподоби нас, Богородице, зглянься на людей, що згрішили, яви, як завжди, силу твою; бо, на Тебе уповаючи, Радуйся, кличемо Тобі, як колись Гавриїл, безплотних архистратиг.
Приклонивши голову перед святими дверми, священик мовить оцю молитву:
Господи, пошли руку твою з висоти святого жилища твого і укріпи мене на предлежачу службу твою, щоб я неосудно став перед страшним престолом твоїм і безкровне священнодійство совершив. Бо твоя єсть сила на віки віків. Амінь.
Роблять поклін до вірних і відходять у святилище, мовлячи:
Увійду в дім твій, поклонюся до храму святого твого в стрісі твоїм. Господи, настав мене правдою Твоєю, ворогів моїх ради ісправ перед тобою путь мою. Бо немає в устах їх істини, серце їх суєтне, гріб відкритий – гортань їх, язиками своїми лукавили. Суди їм, Боже, щоб відпали від замислів своїх; по множеству нечестя їх відкинь їх бо преогірчили Тебе, Господи. І нехай возвеселяться всі, що уповають на Тебе, вовік возрадуються, і вселишся в них; і похваляться тобою ті, що люблять ім’я Твоє. Бо Ти благословиш праведника, Господи; як оружжям благовоління вінчав Ти нас.
Увійшовши у святилище, творять три поклони перед престолом і цілують Євангеліє, престол і напрестольний хрест.

Одягання священнослужителів
Священик і диякон беруть у свої руки стихар, роблять три поклони, говорячи при кожному:
Боже, милостивий будь мені, грішному.
Диякон приходить до священика і каже:
Благослови, владико, стихар з орарем.
Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Диякон одягається у стихар, мовлячи:
Возрадується душа моя в Господі, бо облачив мене в ризу спасення і одежою радости зодягнув мене; як на жениха, положив на мене вінець і, як невісту, украсив мене красою.
Відтак накладає орар на ліве рам’я.
А коли накладає нарукавники, на праву руку мовить:
Десниця твоя, Господи, прославилася в силі; права твоя рука, Господи, сокрушила ворогів, і множеством слави Твоєї стер єси супротивників.
Накладаючи на ліву, мовить:
Руки твої створили мене і збудували мене; врозуми мене, і навчуся заповідям твоїм.
Тоді відходить до трапези предложення і приготовляє священні речі: дискос ставить по лівій стороні, а чашу по правій, і все інше з ними.
Священик благословить стихар і каже:
Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Надягає стихар, кажучи:
Возрадується душа моя в Господі, бо облачив мене в ризу спасення і одежою радости зодягнув мене; як на жениха, положив на мене вінець і, як невісту, украсив мене красою.
Тоді бере епітрахиль і, поблагословивши його, накладає на себе, і мовить:
Благословен Бог, що зливає благодать свою на священиків своїх, як миро на голові, що спливає на бороду, бороду Аронову, що спливає на омети одежі його.
Підперізуючися, говорить:
Благословен Бог, що перепоясує мене силою і положив непорочною путь мою, що чинить ноги мої, як оленеві, і на висотах ставить мене.
Коли накладає нарукавницю на праву руку, мовить:
Десниця твоя, Господи, прославилася в силі; права твоя рука, Господи, сокрушила ворогів, і множеством слави Твоєї стер єси супротивників.
Накладаючи на ліву, мовить:
Руки твої створили мено і збудували мене; врозуми мене, і навчуся заповідям твоїм.
Якщо має набедреник, благословить його, цілує і мовить:
Перепояши меч твій по бедрі твоїм, сильний, красотою Твоєю і добротою Твоєю; і натягни лук і успівай, і царюй, істини ради, і лагідности, і справедливости, і дивно наставить Тебе десниця твоя завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Узявши фелон, благословить, цілує і так мовить:
Священики твої, Господи, зодягнуться в праведність і преподобні твої радістю возрадуються завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
При вмиванні рук священик і диякон мовлять:
Умию в невинності руки мої і обійду жертовник твій, Господи, щоб почути мені голос хвали Твоєї і повідати всі чудеса твої. Господи, возлюбив я красу дому твого і місце перебування слави Твоєї. Не погуби з нечестивими душі моєї і з мужами кровожадними життя мого, що в їх руках беззаконня, а десниця їх повна підкупу. А я в незлобності моїй ходив, ізбав мене, Господи, і помилуй мене. Нога моя стала на правоті, в церквах благословлю Тебе, Господи.

Проскомидія
Перед трапезою предложення (проскомидійником) творять три поклони і мовлять:
Боже, милостивий будь мені, грішному.
Відкупив Ти нас від прокляття закону чесною Твоєю кров’ю; давши себе на хресті прибити і копієм проколоти, безсмертя вилляв Ти людям. Спасе наш, слава Тобі.
Диякон: Благослови, владико.
Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки вікїв.
Диякон: Амінь.

Вирізування агнця та частиць
Священик робить поверх печаті просфори знак хреста копієм тричі:
На спомин Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа (3)
Пробиває копіє у правий бік печаті та, викраюючи агнець, мовить: Як овеча на заколення ведено його. Проколюючи з лівої сторони, каже: І як агнець непорочний перед тим, що стриже його, безголосий, так і він не відкриває уст своїх. У горішній бік печаті: смиренні його суд над ним відоувся. А в долішній бік: А рід його хто оповість.
Диякон говорить при кожнім різанні: Господу помолімся.
Потім говорить: Візьми, владико.
Священик, викраявши агнця, підносить його і мовить:
Бо візьметься від землі життя його.
При словах диякона: Жертвуй, владико, священик ріже агнець навхрест і мовить: Жертвується Агнець Божий, що бере гріх світу, за життя світу і спасення.
Коли диякон мовить: Проколи, владико, священик, проколюючи агнець у правий бік, каже: Один із воїнів копієм ребра його проколов, і зараз вийшла кров і вода. і той, хто видів, засвідчив, і правдиве є свідчення його.
Диякон, узявши вино й воду, говорить до священика: Благослови, владико, святе з’єднання. І, прийнявши благословення над ними, вливає їх до чаші.
Священик бере другу просфору і мовить:
На честь і пам’ять преблагословенної Владичиці нашої Богородиці і приснодіви Марії; її молитвами прийми, Господи, жертву цю в пренебесний твій жертовник.
Викраявши частицю, кладе її праворуч агнця і мовить:
Предстала цариця праворуч Тебе, в ризи позолочені одягнена, преокрашена.
Узявши третю просфору, викраює частині і укладаю їх у три ряди, згори вниз, кажучи:
Чесних небесних сил безплотних.
Чесного, славного пророка, предтечі і хрестителя Івана, і всіх святих пророків.
Святих славних і всехвальних апостолів Петра й Павла, і всіх інших святих апостолів.
Святих отців наших, святителів:
Василія Великого, Григорія Богослова і Івана Золотоустого, Атанасія й Кирила, Миколая, що в Мирах, Кирила й Методія, учителів слов’янських, святого священномученика Йосафата, і всіх святих святителів.
Святого апостола, первомученика й архидиякона Стефана, святих великих мучеників: Димитрія, Юрія, Тебдора Тирона, і всіх святих мучеників і мучениць.
Преподобних і богоносних отців наших: Антонія, Євтимія, Сави, Онуфрія, і всіх преподобних отців і матерів.
Святих і чудотворців, безсребреників:
Косми й Дам’яна, Кира й Івана, Пантелеймона і Єрмолая, і всіх святих безсребреників.
Святих і праведних богоотців Йоакйма й Анни.
Святого (ім’я, якого храм і якого день), і всіх святих; їх молитвами посіти нас, Боже.
Бере четверту просфору і мовить:
Пом’яни, Владико чоловіколюбче, святішого вселенського архиєрея (ім’я), папу Римського, і блаженнішого патріярха нашого (ім’я), і преосвященішого архиєпйскопа й митрополита нашого Кир (ім’я), боголюбивого єпископа нашого Кир (ім’я), і все єпископство православних, чесне пресвітерство, у Христі дияконство, і ввесь священичий чин, (якщо в монастирі: всечеснішого отця нашого, архимандрита (ім’я), протоігумена (ім’я), і ігумена (ім’я)), братію і співслужйтелів наших, священиків і дияконів, і всю братію нашу, що їх Ти з великої Твоєї милости призвав до спільмбти Твоєї, всеблагий Владико.
Згадуючи живих, священик кладе частицю за кожного, і на кожне ім’я мовить: Пом’яни, Господи, (ім’я).
Бере п’яту, просфору і поминає померлих:
За блаженну пам’ять і відпущення гріхів блаженним ктиторам, святого храму цього (якщо в обителі: святої обителі цієї).
Також поминає інших померлих поіменно: Пом’яни, Господи, душу усопшого раба твого (усопшої раби Твоєї) (ім’я).
І всіх у надії воскресення, життя вічного і Твоєї спільноти у сопших православних отців і братів наших, чоловіколюбче Господи.
Священик кладе частицю і за себе:
Пом’яни, Господи, по багатьом щедротам твоїм і мою недостойність, і прости мені всяку провину, вольну і невольну.

Покривання чесних дарів
Диякон, вклавши ладану до кадильниці: Благослови, владико, кадило. Господу помолімся.
Священик: Кадило Тобі приносимо, Христе Боже наш, як приємний запах духовний; Ти ж прийми його в пренебесниЙ твій жертовник і зішли нам благодать Пресвятого твого Духа.
Диякон: Господу помолімся.
Священик, покадивши звізду, кладе її зверху святого хліба і мовить:
І прийшла звізда, і стала зверху, де було дитя.
Диякон: Господу помолімся.
Священик, покадивши перший покровець, покриває святий хліб на дискосі і мовить:
Господь воцарився, в красу зодягнувся, зодягнувся Господь у силу і перепоясався. Він бо утвердив вселенну, вона не порушиться, Відтоді готовий престол твій, від віку Ти єси. Піднесли ріки, Господи, піднесли ріки голос свій. Піднімуть ріки рокіт свій від шуму вод многих. Дивні хвилі морські, дивний на висотах Господь. Свідоцтва твої вельми вірні. Домові Твоєму, Господи, належить святість на довгі дні.
Диякон: Господу помолімся. Покрий, владико.
Священик, покадивши другий покровець, покриває чашу і мовить:
Покрила небеса доброта твоя.Христе, і хвали Твоєї – повна земля.
Диякон: Господу помолімся. Покрий, владико.
Священик кадить воздух (великий покровець) і, покриваючи обоє, мовить:
Покрий нас покровом крил твоїх, віджени від нас усякого ворога й супостата. Умири наше життя, Господи, помилуй нас і світ твій, і спаси душі наші, як благий і чоловіколюбець.
Священик кадить предложені дари.
Благословен Бог наш, що так ізволив.
Диякон: Завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь. За предложені чесні дари Господу помолімся.

Молитва предложення
Свящ.: Боже, Боже наш, Ти, що послав небесний хліб, поживу всьому світові, Господа нашого і Бога, Ісуса Христа, Спаса, і Ізбавителя, і благотворця, що благословляє й освячує нас, сам благослови предложення оце і прийми його в пренебесний твій жертовник.
Пом’яни, як благий і чоловіколюбець, тих, що принесли, і тих, за кого принесли; і нас неосудними збережи в священнодійстві божественних твоїх таїн.
Бо святе і прославлене, пречесно й величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

Відпуст
Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.
Диякон: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (3) Благослови.
Христос (у неділю: що воскрес із мертвих), істинний Бог наш, молитвами пречистої своєї Матері, святого отця нашого Івана Золотоустого, архиєпископа Константинограда, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.
Д.: Амінь.
Диякон кадить проскомидійник, а відтак престол, мовлячи:
У гробі плоттю, а в аді з душею як Бог, у раю ж із розбійником, і на престолі був єси, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, неописанний.
Також Псалом 50.
Покадивши святилище, намісні ікони і вірних, диякон входить знов у святилище і, вдруге покадивши престол, приходить до священика.
Ставши разом перед святою трапезою, тричі поклоняються, молячися:
Царю небесний, утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.
Слава в вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління (2).
Господи, губи мої відкрий, і уста мої сповістять хвалу твою.
Священик цілує Євангеліє, а диякон престол.
Диякон: Час правити Господеві, владико, благослови.
Священик, благословляючи його:
Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Д.: Помолися за мене, владико.
Нехай направить Господь стопи твої.
Диякон: Пом’яни мене, владико святий.
Нехай пом’яне Тебе Господь Бог у царстві своїм завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Д.: Амінь.
Диякон виходить перед іконостас і, ставши напроти святих дверей, вклоняється тричі, молячися:
Господи, губи мої відкрий, і уста мої сповістять хвалу твою.

БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ
ІВАНА ЗОЛОТОУСТОГО
І ВАСИЛІЯ ВЕЛИКОГО

Літургія слова
Диякон: Благослови, владико.
Священик: Благословенне царство Отця, і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Мирна єктенія
Диякон: В мирі Господу помолімся.
Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй.
За мир з висот і спасення душ наших Господу помолімся.
За мир всьбго світу, добрий стан святих божих церков і з’єднання всіх Господу помолімся.
За святий храм цей і тих, що з вірою, благоговінням і страхом божим входять до нього, Господу помолімся.
За святішого вселенського архиєрея (ім’я), папу Римського, і за блаженнішого патріярха нашого (ім’я), і преосвященнішого архиєпйскопа й митрополита нашого Кир (ім’я), боголюбивого єпископа нашого Кир (ім’я), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолімся.
За Богом бережений народ наш, за правління і все військо Господу помолімся.
За город цей (За село це, За святу обитель цю), і за всякий город, країну, і за тих, що вірою живуть у них, Господу помолімся.
За добре поліття, за врожай плодів земних і часи мирні Господу помолімся.
За плаваючих, подорожуючих (на землі і в повітрі), недужих, страждаючих, полонених, і за спасення їх Господу помолімся.

Вселенське поминання померлих:
За душі всіх від віку в правовір’ї, надії воскресення і життя вічного усопших отців і братів наших, ктиторів і благодітелів святого храму цього, родителів і рідних наших по плоті, що тут лежать, тут уписані, і повсюду православних християн, і за блаженний супокій їх Господу помолімся.
Щоб неосудно станути їм на страшному судищі Христовім, і вчинити душі їх у країні живих, у місці світлому, де всі святі праведні спочивають, Господу помолімся.
Якщо осібне:
За раба божого (рабу божу, рабів божих) (ім’я), і блаженну пам’ять його (її, їх), і щоб проститися всякому прогрішенню його (її, їх), вольному і невольному, Господу помолімся.
Щоб неосудно станути йому (їй, їм) на страшному судищі Христовім, і вчинити душу його (її; душі їх) у кращі живих, у місці світлому, де всі святі праведні спочивають, Господу помолімся.

Щоб ізбавитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господу помолімся.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Люди: Тобі, Господи.

Молитва першого антифону
Свящ.: Господи Боже наш, твоя влада несказанна і слава неосяжна, твоя милість безмірна і чоловіколюбіє невимовне. Сам, Владико, по добросердечності твоій споглянь на нас і на святий храм цей, і створи з нами і тими, що моляться з нами, багаті милості твої.
Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклонення, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Перший антифон повсякденний
Благо є сповідуватися Господові і співати імені Твоєму, Всевишній.
Приспів: Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
Сповіщати зарання милість твою і істину твою на всяку ніч.
Молитвами Богородиці:
Бо правий Господь Бог наці і немає неправди в нім.
Молитвами Богородиці:
(Якщо скорочується Літургію, перейди до Єдинородний Сину).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Молитвами Богородиці:

Перший антифон воскресний
Воскликніте Господові, вся земля, співайте ж імені його, віддайте славу хвалі його.
Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас.
Скажіте Богові: Як страшні діла твої, у множестві сили Твоєї леститимуть Тобі вороги твої.
Молитвами Богородиці:
(Якщо скорочується Літургію, перейди до Єдинородний Сину)
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Молитвами Богородиці:

Перший псалом зображальний
Благослови, душе моя. Господа і, все нутро моє, ім’я святе його.
Благослови, душе моя, Господа і не забувай усіх дарувань його.
Він очищає всі беззаконня твої і зціляє всі недуги твої.
Він визволяє від тління життя Твоє, вінчає Тебе милістю і щедротами.
Щедрий і милостивий Господь, довготерпеливий і многомилостивий.
(Якщо скорочується Літургію, перейди до Єдинородний Сину)
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Благослови, душе моя, Господа і, все нутро моє, ім’я святе його.
Благословенний Ти. Господи.

Мала єктенія
Ще і ще в мирі Господу помолімся.
Люди: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй.
Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Люди: Тобі, Господи.

Молитва другого антифону
Свящ:. Господи Боже наш, спаси людей твоїх і благослови насліддя Твоє, повноту церкви Твоєї охорони, освяти тих, що люблять красу дому твого; Ти їх прослав божественною Твоєю силою і не остав нас, що уповаємо на Тебе.
Бо твоя є влада і Твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Другий антифон повсякденний
Господь воцарився, в красу зодягнувся, зодягнувся Господь у силу і перепоясався.
Молитвами святих твоїх. Спасе, спаси нас.
Він бо утвердив вселенну, вона не порушиться.
Молитвами святих твоїх:
Свідоцтва твої вельми вірні; домові Твоєму. Господи, належить святість на довгі дні.
Молитвами святих твоїх:

«Єдинородний Сину»
Слава Отцю, і Сину, 1 Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Єдинородний Сину і Слове Божий, безсмертний Ти і зволив Ти спасення нашого ради воплотитися від святої Богородиці і приснодіви Марії, незмінно ставши чоловіком. І розп’ятий був Ти, Христе Боже, смертю смерть подолав. Ти один у Святій Тройці, рівнославимий з Отцем і Святим Духом, спаси нас.

Другий антифон воскресний
Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.
Спаси нас. Сину Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алилуя.
Щоб пізнали ми на землі путь твою, у всіх народах спасення Твоє.
Спаси нас. Сину Божий:
Нехай ісповідують Тебе люди, Боже, нехай ісповідують Тебе люди всі.
Спаси нас. Сину Божий:
Слава: І нині: Єдинородний Сину:

Другий псалом зображальний
Хвали, душе моя. Господа. Возхвалю Господа в житті моїм, співатиму Богові моєму, доки живу.
Не надійтеся на князів, на синів чоловічеських, в них нема спасення.
Воцариться Господь повік. Бог твій, Сіоне, з роду в рід.
Слава: І нині: Єдинородний Сину:

Мала єктенія
Ще і ще в мирі Господу помолімся.
Люди: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй.
Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Люди: Тобі, Господи.

Молитва третього антифону
Священик: Господи Боже наш, Ти, що дарував нам ці спільні й суголосні молитви, Ти, що обіцяв вволити прохання двох або трьох, що згодяться в ім’я Твоє, сам і нині прохання рабів твоїх на пожиток сповни, подаючи нам і в теперішнім віці пізнання Твоєї істини, і в будучому даруй життя вічне.
Бо Ти благий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину^ і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Третій антифон
Прийдіте, возрадуємося Господеві, воскликніть Богу, Спасителеві нашому.
Якщо будень: Спаси нас. Сину Божий, у святих дивний Ти, співаємо Тобі: Алилуя.
Якщо неділя: Спаси нас. Сину Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алилуя.
Ідім перед лицем його з ісповіданням і псалмами воскликнім йому.
Спаси нас. Сину Божий:
Бо Бог – великий Господь і цар великий по всій землі*
Спаси нас. Сину Божий:

Блаженні
У царстві твоїм пом’яни нас. Господи.
Блаженні вбогі духом, бо їх є царство небесне.
Блаженні плачучі, бо вони утішаться.
Блаженні лагідні, бо вони наслідять землю.
Блаженні голодні і спрагнені правди, бо вони наситяться.
Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть.
Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.
Блаженні миротворні, бо вони синами божими назвуться.
Блаженні вигнані за правду, бо їх є царство небесне.
Блаженні ви, коли зневажатимуть вас, і виженуть, і говоритимуть усяке лихе слово на вас неправдиво, мене ради.
Радуйтеся і веселіться, бо нагорода ваша велика на небесах.

Коли вірні співають третій антифон (або блаженні, якщо неділя), священик і диякон роблять малий вхід з Євангелієм і, прийшовши до царських дверей, диякон каже: Господу помолімся, а священик молиться.

Молитва входу
Владико Господи Боже наш, що установив на небі чини і воїнства ангелів і архангелів на служіння Твоєї слави, вчини зі входом нашим, щоб був входом святих ангелів, які сослужать нам і разом славословлять твою благість.
Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклонення Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Диякон: Благослови, владико, святий вхід.
Священик, благословляючи: Благословен вхід святих твоїх завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Диякон: Премудрість, прості.
Люди: Прийдіте, поклонімся і припадім до Христа.
Якщо будень: Спаси нас. Сину Божий, у святих дивний Ти, співаємо Тобі: Алилуя.
Якщо неділя: Спаси нас. Сину Божий, що воскрес із мертвих, співаємо Тобі: Алилуя.
Тоді співаємо тропарі й кондаки.

Молитва Трисвятої пісні
Свящ.: Боже святий, що в святих перебуваєш, Тебе трисвятим голосом серафими оспівують, і херувими славословлять, і всі небесні сили Тобі поклоняються. Ти з небуття до буття привів усе, створив чоловіка на образ твій і на подобу і всякими дарами його прикрасив. Ти даєш тому, хто просить, премудрість і розум і не погорджуєш грішником, а встановляєш покаяння на спасення. Ти сподобив нас, смиренних і недостойних рабів твоїх, і в цю хвилину стати перед славою святого твого жертовника і належне Тобі поклонення і славослов’я приносити.
Сам, Владико, прийми і з уст нас, грішних, трисвяту пісню і посіти нас благостю Твоєю. Прости нам усяке прогрішення, вольне і невольне, освяти наші душі і тіла і дай нам побожно служити Тобі всі дніжиття нашого, молитвами святої Богородипі і всіх святих, що від віку Тобі угодні були.
Диякон: Благослови, владико, час трисвятого.
Священик: Бо Ти святий єси, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас.
Диякон: І на віки віків.
Люди: Амінь.

Трисвяте
Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Святий безсмертний, помилуй нас.
Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас.

Замість Трисвятого
на Різдво Христове, на Богоявлення Господнє, у Лазареву і Страсну суботи, на Пасху, у всі дні Світлого тижня, у неділю П’ятдесятниці:
Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя (3)
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
У Христа зодягнулися. Алилуя.
Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя.

Замість Трисвятого
на Воздвиження чесного Хреста, і в третю неділю великого посту:
Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє воскресення Твоє славимо (3)
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
І святеє воскресення Твоє славимо.
Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє воскресення Твоє славимо.

Диякон до священика: Повели, владико.
Священик, відходячи до горного місця: Благословен, хто йде в ім’я Господнє.
Диякон: Благослови, владико, горне сідалище.
Священик: Благословен єси на престолі слави царства твого, що сидиш на херувимах, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Прокімен
Диякон: Будьмо уважні.
Священик: Мир всім.
Диякон: Премудрість, будьмо уважні.
Співці співають прокімен зі стихом.

Апостол
Диякон: Премудрість.
Читець читає заголовок, Апостола:
Діянь святих апостолів читання.
Або: Соборного послання – Якового, Петрового, Іванового, Юдового – читання.
Або: До Римлян, до Корінтян, до Галатів чи інших – послання святого апостола Павла читання.
Диякон: Будьмо уважні.
Читець читає Апостола.
Коли ж скінчиться апостол, мовить священик: Мир Тобі.
Диякон: Премудрість, будьмо уважні.
Люди: Алилуя, зі стихами.
Диякон кадить.

Молитва перед Євангелієм
Священик: Засвіти в серцях наших, чоловіколюбче Владико, нетлінне світло твого богопізнання і відкрий мисленні очі наші, щоб ми розуміли твої’ євангельські проповідування.
Вложй в нас і страх блаженних твоїх заповідей, щоб ми, перемігши всі тілесні похоті, провадили духовне життя, думаючи і діючи все, що угодне Тобі.
Бо Ти єси просвічення душ і тілес наших, Христе Боже, і Тобі славу возсилаємо з безначальним твоїм Отцем, і пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Диякон: Благослови, владико, благовістителя святого апостола і євангелиста (ім’я).
Священик, благословляючи його:
Бог, молитвами святого славного, всехвального апостола і євангелиста (ім’я), нехай дасть Тобі слово благовістити силою великою для сповнення Євангелія возлюбленого Сина свого, Господа нашого Ісуса Христа.

Євангеліє
Священик: Премудрість, прості, вислухаймо святого Євангелія. Мир всім.
Люди: І духові Твоєму.
Диякон: Від (ім’я) святого Євангелія читання.
Люди: Слава Тобі. Господи, слава Тобі.
Священик: Будьмо уважні.
Диякон читає Євангеліє.
Люди:. Слава Тобі. Господи, слава Тобі.
Священик каже дияконові: Мир Тобі благовістуючому.

Єктенія усильного благання
Диякон: Промовмо всі з усієї душі із усієї мислі нашої промовмо.
Люди: Господи, помилуй.
Господи вседержителю, Боже отців наших, мблимось Тобі,вислухай і помилуй.
Люди: Господи, помилуй.
Помилуй нас, Боже по великій милості твоїй, мблимось Тобі, вислухай і помилуй.
Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй (3).

Молитва усильного благання
Священик: Господи Боже наш, усильне це моління прийми від рабів твоїх, і помилуй нас по множеству милости Твоєї, і щедроти тво{ зішли на нас і на всіх людей твоїх, що очікують від Тебе багатої милости.
Диякон: Ще молимось за святішого вселенського архиєрея (ім’я), папу Римського, і за блаженнішого патріярха нашого (ім’я), і преосвященнішого архиєпйскопа й митрополита нашого Кир (ім’я), боголюбивого єпископа нашого Кир (ім’я), [у монастирях: і за всечесніших отців наших, архимандрита (ім’я), протоігумена (ім’я), ігумена (ім’я)], за тих, що служать і послужили у святім храмі цім [у монастирях: у святій обителі цій], і за отців наших духовних, і всю во Христі братію нашу.
Ще молимось за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо.
Тут можна додати інші прощення.
Ще молимось за предстоячих людей, що очікують від Тебе великої і багатої милости, за тих, що творять нам милостиню, і за всіх православних християн.
Священик: Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
(Якщо скорочується Літургію, перейди до Вірні, ще і ще...).

Єктенія за померлих
Диякон: Помилуй нас, Боже, по великій милості твоїй, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй (3)
Ще молимось за упокій душі усопшого раба божого (усопшої раби божої; душ усопших рабів божих) (ім’я), і щоб проститися йому (їй, їм) всякому прогрішенню, вольному і невольному.
Щоб Господь Бог оселив душу його (її; душі їх), де праведні спочивають.
Милости божої, царства небесного і відпущення гріхів його (її, їх) у Христа, безсмертного царя і Бога нашого, просім.
Люди: Подай, Господи.
Господу, помолімся.
Люди: Господи, помилуй.

Молитва за померлих
Священик:. Боже духів і всякої плоті, Ти смерть подолав, і диявола знищив, і життя світові Твоєму дарував. Сам, Господи, упокой душу усопшого раба твого (усопшої раби Твоєї; душі усопших рабів твоїх) (ім’я) у місці світлому, у місці квітучому, у місці спокійному, звідки втекла болізнь, печаль і зітхання. Всяке прогрішення, вчинене ним (ною, ними) словом, або ділом, або помислом, як благий і чоловіколюбець Бог прости, бо немає чоловіка, що жив би, а не згрішив; Ти бо один без гріха, правда твоя – правда во віки, і слово Твоє – істина.
Бо Ти єси воскресення, і життя, і упокій усопшого раба твого (усопшої раби Твоєї, усопших рабів твоїх) (ім’я), Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, з безначальним твоїм Отцем, і пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Єктенія за оглашенних
Диякон: Помоліться, оглашенні, Господеві.
Люди, на кожне прощення: Господи, помилуй.
Вірні, за оглашенних помолімся, щоб Господь помилував їх.
Огласив їх словом істини.
Відкрив їм євангеліє правди.
Приєднав їх до святої своєї соборної й апостольської Церкви.
Спаси, помилуй, заступи й охорони їх, Боже, Твоєю благодаттю.
Оглашенні, голови ваші Господеві приклоніть.
Люди: Тобі, Господи.

Молитва за оглашенних
Свящ.: Господи Боже наш, що на висотах живеш і на смиренних споглядаєш, що спасення родові людському зіслав, єдинородного Сина твого і Бога, Господа нашого Ісуса Христа, споглянь на рабів твок оглашенних, що схилили свої" шиї перед тобою, і сподоби їх у влучний час купелі відродження, відпущення гріхів і одежі нетління, приєднай їх до святої Твоєї соборної й апостольської церкви і прилічи їх до вибраного твого стада.

На Літургії Василія Великого:
Господи Боже наш, що на небесах живеш і споглядаєш на всі діла твої, споглянь на рабів твоїх оглашенних, що склонили свої шиї перед тобою, і дай їм легке ярмо, створи їх чесними членами святої Твоєї Церкви, і сподоби їх купелі зновубуття, відпущення гріхів і одежі нетління, на пізнання Тебе, істинного Бога нашого.
Щоб і вони з нами славили пречесне й величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Єктенія за вірних
Диякон: Всі оглашенні, вийдіть, оглашенні, вийдіть; усі оглашенні, вийдіть, щоб ніхто з оглашенних не залишився, тількиВірні, ще і ще в мирі Господу помолімся.
Люди: Господи, помилуй.
(Якщо скорочується Літургію, перейди до Премудрість. Щоб під владою...)

Перша молитва за вірних
Священик: Благодаримо Тебе, Господи Боже сил, що сподобив нас і нині стати перед святим твоїм жертовником і припасти до щедрот твоїх за наші гріхи і людські невідання.
Прийми, Боже, моління наше, учини нас достойними бути – приносити Тобі моління, і мольби, і жертви безкровні за всіх людей твоїх. І нас, що їх Ти поставив на службу цю твою, спосібними зроби, силою Духа Святого твого, неосудно й безпорочно, в чистім свідоцтві совісти нашої призивати Тебе на всякий час і на всякому місці, щоб, вислухавши нас, Ти був милостивий нам у множестві Твоєї благости.

На Літургії Василія Великого:
Ти, Господи, показав нам це велике таїнство спасення; Ти сподобив нас, смиренних і недостойних рабів твоїх, бути служителями святого твого жертовника.
Ти силою Святого твого Духа вчини нас здатними до служби цієї, щоб ми, неосудно станувши перед святою славою Твоєю, принесли Тобі жертву хвали. Ти бо дієш усе в усіх. Дай, Господи, щоб і за гріхи наші, і за людські невідання, була прийнятна і приємна жертва наша перед тобою.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй.
Диякон: Премудрість.
Священик: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклонення, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
Диякон: Ще і ще в мирі Господу помолімся.
Люди: Господи, помилуй.

Друга молитва за вірних
Знову і багатораз припадаємо до Тебе і Тобі молимося, благий і чоловіколюбче, щоб Ти, зглянувшись на моління наші, очистив наші душі і тілеса від усякої скверни плоті і духа, і дав нам неповйнно й неосудно стояти перед святим твоїм жертовником.
Даруй же, Боже, і тим, що моляться з нами, успіх у житті, і вірі, і в духовному розумінні. Дай їм, що завжди зо страхом і любов’ю служать Тобі, неповйнно й неосудно причаститися святих твоїх таїн і небесного твого царства сподобитися.

На Літургії Василія Великого:
Боже, Ти, що в милості і щедротах посітив смирення наше, поставив нас, смиренних, і грішних, і недостойних рабів твоїх, перед святою славою Твоєю служити святому Твоєму жертовникові. Ти укріпи нас силою Святого твого Духа на службу цю і дай нам слово на відкривання уст наших, щоб призивати благодать Святого твого Духа на дари, що мають бути предложені.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй.
Диякон: Премудрість.
Священик: Щоб, під владою Твоєю завжди бережені, Тобі славу возсилали, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Літургія жертви

Херувимська пісня
Ми, херувимів тайно являючи і животворящій Тройці трисвятую пісню співаючи, всяку нині житейську відложім печаль.

Молитва Херувимської пісні
Священик: Ніхто не достойний із зв’язаних тілесними похотями і пристрастями приходити, або приближатися, або служити Тобі, царю слави, бо служити Тобі – велике і страшне й самим небесним силам.
Та, одначе, ради несказанного й безмірного твого чоловіколюбія, безперемінно й незмінне став Ти чоловіком, і архиєрей нам був єси, і богослужебної цієї і безкровної жертви священнодійство передав Ти нам, як Владика всіх. Ти бо єдиний, Господи Боже наш, володієш небесними і земними, Тебе на престолі херувимському носять, Ти серафимів Господь і цар Ізраїлів, Ти єдиний святий і в святих спочиваєш. Тебе, отже, молю, єдиного благого і благоуважного:
Споглянь на мене, грішного й непотрібного раба твого, і очисти мою душу й серце від совісти лукавої. І зроби мене спосібним, силою Святого твого Духа, одягненого благодаттю священства, стати перед цією Твоєю святою трапезою і священнодіяти святе і пречисте Твоє тіло і чесну кров.
Бо до Тебе приходжу, приклонивши мою шию, і молюся Тобі, щоб Ти не відвернув лиця твого від мене, ні не відкинув мене з отроків твоїх, а сподоби мене, щоб я, грішний і недостойний раб твій, приніс Тобі ці дари; Ти бо єси той, хто приносить, і кого приносять, і хто приймає, і кого роздають, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з безначальним твоїм Отцем, і пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
По молитві і кадженні священик і диякон мовлять разом Херувимську пісню тричі і щоразу поклоняються один раз:
Ми, херувимів тайно являючи і животворящій Тройці трисвятую пісню співаючи, всяку нині житейську відложім печаль, щоб і царя всіх ми прийняли, що його в славі невйдимо супроводять ангельські чини. Алилуя, алилуя, алилуя.

На Літургії Василія Великого співається у Великий четвер:
Вечері Твоєї тайної днесь, Сину Божий, мене причасника прийми, бо ворогам твоїм тайни не повім і поцілунку не дам Тобі, як Юда, але, як розбійник ісповідаю Тебе:
Пом’яни мене. Господи, у царстві твоїм. Алилуя, алилуя, алилуя.
У Велику суботу співається:
Нехай мовчить всяка плоть людська і нехай стоїть із страхом і трепетом, і ні про що земне в собі нехай не помишляє. Цар бо царюючих і Господь володіючих приходить у жертву себе принести 1 дати себе на поживу вірним. Перед ним ідуть чини ангельські, з усяким началом і властю, многоокі херувими і шестикрилі серафими, лиця закриваючи 1 співаючи пісню: Алилуя, алилуя, алилуя.

Тоді відходять до проскомидійника і священик кадить чесні дари, молячись:
Боже, милостивий будь мені, грішному.
Диякон: Візьми, владико.
Священик: Піднесіть руки ваші до святині і благословіть Господа.

Великий вхід із чесними дарами
Диякон: Всіх вас, православних християн, нехай пом’яне Господь Бог у царстві своїм завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Священик: Святішого вселенського архиєрея (ім’я), папу Римського, і блаженнішого патріярха нашого (ім’я), і преосвященнішого архиєпйскопа й митрополита нашого Кир (ім’я), боголюбивого єпископа нашого Кир (ім’я), [у монастирі: всечеснішого отця нашого, архимандрита (ім’я), протоігумена (ім’я), ігумена (ім’я)], і ввесь священичий, дияконський і монаший чин, Богом бережений народ наш, правління і все військо, благородних і приснопам’ятних ктиторів і доброчинців святого храму цього (святої обителі цієї), і всіх вас, православних християн, нехай пом’яне Господь Бог у царстві своїм завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
Щоб і царя всіх ми прийняли, що його в славі невидиме супроводять ангельські чини. Алилуя, алилуя, алилуя.
Священик: Благообразний Йосиф, з древа знявши пречистеє тіло Твоє, плащаницею чистою обвив і ароматами, в гробі новім, покривши, положив.
Ущаслив, Господи, благоволінням твоїм Сіон і нехай здвигнуться стіни єрусалимські. Тоді уподобаєш собі жертву правди, приношення і всепалення, тоді положать на вівтар твій тельців.

Священик до диякона: Пом’яни мене, брате й сослужителю.
Диякон до нього: Нехай пом’яне Господь священство Твоє в царстві своїм.
Помолися за мене, сослужителю мій.
Диякон: Дух Святий найде на Тебе і сила Вишнього осінить Тебе.
Той же Дух нехай співдіє з нами всі дні життя нашого.
Диякон: Пом’яни мене, владико святий.
Нехай пом’яне Тебе Господь Бог у царстві своім завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Диякон: Амінь.

Прохальна, єктенія
Диякон: Сповнім молитву нашу Господеві.
Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй.
За предложені чесні дари Господу помолімся.
За святий храм цей, і тих, що з вірою, благоговінням і страхом божим входять до нього, Господу помолімся.
Щоб ізбавитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господу помолімся.
(Якщо скорочується Літургію, перейди до Щедротами...).

Молитва приношення
Священик: Господи Боже вседержителю, єдиний святий, Ти приймаєш жертви хвали від тих, що призивають Тебе всім серцем, прийми моління і нас, грішних, і принеси до святого твого жертовника, і зроби нас спосібними приносити Тобі дари й жертви духбвні за наші гріхи і людські невідання, і сподоби нас знайти благодать перед тоббю, щоб була Тобі благоприйнятна жертва наша, і щоб вселився Дух благодаті Твоєї благий у нас і на цих дарах, що предлежать, і на всіх людях твоїх.

На Літургії Василія Великого:
Господи Боже наш, що створив нас і увів в оце життя, показав нам путі до спасення, дарував нам відкриття небесних таїнств, – Ти бо єси той, хто поставив нас на службу оцй силою Духа твого Святого. Благозволь ото, Господи, стати нам служителями нового твого заповіту, слугами святих твоїх таїнств; прийми нас, що приближаємося до святого твого жертовника, по множеству милости Твоєї, щоб ми стали достойними приносити Тобі цю словесну і безкровну жертву за наші гріхи і людські невідання; прийнявши її у святий, і пренебесний, і мисленний твій жертовник, як приємний запах, зішли нам благодать Святого твого Духа.
Споглянь на нас, Боже, і подивись на цю нашу службу, і прийми її, як прийняв єси Авелеві дари, Ноєві жертви, Авраамові всепалення, Мойсееві і Аронові священства, СамуІлові мирні жертви. Як Ти прийняв від святих твоїх апостолів істинну цю службу, так і з рук нас, грішних, прийми ці дари в благості твоїй, Господи, щоб ми, сподобившись служити без пороку святому Твоєму жертовникові, знайшли нагороду вірних і мудрих управителів у страшний день Твоєї праведної відплати.

Заступи, спаси і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй.
Дня всього звершеного, святого, мирного й безгрішного у Господа просім.
Люди, на кожне прошення: Подай, Господи.
Ангела миру, вірного наставника, хоронителя душ і тілес наших у Господа просім.
Прощення й відпущення гріхів і прогрішень наших у Господа просім.
Доброго й пожиточного душам нашим і миру для світу у Господа просім.
Осталий час життя нашого в мирі й покаянні скінчити у Господа просім.
Християнської кончини життя нашого, безболізної, бездоганної, мирної, і доброго одвіту на страшнім судищі Христовім просім.
Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Люди: Тобі, Господи.
Священик: Щедротами єдинородного Сина твого, що з ним благословен єси, з пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
Священик: Мир всім.
Люди: І духові Твоєму.
Диякон: Возлюбім друг друга, щоб однодумно визнавати.
Люди: Отця, і Сина, і Святого Духа, Тройцю єдиносущну і нероздільну.
Священик поклоняється тричі, мовлячи:
Возлюблю Тебе, Господи, кріпосте моя, Господь – твердиня моя і прибіжище моє (3).
Диякон: Двері, двері в премудрості будьмо уважні.

Символ віри
Вірую в єдиного Бога Отця, вседержителя, творця неба і землі, і всього видимого і невидимого.
І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, єдинородного, від Отця родженого перед усіма віка
ми, – світло від світла. Бога істинного від Бога істинного, родженого, несотвореного, єдиносущного з Отцем, що через нього все сталося.
Він задля нас, людей, і нашого ради спасення зійшов із небес, 1 воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і стався чоловіком.
І був розп’ятий за нас за Понтія Пилата, і страждав, і був похований, і воскрес у третій день, згідно з писанням. І вознісся на небо, І сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зо славою судити живих і мертвих, а його царству не буде кінця.
І в Духа Святого, Господа животворящого, що від Отця [і Сина] ізхбдить, що з Отцем і Сином рівнопоклоняємий і рівнославимий, що говорив через пророків.
В єдину, святу, соборну й апостольську церкву.
Ісповідую одне хрещення на відпущення гріхів.
Очікую воскресення мертвих і життя будучого віку. Амінь.

Анафора
(На Літургії Василія Великого перейди до ст. 450).
Диякон: Станьмо гідно, станьмо зі страхом, будьмо уважні, щоб святе приношення в мирі приносити.
Люди: Милість миру, жертву хвалення.
Священик: Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога й Отця, і причастя Святого Духа, нехай буде з усіма вами.
Люди: І з духом твоїм.
Вгору піднесім серця.
Люди: Піднесли до Господа.
Благодарім Господа.
Люди: Достойно і праведно єсть поклонятися Отцю, і Сину, і Святому Духові, Тройці єдиносущній і нероздільній.
Священик: Достойно і праведно Тебе оспівувати, Тебе благословити, Тебе хвалити, Тебе благодарити, Тобі поклонятися на всякому місці владицтва твого. Ти бо єси Бог несказанний, незбагненний, невидимий, неосяжний, завжди сущий, і так само сущий, Ти, і єдинородний твій Син, і Дух твій Святий.
Ти від небуття до буття нас привів, і, коли ми відпали, Ти знову нас підняв, і не перестав творити все, поки нас на небо привів і будуче царство Твоє дарував.
За все це благодаримо Тебе, і єдинородного твого Сина, і Духа твого Святого, за всі твої добродійства, вчинені нам, які ми знаємо і яких не знаємо – явні і неявні. Благодаримо Тебе і за цю службу, яку Ти з рук наших зволив прийняти, хоч і стоять перед тобою тисячі архангелів і десятки тисяч ангелів, херувими і серафими, шостокрилі, многоокі, що високо ширяють, пернаті,
побідну пісню співаючи, викликуючи, взиваючи і промовляючи.
Люди: Свят, свят, свят Господь сава6т, повне небо і земля слави Твоєї, осанна в вишніх. Благословен, хто йде в ім’я Господнє, осанна в вишніх.
Свящ: 3 цими блаженними силами, Владико чоловіколюбче, і ми кличемо і мовимо: Святий єси і пресвятий, Ти, і єдинородний твій Син, і Дух твій Святий; святий єси і пресвятий, і велична слава твоя. Ти світ твій так возлюбив єси, що й Сина свого єдинородного дав, щоб усякий, хто вірує в нього не погиб, але мав життя вічне.
Він, прийшовши і сповнивши ввесь промисел щодо нас, в ночі, в яку його видано, а радше він сам себе видав за життя світу, прийняв хліб у святі свої", і пречисті, і непорочні руки, благодарив і благословив (і благословляє), освятив, переломив, дав святим своїм ученикам і апостолам, кажучи:
Прийміть, їжте, це єсть тіло моє, що за вас ламається на відпущення гріхів.
Люди: Амінь.
Священик: Так само й чашу (і знову благословляє) по вечері, мовлячи:
Пийте з неї всі, це єсть кров моя нового завіту, що за вас і за многих проливається на відпущення гріхів.
Люди: Амінь.
Священик: Тому-то, споминаючи цю спасенну заповідь і все; що ради нас сталося: хрест, гріб, тридневне воскресення, на небеса восходження, праворуч сидіння, друге і славне зновупришестя –
Твоє від твоїх Тобі приносимо, за всіх і за все.
Люди: Тебе оспівуємо, Тебе благословимо, Тебе благодаримо, Господи, і молимось Тобі. Боже наш.
Священик: Ще приносимо Тобі цю словесну й безкровну службу, і просимо, і молимо, і благаємо: Зішли Духа твого Святого на нас і на ці предлежачі дари.
Диякон: Благослови, владико, свтий хліб.
І сотвори ото хліб цей чесним тілом Христа твого.
Д.: Амінь. Благослови, владико, святу чашу.
А те, що в чаші цій, чесною кров’ю Христа твого.
Д.: Амінь. Благослови, владико, обоє.
Перетворивши Духом твоїм Святим.
Д.: Амінь, Амінь, Амінь.
Щоб були причасникам на тверезість душі, на відпущення гріхів, на спільноту зі Святим Духом, на повноту царства небесного, на сміливість перед тобою, не на суд і не в осудження.
Ще приносимо Тобі цю словесну службу за почивших у вірі: праотців, отців, патріярхів, пророків, апостолів, проповідників, євангелистів, мучеників, ісповідників, воздержників, і за всякого духа праведного, що у вірі скончався.
Особливо за пресвяту, пречисту, пребдагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію.
Люди: Достойно є воістину величати блаженною Тебе, Богородицю, присноблаженну, і лренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славніиіу від серафимів, що без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Або, замість Достойно, співається ірмос з припівом празника.
Священик: За святого Івана пророка, предтечу і хрестителя, за святих славних і всехвальних апостолів, за святого (ім’я), що його пам’ять творимо, і за всіх святих твоїх, молитвами їх посіти нас, Боже.
І пом’яни всіх усопших у надії воскресення життя вічного. (І поминає померлих за іменем). І упокой їх, де світить світло лиця твого.
Ще молимо Тебе, пом’яни, Господи, всяке єпископство православних, що право правлять слово Твоєї істини, всяке пресвітерство, у Христі дияконство, і всякий священичий чин.
Ще приносимо Тобі цю словесну службу за вселенну, за святу католицьку й апостольську церкву, за тих, що в чистоті і чеснім житті перебувають, за Богом бережений народ наш, правління і все військо. Дай їм, Господи, мирне
царство, щоб і ми в тишині їх тихе й сумирне життя пожили в усякому благочесті й чистоті.
Найперше пом’яни, Господи, святішого вселенського архиєрея (ім’я), папу Римського, блаженнішого патріярха нашого (ім’я), преосвященнішого архиєпйскопа й митрополита нашого Кир (ім’я), боголюбивого єпископа нашого Кир (ім’я), і даруй їх святим твоі’м церквам, щоб у мирі, цілі, чесні, здорові, довголітні право правили слово Твоєї істини.
Люди: І всіх, і все.
Священик: Пом’яни, Господи, город цей, в якому живемо (село це, в якому живемо; обитель цю, в якій живемо), і всякий город, і крашу, і тих, що вірою живуть у них, Пом’яни, Господи, плаваючих, подорожуючих, недужих, страждаючих, полонених, і спасення їх. Пом’яни, Господи, тих, що дари носять і добро творять у святих твоїх церквах, і тих, що пам’ятають про вбогих, і на всіх нас милості твої зішли.
І поминає за іменем живих.
І дай нам єдиними устами і єдиним серцем славити й оспівувати пречесне й величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
І нехай будуть милості великого Бога і Спаса нашого Ісуса Христа з усіма вами.
Люди: І з духом твоїм.

Прохальна єктенія
Диякон: Всіх святих пом’янувши, ще і ще в мирі Господу помолімся.
Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй.
За принесені й освячені чесні дари Господу помолімся.
Щоб чоловіколюбець Бог наш, прийнявши їх у святий, і пренебесний, і мисленний свій жертовник, як приємний запах духовний, зіслав нам божественну благодать і дар Святого Духа, помолімся.
Щоб ізбавитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господу помолімся.

Молитва
Священик: Тобі вручаємо все життя наше і надію, Владико чоловіколюбче, і просимо, і молимо, і благаємо: Сподоби нас причаститися небесних твоїх і страшних таїн, цієї священної і духовної трапези, з чистою совістю, на відпущення гріхів, на прощення прогріщень, на спільність зі Святим Духом, на насліддя царства небесного, на сміливість перед тобою, не на суд і не в осудження.

На Літургії Василія Великого:
Боже наш, Боже спасення, Ти нас навчи достойно благодарити Тебе за благодіяння твої, що їх Ти творив і твориш нам. Ти, Боже наш, прийнявши ці дари, очисти нас від усякої скверни тіла і духа, і навчи звершувати святощі у страсі твоїм, щоб ми з чистим свідченням сумління нашого приймаючи часть святощів твоїх, з’єдналися зі святим тілом і кров’ю Христа твого і, достойно прийнявши їх, мали Христа, що живе в серцях наших, і стали храмом Святого твого Духа.
Так, Боже наш, і щоб ні одного з нас не вчинив Ти повинним у цих твоїх страшних і небесних тайнах, ані немічним душею і тілом, щоб недостойно їх причащатися, але дай нам до останнього нашого зітхання достойно приймати надію святощів твоїх як напуття життя вічного, на добрий одвіт на страшному суді Христа твого, щоб і ми з усіма святими, які од віку благоугодили Тобі, стали причасниками вічних твоіх благ, що їх приготовив Ти для тих, що люблять Тебе, Господи.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй.
Дня всього звершеного, святого, мирного й безгрішного у Господа просім.
Люди, на кожне прошення: Подай, Господи.
Ангела миру, вірного наставника, хоронителя душ і тілес наших у Господа просім.
Прощення й відпущення гріхів і прогрішень наших у Господа просім.
Доброго й пожиточного душам нашим і миру для світу у Господа просім.
Осталий час життя нашого в мирі й покаянні скінчити у Господа просім.
Християнської кончини життя нашого, безболізної, бездоганної, мирної, і доброго одвіту на страшнім судищі Христовім просім.
Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Люди: Тобі, Господи.

«Отче наш»
Священик: І сподоби нас, Владико, зі сміливістю, неосудно сміти призивати Тебе, небесного Бога Отця, і мовити.
Люди: Отче наш, Ти, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам днесь; і прости нам довги наші, як і ми прощаємо довжникам нашим; 1 не введи нас у спокусу, але ізбав нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас і на віки віків.
Люди: Амінь.
Мир всім.
Люди: І духові Твоєму.
Диякон: Голови ваші Господові приклоніть.
Люди: Тобі, Господи.
Священик: Благодаримо Тебе, царю невидимий, що незмірною Твоєю силою все утворив єси і множеством милости Твоєї від небутті до буття все привів єси. Сам, Владико, споглянь з неба на тих, що склонйли свої" голови перед тобою, бо не склонили перед плоттю і кров’ю, але перед тобою, страшним Богом. Ти, отже, Владико, предлежачі дари всім нам на добро рівно подай, кожному по його потребі: з плаваючими плавай, з подорожуючими подорожуй, недужих зціли, лікарю душ і тілес.

На Літургії Василія Великого:
Владико Господи, Отче щедрот і Боже всякої утіхи, тих, що приклонили перед тобою свої голови, благослови, освяти, збережи, укріпи, утверди, від усякого лукавого діла відведи, до всякого ж доброго діла приєднай, і сподоби неосудно причаститися цих пречистих і животворящих твоїх таїн на відпущення гріхів, на причастя Духа Святого.

Благодаттю, і щедротами, і чоловіколюбієм єдинородного Сина твого, що з ним благословен єси, з пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
Священик: Зглянься, Господи, Ісусе Христе, Боже наш, від святого жилища твого і від престолу слави царства твого, і прийди, щоб освятити нас, Ти, що вгорі з Отцем сидиш і тут з нами невйдимо перебуваєш, і сподоби нас могутньою Твоєю рукою подати нам пречисте Твоє тіло і чесну кров, а через нас усім людям.
Священик і диякон поклоняються, мовлячи тричі:
Боже, милостивий будь мені, грішному.

Причастя
Диякон: Будьмо уважні.
Священик: Святеє святим.
Люди: Єдин свят, єдин Господь, Ісус Христос, на славу Бога Отця. Амінь.
І співають причасний.

Молитва приготування до святого причастя
Вірую, Господи, і ісповідую, що Ти вси воістину Христос, Син Бога живого, що прийшов у світ грішників спасти, з яких перший (перша) я.
Вечері Твоєї тайної днесь. Сину Божий, мене причасника (причасницю) прийми, бо ворогам твоїм тайни не повім і поцілунку не дам Тобі, як Юда, але, як розбійник, сповідаюся Тобі:
Пом’яни мене, Господи, коли прийдеш, у царстві твоїм.
Пом’яни мене, Владико, коли прийдеш, у царстві твоїм.
Пом’яни мене. Святий, коли прийдеш, у царстві твоїм.
Нехай не на суді не в осудження буде мені причастя святих твоїх таїн. Господи, а на зцілення душі і тіла.
Боже, милостивий будь мені, грішному (грішній).
Боже, очисти мої гріхи і помилуй мене.
Без числа нагрішив (нагрішила) я, Господи, прости мені.

Диякон: Роздроби, владико, святий хліб.
Священик: Роздроблюється і розділюється агнець божий, роздроблюваний і нероздільний, що його завжди їдять ї нїколи не з’їдають, але причасників він освячує.
Диякон: Сповни, владико, святу чашу.
Повнота Святого Духа.
Диякон: Амінь.
Узявши теплоту, диякон мовить: Благослови, владико, теплоту.
Священик благословляє і мовить: Благословенна теплота святих твоїх завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Диякон хрестовидно вливає дещо до святої чаші, мовлячи: Теплота віри повна Духа Святого. Амінь.
Священик: Дияконе, приступи.
Д.: Подай мені, владико, чесне і святе тіло Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа.
(Ім’я), священнодияконові, подається чесне, і святе, і пречисте тіло Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа на відпущення його гріхів і на життя вічне.
Диякон: Вірую, Господи...
Священик: Чесне і пресвяте тіло Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа подається мені, (ім’я), священикові, на відпущення гріхів моїх і на життя вічне. Амінь.
Вірую, Господи...
Священик причащається з чаші, кажучи:
Чесної і святої крови Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа причащаюся я, раб божий, священик (ім’я), на відпущення гріхів моїх і на життя вічне. Амінь.
Оце діткнулося уст моїх, і відійме беззаконня мої, і гріхи мої очистить.
Тоді призиває диякона: Дияконе, приступи.
Диякон: Ото приходжу до безсмертного царя і Бога нашого. Подай мені, владико, чесну і святу кров Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа.
Священик: Причащається раб божий, диякон (ім’я), чесної і святої крови Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа на відпущення гріхів своїх і на життя вічне.
Оце діткнулося уст твоіх, і відійме беззаконня твої, і гріхи твої очистить.

Диякон: Зі страхом божим і вірою приступіть.
Люди: Благословен, хто йде в ім’я Господнє, Бог – Господь і явився нам.
Священик, причащаючи кожного, мовить:
Чесного, і пресвятого, і пречистого тіла і крови Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа причащається раб божий (раба божа) (ім’я), на відпущення гріхів своїх і на життя вічне. Амінь.
Священик: Спаси, Боже, людей твоїх і благослови насліддя Твоє.
Люди: Ми виділи світло істинне, ми прийняли Духа небесного, ми знайшли віру істинну, нероздільній Тройці поклоняємося, вона бо спасла нас.
Священик кадить чесні дари тричі, кажучи: Вознесися на небеса, Боже, і по всій землі слава твоя.
Свящ.: Благословен Бог наш. Завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь. Нехай сповняться уста наші хвалення твого. Господи, щоб ми співали славу твою, бо Ти сподобив нас причаститися святих твоїх божественних, безсмертних і животворящих та’ін. Збережи нас у твоїй святині – ввесь день поучатися правді твоїй. Алилуя, алилуя, алилуя.

Благодарна єктенія
Диякон: Прості, прийнявши божественних, святих, пречистих, безсмертних, небесних і животворящих, страшних Христових таїн, достойно благодарім Господа.
Люди: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже Твоєю благодаттю.
Люди: Господи, помилуй.
День весь звершений, святий, мирний і безгрішний випросивши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Люди: Тобі Господи.

Молитва благодарення
Священик: Благодаримо Тебе, Владико чоловіколюбче, доброчинцю душ наших, що Ти і в цей день сподобив нас твоїх небесних і безсмертних таїнств. Справ нашу путь, утверди нас усіх у страсі твоїм, збережи наше життя, утверди наші стопи, молитвами і моліннями славної Богородиці і приснодіви Марії і всіх святих твоїх.

На Літургії Василія Великого:
Благодаримо Тебе Господи Боже наш, за причастя святих, пречистих, безсмертних і небесних твоїх таїнств, що їх Ти дав нам на благодіяння, і освячення, і зцілення душ і тіл наших. Сам, Владико всіх, дай, щоб причастя святого тіла і крови Христа твого було нам на віру незастидну, любов нелицемірну, на умноження премудрости, на зцілення душі і тіла, на прогнання всього супротивного, на збереження заповідей твоїх, на сприятливий одвіт, що на страшному судищі Христа твого.

Бо Ти єси освячення наше і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
Священик: В мирі вийдім.
Люди: В імені Господнім.
Диякон: Господу помолімся.
Люди: Господи, помилуй.

Заамвонна молитва
Священик: Господи, Ти благословляєш тих, що Тебе благословляють, і освячуєш тих, що на Тебе уповають, спаси людей твоїх і благослови насліддя Твоє, повноту церкви Твоєї охорони, освяти тих, що люблять красу дому твого. Ти їх прослав божественною Твоєю силою і не остав нас, що уповаємо на Тебе.
Мир світові Твоєму даруй, церквам твоїм, єреям, Богом береженому народові нашому, правлінню і всім людям твоїм.
Бо всяке добре даяння і всякий звершений дар з висоти є, сходячи від Тебе, Отця світла, і Тобі славу, і благодарення, і поклонення возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь. Будь ім’я Господнє благословенне від нині і до віку (3)
Священик роздає людям антидор.

Псалом 33
Благословлю Господа на всякий час, завжди хвала його в устах моїх.
У Господі похвалиться душа моя, нехай почують лагідні і возвеселяться.
Возвеличте Господа зо мною, 1 вознесімо ім’я його вкупі.
Я шукав Господа, 1 він вислухав мене, і від усіх скорбот моїх ізбавив мене.
Приступіть до нього і просвітіться, і лиця ваші не постилаються.
Оцей убогий візвав, і Господь вислухав його, і від усіх скорбот його спас його.
Ополчиться ангел Господень навкруг тих, що бояться його, і ізбавить їх.
Вкусіте і вйдіте, що благий Господь; блажен муж, що уповає на нього.
Бійтеся Господа, всі святії його, бо нема недостатку в тих, що бояться його.
Багаті збідніли і зголодніли, а тим, що шукають Господа, не забракне ніякого добра.
Прийдіте, чада, послухайте мене, страху Господнього навчу вас.
Хто є той чоловік, що, люблячи життя, бажає вйдіти дні благі?
Стримай язик твій від зла і губи твої, щоб не говорити лести.
Відхилися від зла і твори добро, шукай миру і біжи за ним.
Очі Господні на праведних, а уші його на молитву їх.
Лице ж. Господнє проти тих, що творять зло, щоб викоренити з землі пам’ять їх.
Візвали праведні, і Господь вислухав їх, і від усіх скорбот їх ізбавив їх.
Близький Господь до сокрушених серцеїч, і смиренних духом спасе.
Багато скорбот у праведних, і від усіх них ізбавить їх Господь.
Охороняв Господь усі кості їх, ні одна з них не сокрушиться.
Смерть грішників люта, і ті, що ненавидять праведного, згрішать.
Ізбавить Господь душі рабів своїх, 1 не згрішать усі, що уповають на нього.

Молитва на споживання святих дарів
Сповнення закону і пророків сам єси, Христе Боже наш, Ти, що сповнив увесь отчий промисел, сповни радости й веселости серця наші завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

На Літургії Василія Великого:
Сповнилося і звершилося, скільки в нашій силі, Христе Боже наш, твого промислу таїнство: бо маємо смерти Твоєї пам’ять, ми виділи воскресення твого образ, ми сповнилися безконечної Твоєї жизні, ми насолодилися невичерпною Твоєю поживою.
Благоізволь, щоб і в будучому віці всі ми сподобилися її, благодаттю безначального твого Отця, і святого, і благого, і животворящого твого Духа, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

Відпуст
Священик: Благословення Господнє на вас, того благодаттю і чоловіколюбієм, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.
Люди: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (3). Благослови.
Христос, істинний Бог наш, молитвами пречистої своєї Матері (і інше за днем), во святих отця нашого Івана Золотоустого, архиєпйскопа Константинограда (на Літургії Василія Великого: во святих отця нашого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської), святого (якого є храм і якого є день), і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.
Люди: Амінь.

Многоліття
Святішому вселенському архиєреєві (ім’я), папі Римському, сотвори, Господи, многії і благії літа.
Люди: Многая літа (3).
Блаженнішому патріярхові нашому (ім’я), сотвори, Господи, многії і благії літа.
Преосвященнішому архиєпйскопові й митрополитові нашому Кир (ім’я) і боголюбивому єпископові нашому Кир (ім’я) сотвори. Господи, многії і благії літа.
Всьому священичому і монашому чинові, усім отцям, братам і сестрам нашим, і всім православним християнам сотвори, Господи, многії і благії літа.

Священик роздягається з священних одеж, мовлячи:
Нині відпускаєш раба твого, Владико, по глаголу Твоєму з миром; бо виділи очі мої спасення Твоє, яке Ти уготовив перед лицем усіх людей: Світло на одкровення народам і на славу людей твоїх Ізраїля.
Трисвяте. І по Отче наш:
Тропар, глас 8: Уст твоїх благодать засяявши, як світлість вогню, вселенную просвітила, не срібролюбія скарби світові придоала, висоту смиренномудрія нам показала, але, твоїми словами навчаючи, отче Іване Золотоустий, моли Слово, Христа Бога, щоб спаслися душі наші.
Слава: Кондак, глас 6: 3 небес прийняв Ти божественну благодать і твоїми устами навчаєш усіх поклонятися в Тройці єдиному Богу, Іване Золотоустий, всеблаженний, преподобний, достойно хвалимо Тебе, бо Ти є наставник, тому що божественне являєш.
І нині: Богородичний: Заступнице християн непостидна, молитвенице до Творця незамінна, не погорди голосами молінь грішників, але випереди як благая з поміччю нам, що вірно співаємо Тобі: поспішись на молитву і скоро прийди на моління, заступаючи повсякчас, Богородице, тих, що почитають Тебе.

На Літургії Василія Великого:
Тропар, глас 1: На всю землю вийшло вістування Твоє, прийняла бо вона слово Твоє, що ним боголіпно навчив Ти; природу

filosof
новик
новик
Повідомлень: 25
З нами з: 23 жовтня 2005, 22:36
Звідки: місце під сонцем
Контактна інформація:

Повідомлення filosof » 22 вересня 2009, 19:49

супер!!! :good:

ДЯКУЮ! :)

IgorKkul
новик
новик
Повідомлень: 29
З нами з: 25 червня 2009, 12:10

Повідомлення IgorKkul » 23 вересня 2009, 08:28

текст літургії та інших богослужінь можна знайти тут
http://www.pastoral.org.ua/?cat=3

vitalko
старець
старець
Повідомлень: 987
З нами з: 25 березня 2009, 14:13
Звідки: Львів

Повідомлення vitalko » 25 вересня 2009, 09:25

А де можна взяти тексти інших богослужінь(в електронному вигляді): вечірні, малого повечерія, утрені, але не православних, а тих які служаться в нас. Можливо хтось знає певний ресурс від УГКЦ, де би можна було знайти такі тексти.
"Для чого шукаєш ти для себе почесті в інших? Поважай сам себе, і ніхто не принесе тобі безчестя."
св. Йоан Золотоустий

IgorKkul
новик
новик
Повідомлень: 29
З нами з: 25 червня 2009, 12:10

Повідомлення IgorKkul » 25 вересня 2009, 10:29

А де можна взяти тексти інших богослужінь(в електронному вигляді)

ЛІТУРГІЯ СВЯТОГО ІВАНА ЗОЛОТОУСТОГО (Архиєрейська)
http://www.pastoral.org.ua/?p=232

ВЕЧІРНЯ З ВИСТАВЛЕННЯМ ПЛАЩАНИЦІ
http://www.pastoral.org.ua/?p=166

Часи I, III, VI, IX
http://www.pastoral.org.ua/?cat=12

Аватар користувача
o.Mykil
старець
старець
Повідомлень: 3456
З нами з: 11 вересня 2008, 10:57
Звідки: Galicia
Контактна інформація:

Повідомлення o.Mykil » 25 вересня 2009, 10:41

І тут в "Українському літургійному центрі" можна дещо (тексти богослужінь) знайти по нашій тематиці українською та церковно-слов*янською мовами http://www.liturgia.org.ua/index.php?op ... Itemid=100
Посадім любові квіти
На життєвій ниві:
Хоче всіх Господь зустріти
На шляху правдивім!

filosof
новик
новик
Повідомлень: 25
З нами з: 23 жовтня 2005, 22:36
Звідки: місце під сонцем
Контактна інформація:

Повідомлення filosof » 25 вересня 2009, 17:46

IgorKkul писав:ЛІТУРГІЯ СВЯТОГО ІВАНА ЗОЛОТОУСТОГО (Архиєрейська)
http://www.pastoral.org.ua/?p=232


ВЕЛИКЕ СПАСИБІ!!!

дуже доречний та потрібний сайт!

його хтось зі священиків веде, я так розумію?

IgorKkul
новик
новик
Повідомлень: 29
З нами з: 25 червня 2009, 12:10

Повідомлення IgorKkul » 27 вересня 2009, 09:08

його хтось зі священиків веде, я так розумію?


Наскільки мені відомо цей сайт провадить о.Віталій.
А також Він провадить сайт www.rozdum.org.ua

Аватар користувача
Witysław
новик
новик
Повідомлень: 26
З нами з: 05 січня 2010, 21:26

Повідомлення Witysław » 06 січня 2010, 02:08

leo писав:Слава Ісусу Хрысту!
Калі Вы чытаеце па-польску, раю вельмі добрую старонку: www.msza.net . Тамака Вы знойдзеце ўсё, што Вам трэба.

Відеозапис Тридентської Меси чудесний. Довго шукав в такій якості, бо на привеликий жаль, ніколи не був на Тридентській месі.

Але щодо відмінностей між Римсько-Католицькою месою та Греко-Католицькою літургією:
1 - загальний час тривалості
2 - майже всю месу ксьондз обернутий обличчям до людей, навіть на сиділії збрегається зоровий контакт.
3 - Символ Віри/Кредо. Здебільшого це Апостольський.
4 - дії з келихом (чашою).
5 - дзвоники та ін.
Відмінностей багато :roll:

servus Dei
новик
новик
Повідомлень: 10
З нами з: 26 лютого 2010, 14:33

Re: Tекст латинської Літургії

Повідомлення servus Dei » 02 березня 2010, 08:21

http://sanctus.pl/index.php?grupa=116&podgrupa=117
ось тут детальний розпис Тридентської месси..два мовні варіанти - латинський та польський.

Аватар користувача
Witysław
новик
новик
Повідомлень: 26
З нами з: 05 січня 2010, 21:26

Re: Tекст латинської Літургії

Повідомлення Witysław » 04 березня 2010, 09:10

servus Dei писав:детальний розпис Тридентської месси..два мовні варіанти - латинський та польський.


Не забувайте, що тридентської або традиційної латинської меси вже нема.
Відправляти її можна тільки з особистого дозволу на те біскупа і вищестоящих людей.
В традиційної меси є дуже багато схожого зі Східним обрядом.

Для ознайомлення з сучасною месою, форма якої була прийнята на ІІ Ватиканському соборі - перейдіть сюди http://poltava-hram.narod.ru/OWMR.html#7
хоча, я можу помилятись :( для людини це властиво

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Tекст латинської Літургії

Повідомлення о.Олег » 04 березня 2010, 11:25

Witysław писав:
servus Dei писав:детальний розпис Тридентської месси..два мовні варіанти - латинський та польський.


Не забувайте, що тридентської або традиційної латинської меси вже нема.
Відправляти її можна тільки з особистого дозволу на те біскупа і вищестоящих людей.
В традиційної меси є дуже багато схожого зі Східним обрядом.

Для ознайомлення з сучасною месою, форма якої була прийнята на ІІ Ватиканському соборі - перейдіть сюди http://poltava-hram.narod.ru/OWMR.html#7

не думаю, що Ви праві. Я грішний дуже мало закорінений в Латинській Традиції, але про використання Триденти було пояснення з Ватикану і вона нормально може заміняти ординарну (після ІІВатиканську) Мессу.
http://forum.catholiconline.ru/index.php?showtopic=2737
Отвечая на вопросы, заданные группой верных из епархии Жешув (Rzeszów, Польша), Понтификальная комиссия "Ecclesia Dei" дала авторитетное разъяснение о применении моту проприо "Summorum Pontificum".
Вот здесь - полное изложение по-английски.
http://www.newliturgicalmovement.org/in ... 6799529421
А вот - краткий перевод-изложение на русский:
"...
2. Месса в usus antiquior (т.е. по миссалу св. Пия V) может заменять регулярно запланированную Мессу в Ординарной форме.

3. Настоятель может планировать публичную Мессу в Экстраординарной форме по собственному почину (т.е. и без просьбы пресловутой "стабильной группы прихожан") для вящего блага верных, в т.ч. и тех, кто не знает Экстраординарной формы. Иными словами, епископ не может налагать на иерея обязанность ждать пресловутую "стабильную группу прихожан, привязанную к Тридентине", чтобы служить в usus antiquior. Он может это делать и для того, чтобы, например, именно познакомить своих прихожан с Эстраординарной формой.

4. Календарь, чтения и префации Миссала 1962 года не могут быть заменены на календарь, чтения и префации Миссала Павла VI.

5. Чтения св. Писания (послания и Евангелие) должен читать пресвитер, или диакон/иподиакон, как предусмотрено рубриками. Однако, если их читают на латыни, то последующий перевод на народный язык может читать и мирянин."
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

ViktorD
гість
гість
Повідомлень: 1
З нами з: 08 березня 2010, 22:28
Звідки: Chervonograd

Re: Православні переклади літургійних текстів на польську

Повідомлення ViktorD » 09 березня 2010, 14:07

Православ'я у Польщі несе здебільшого проросійський характер. А зважаючи на це, що Росія і Польща тривалий час об'єднувала свої зусилля проти України, як в мирському так і в релігійному житті, то не важко здогадатися, що їх вплив і тут дається взнаки. Ще немаловажну роль відіграє і суспільно-політичний стан в країні. Це моя особиста думка.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Православні переклади літургійних текстів на польську

Повідомлення о.Олег » 09 березня 2010, 14:21

ViktorD писав:Православ'я у Польщі несе здебільшого проросійський характер. А зважаючи на це, що Росія і Польща тривалий час об'єднувала свої зусилля проти України, як в мирському так і в релігійному житті, то не важко здогадатися, що їх вплив і тут дається взнаки. Ще немаловажну роль відіграє і суспільно-політичний стан в країні. Це моя особиста думка.

теж так думаю. Але нам працювати над перекладами на українську треба.
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Sputnik
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 166
З нами з: 19 грудня 2011, 21:28

Re: Текст Божественної Літургії

Повідомлення Sputnik » 28 червня 2012, 11:55

Прекрасно, саме те, що я шукав!!! Спасибі велике! Слава Ісусу Христу!
Cogito, ergo sum

Аватар користувача
Nazariusz
дописувач
дописувач
Повідомлень: 80
З нами з: 09 грудня 2010, 23:34
Звідки: Львів

Re: Текст Божественної Літургії

Повідомлення Nazariusz » 28 червня 2012, 18:44

Був би дуже вдячний, якби хтось міг мені дещо пояснити...
Досить вже довгий час сидить в мене в голові думка про сучасну літургійну мову. На сайті літургійного центру наткнувся на твердження, що наразі офіційною мовою богослужінь в нашій Церкві є церковнослов'янська. Де-факто нею є українська. Але тут є одне "але": ця "українська" мова богослужінь насправді є суржиком літературної української і церковнослов'янської з відчутним галицьким присмаком:) Чому так? Чи не краще зробити якісний переклад службових книг, адже наша мова - одна з найгарніших у світі! Зважаючи на те, що значну роль у Літургії відіграє естетика, то чи не краще покращити звучання молитов чистотою мови?
"...Хто не зі Мною, той проти Мене, і хто не збирає зі Мною, той розкидає"(Мт. 12:3)

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Текст Божественної Літургії

Повідомлення о.Олег » 28 червня 2012, 21:21

Nazariusz писав:Був би дуже вдячний, якби хтось міг мені дещо пояснити...
Досить вже довгий час сидить в мене в голові думка про сучасну літургійну мову. На сайті літургійного центру наткнувся на твердження, що наразі офіційною мовою богослужінь в нашій Церкві є церковнослов'янська. Де-факто нею є українська. Але тут є одне "але": ця "українська" мова богослужінь насправді є суржиком літературної української і церковнослов'янської з відчутним галицьким присмаком:) Чому так? Чи не краще зробити якісний переклад службових книг, адже наша мова - одна з найгарніших у світі! Зважаючи на те, що значну роль у Літургії відіграє естетика, то чи не краще покращити звучання молитов чистотою мови?

думаю, тут проблематично буде зійтись у тому, що розуміти під "чистою" мовою. Але незалежно від цього... не думаю, що хтось буде вимагати перекладати на "чисту" (безсумніву - одну з найгарніших мов світу) українську - мову медицини, філософії, математики тощо: нмсд це нормально, що ті чи інші галузі знань/діяльності людини оперують своїми випрацюваними (в контексті молитви Церкви - століттями) специфічними мовами
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Nazariusz
дописувач
дописувач
Повідомлень: 80
З нами з: 09 грудня 2010, 23:34
Звідки: Львів

Re: Текст Божественної Літургії

Повідомлення Nazariusz » 03 липня 2012, 10:26

Боюсь, отче, що ви неправі. Всі ці, як ви назвали, "мови", мовами не є. Під "чистою" мовою я мав на увазі літературну українську мову. Звичайно, я з вами абсолютно згоден, що для потреб Церкви просто необхідною є спеціальна термінологія (як і в медицині, філософії, математиці), але це ніяк не може вплинути на грамотність самих текстів. Наприклад, таке слово як "благодать" перекласти неможливо, це християнський термін. А от фраза "будь ім'я Господнє благословенне" порушує норми української мови і може бути скоригована на "нехай буде ім'я Господнє благословенне". До речі, слово "благословляти" - теж, можна сказати, термін:)
"...Хто не зі Мною, той проти Мене, і хто не збирає зі Мною, той розкидає"(Мт. 12:3)

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Текст Божественної Літургії

Повідомлення о.Олег » 04 липня 2012, 09:31

Nazariusz писав:Боюсь, отче, що ви неправі. Всі ці, як ви назвали, "мови", мовами не є. Під "чистою" мовою я мав на увазі літературну українську мову. Звичайно, я з вами абсолютно згоден, що для потреб Церкви просто необхідною є спеціальна термінологія (як і в медицині, філософії, математиці), але це ніяк не може вплинути на грамотність самих текстів. Наприклад, таке слово як "благодать" перекласти неможливо, це християнський термін. А от фраза "будь ім'я Господнє благословенне" порушує норми української мови і може бути скоригована на "нехай буде ім'я Господнє благословенне". До речі, слово "благословляти" - теж, можна сказати, термін:)

ага -тепер трошки краще зрозумів, про що Ви і саме термінологію, а не неграмотність вважаю доброю/нормальною (як і Ви говорите)
а інший приклад неграмотності текстів можете надати? Безперечно знаю, що такі є: маємо важкий розвиток української ідентичності і, відповідно, мови/перекладів, просто цікаво, що те, на що вказуєте Ви - бути, буду, будеш, буде, будемо, будете, будуть, будь, будьмо, будьте - цілком легітимні слова в українській мові (хоча і розумію, що її (мови) трактувань є принаймі 5, але в світлі (темряві) недавніх святверховнорадівських :( законів не думаю, що варта ще й тут сперечатися; та ми і тему десь тут маємо, якщо не помиляюсь, декілька зауважень стосовно видавництва Свічадо), а Ім`я Господнє Є, власне... Бог і це Його властивість і наше утвердження: Будь! (тобто тут ще і богословська потреба, як на мене)
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).


Повернутись до “Літургіка”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей