Диякон у Церкві: функції та обов'язки

літургічні тексти, переклади, устав Богослужень

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

диякон Петро

Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення диякон Петро » 25 липня 2005, 06:47

Новини // news
Одружені диякони в Римо-Католицькій Церкві Польщі
Римо-католики Польщі готуються до змін. Невдовзі Святі Тайни вділятимуть не тільки священики, а й диякони, які можуть бути одруженими. З вересня їх готуватимуть до цього в першому осередку такого типу – Торуні, - повідомляє суспільно-релігійна газета «Арка».

Диякони - це чоловіки, які можуть замінювати священиків, виконуючи всі їхні обов'язки, за винятком служіння Літургії, слухання Сповіді та намащування хворих. Отже, вони можуть давати шлюб, хрестити, ховати померлих, виголошувати проповіді. Тепер у світі їх понад 50 тисяч, а в Польщі - жодного. Минулого року у червні польський єпископат, незважаючи на протест однієї третини єпископів, прийняв рішення про запровадження в Польщі постійного дияконату. У містечку Пшисєку на Торунщині вже працює спеціальний осередок, який буде займатися підготовкою майбутніх дияконів. У вересні тут розпочнеться формація восьми чоловіків. Вони будуть зустрічатися й займатися в осередку по три дні щомісяця протягом трьох років. За цей час ці чоловіки ознайомляться з ритуалами обрядів та з проблемами, з якими зіштовхуються й борються парафіяльні священики в Польщі. Їхнім навчанням опікуватимуться душпастирі Торунської дієцезії, а наглядатиме за навчальним процесом Торунський єпископ Анджей Суский.

Вимогою Церкви до майбутніх дияконів є те, що кожен із них до свячень мусить здобути диплом магістра теології. А також протягом усього часу формації кандидати перебуватимуть під наглядом духовних опікунів, які інформуватимуть єпископів про життя майбутніх дияконів.

До кінця цього року в Польщі заплановано відкрити ще декілька осередків підготовки постійного дияконату.



Прес-секретаріат Глави УГКЦ


Просимо робити посилання на джерело інформаці
http://www.ugcc.org.ua/ukr/news/article;2064/
(25/07/2005 07:34)


Ця вістка - приклад журналістської "халяви". Крім деяких очевидних
нісенітниць (постійних дияконів у РКЦ загалом не 50 тис., а менше 30-ти тисяч; рішення Єпископату було в червні, але 2001 року, а не "минулого"; ніякого "протесту третини єпископів" не було, просто рішення прийнято більшістю 2/3), ввесь матеріял просто переписаний з польської газети чи сайту разом з усім "вантажем" післясоборного латинського підходу до дияконату - і то на рівні достосованому до рівня пересічного обивателя...Польщі.
З точки погляду нашої традиції (і властиво, також латинської) окреслювати диякона як "чоловіка, який може замінювати священика, виконуючи всі його обов'язки, за винатком..." - лагідно кажучи, непорозуміння. :x

Гість

Повідомлення Гість » 26 липня 2005, 09:27

диякон Петро писав:Ця вістка - приклад журналістської "халяви". Крім деяких очевидних нісенітниць.... ввесь матеріял просто переписаний з польської газети чи сайту разом з усім "вантажем" післясоборного латинського підходу до дияконату


Невже це правда? Чого тоді таке допускається в новини? Де Ваша фіховість??? :cry:

Нічого не розумію :?: :?: :?:

диякон Петро

Чому "халява"?

Повідомлення диякон Петро » 28 липня 2005, 16:02

Anonymous писав:Невже це правда? Чого тоді таке допускається в новини? Де Ваша фіховість??? :cry:
Нічого не розумію :?: :?: :?:


Це питання редакторам сайту УГКЦ. Цікаво, чи відвідують вони цей форум?

Аватар користувача
samael
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 464
З нами з: 16 червня 2005, 14:35
Звідки: Львів, Україна
Контактна інформація:

Re: Чому "халява"?

Повідомлення samael » 29 липня 2005, 09:26

диякон Петро писав:Це питання редакторам сайту УГКЦ. Цікаво, чи відвідують вони цей форум?


Я не редактор сайту УГКЦ, а лише модератор форуму, проте можу запевнити, що вони відвідують даний форум. Чому нема відповіді.... не знаю :cry: Проте у статті є посилання на Арку:

повідомляє суспільно-релігійна газета «Арка»


Що ж, залишається чекати їх реакції на дане повідомлення....
γνῶθι σεαυτόν
www.it-sfera.com.ua

Кенгуру
дописувач
дописувач
Повідомлень: 73
З нами з: 06 вересня 2009, 20:48
Звідки: Від того самого нашого світу

Чи може диякон або піддиякон благословити доми

Повідомлення Кенгуру » 20 січня 2013, 15:42

Чи може диякон або піддиякон у Різдвяному часі відвідувати вірних, благословляючи Йорданською Водою їхні доми? Одні беззастережно кажуть ТАК, а другі, без вагань – в жодному разі НІ. Чи може Єпископ благословити хати Йорданською Водою?
А що ви думаєте?
Чи може диякон або піддиякон у Пасхальному часі на цвинтарі благословити гроби Свяченою Водою?

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Чи може диякон або піддиякон благословити доми

Повідомлення о.Олег » 28 січня 2013, 18:36

Кенгуру писав:Чи може диякон або піддиякон у Різдвяному часі відвідувати вірних, благословляючи Йорданською Водою їхні доми? Одні беззастережно кажуть ТАК, а другі, без вагань – в жодному разі НІ. Чи може Єпископ благословити хати Йорданською Водою?
А що ви думаєте?
Чи може диякон або піддиякон у Пасхальному часі на цвинтарі благословити гроби Свяченою Водою?

ну... єпископ, власне, Божий Апостол, святитель - безперечно може. А от диякон... Нумо пороздумуємо: для чого є диякон в Церкві, які його функції?
Хто що може сказати з цього приводу?
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення andrivovk » 28 січня 2013, 19:10

Диякон помагає священику і сам готується до Священства. Вгадав?
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення о.Олег » 28 січня 2013, 19:19

andrivovk писав:Диякон помагає священику і сам готується до Священства. Вгадав?

ну... диякон може бути дияконом все життя (ніколи не стати священиком). Тобто: щоб бути священиком, обовязково треба перейти через дияконат, але бути дияконом не обовязково означає, що станеш священиком (подібно - щоб бути єпископом, обовязково треба перейти через попередні ступені Священства - диякон, священик, але не всі священики стають єпископами/готуються до єпископства :) )
але добре: у чому помагає, в чому його функція?
на вашу думку
З повагою. о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення andrivovk » 28 січня 2013, 22:23

о.Олег писав:але добре: у чому помагає, в чому його функція?
на вашу думку
З повагою. о.Олег

Ну найперше, співслужить на Літургії.
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення о.Олег » 28 січня 2013, 22:38

andrivovk писав:
о.Олег писав:але добре: у чому помагає, в чому його функція?
на вашу думку
З повагою. о.Олег

Ну найперше, співслужить на Літургії.

що робить? (до поставленого Кенгуру питання:) чи бачить хто, щоб диякон благословляв? чому?
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення andrey s. » 29 січня 2013, 01:07

о.Олег писав:
andrivovk писав:
о.Олег писав:але добре: у чому помагає, в чому його функція?
на вашу думку
З повагою. о.Олег

Ну найперше, співслужить на Літургії.

що робить? (до поставленого Кенгуру питання:) чи бачить хто, щоб диякон благословляв? чому?
З повагою, о.Олег

Андрій напевне не те слово вжив, напевне мав на увазі помагати.., в сенсі служити священнику.Бо співслужити це на рівні зі священником. Священник виконує ( уділяє , звершує, є носієм ) Таєнства, а диякон є служитель Таєнств ( помічником священника .,,якщо простіше ). Диякон не може Благословляти ( Освячувати ) як священник.., але...., тут з окроплюванням є свій маленький нюанс.
В деяких обставинах він міг би окропляти помешкання, в дуже виключних і з Благословення на цю справу Владики або Священника ( ну нема більше кому .., то шо робити :pardon: . Якщо отець його Благословив на цю справу ( наприклад сам ходити не може ).., воду освятив наперед ( можна свячену воду по трохи добавляти до простої ) ,то я би без всяких питань це дозволив.., щоб мою хату окропили.., краще так, а ніж ніяк ) . За останнє не певен, нехай отець уточнить, бо диякон може Причащати ( не плутати з Приношенням ), Євангеліє читати може.., проповідувати теж міг би, Тайну Хрещення міг би уділити в певних обставинах, ну і ще там всяке таке... .
Ну одним словом.., мене завжди цікавило чи у диякона рука не болить під час Літургії ( перед Царскими воротами ).., коли він той пояс ( забув як його ) з лівого плеча тримає. Тож рука затерпнути може :pardon: .
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення о.Олег » 29 січня 2013, 09:27

andrey s. писав:Андрій напевне не те слово вжив, напевне мав на увазі помагати.., в сенсі служити священнику.Бо співслужити це на рівні зі священником. Священник виконує ( уділяє , звершує, є носієм ) Таєнства, а диякон є служитель Таєнств ( помічником священника .,,якщо простіше ). Диякон не може Благословляти ( Освячувати ) як священник.., але...., тут з окроплюванням є свій маленький нюанс.
В деяких обставинах він міг би окропляти помешкання, в дуже виключних і з Благословення на цю справу Владики або Священника ( ну нема більше кому .., то шо робити :pardon: . Якщо отець його Благословив на цю справу ( наприклад сам ходити не може ).., воду освятив наперед ( можна свячену воду по трохи добавляти до простої ) ,то я би без всяких питань це дозволив.., щоб мою хату окропили.., краще так, а ніж ніяк ) . За останнє не певен, нехай отець уточнить, бо диякон може Причащати ( не плутати з Приношенням ), Євангеліє читати може.., проповідувати теж міг би, Тайну Хрещення міг би уділити в певних обставинах, ну і ще там всяке таке... .
Ну одним словом.., мене завжди цікавило чи у диякона рука не болить під час Літургії ( перед Царскими воротами ).., коли він той пояс ( забув як його ) з лівого плеча тримає. Тож рука затерпнути може :pardon: .

ага - троха болить :)
думаю - більш-менш повно описали ситуацію з служінням диякона у конкретному приміненні до питання Кенгуру. А тепер спробуймо подумати над тим, що включають в себе... - візьмемо лише наразі Йордан - пастирські відвідини і що із цього може дати диякон, а що лише священик/єпископ?
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення Just_me » 29 січня 2013, 13:08

о.Олег писав:А тепер спробуймо подумати над тим, що включають в себе... - візьмемо лише наразі Йордан - пастирські відвідини і що із цього може дати диякон, а що лише священик/єпископ?

У нас скільки живу, пастирські відвідини на Йордан - це заходить отець, проходиться квартирою, окроплюючи всі кімнати і приміщення і всіх, хто в ній живуть. У Польщі наші греко-католицькі священики діють більше по латинській традиції, яка в римо-католиків традиційно називається "Коляда". Родина домовляється із отцем на конкретний день, конкретну годину. Отець виділяє на цей 1 візит не менше години часу. Він приходить, читає спеціальні молитви на освячення дому і благословення всіх тих, хто в ньому перебувають, от нам навіть самим дадав читати псалми. Потім родина разом з отцем збирається за сніданком/обідом/вечерею чи просто чаюванням, залежно від пори дня і отець провадить із ними духовні бесіди, дає настанови, питає про проблеми. То принаймні в нас так вчора було. Не знаю, думаю, що і священик і диякон можуть реалізувати як перший, так і другий варіант. Але якщо парафія невелика, то це робить отець-парох, а якщо велика, то думаю свіх отців-сотрудників і дияконів залучають, точно не знаю.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення andrey s. » 29 січня 2013, 13:51

о.Олег писав: А тепер спробуймо подумати над тим, що включають в себе... - візьмемо лише наразі Йордан - пастирські відвідини і що із цього може дати диякон, а що лише священик/єпископ?
З повагою, о.Олег

Благословення ? ( Руки диякона не є руками Господа в часі уділяння )
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення о.Олег » 29 січня 2013, 18:29

Just_me писав:
о.Олег писав:А тепер спробуймо подумати над тим, що включають в себе... - візьмемо лише наразі Йордан - пастирські відвідини і що із цього може дати диякон, а що лише священик/єпископ?

У нас скільки живу, пастирські відвідини на Йордан - це заходить отець, проходиться квартирою, окроплюючи всі кімнати і приміщення і всіх, хто в ній живуть. У Польщі наші греко-католицькі священики діють більше по латинській традиції, яка в римо-католиків традиційно називається "Коляда". Родина домовляється із отцем на конкретний день, конкретну годину. Отець виділяє на цей 1 візит не менше години часу. Він приходить, читає спеціальні молитви на освячення дому і благословення всіх тих, хто в ньому перебувають, от нам навіть самим дадав читати псалми. Потім родина разом з отцем збирається за сніданком/обідом/вечерею чи просто чаюванням, залежно від пори дня і отець провадить із ними духовні бесіди, дає настанови, питає про проблеми. То принаймні в нас так вчора було. Не знаю, думаю, що і священик і диякон можуть реалізувати як перший, так і другий варіант. Але якщо парафія невелика, то це робить отець-парох, а якщо велика, то думаю свіх отців-сотрудників і дияконів залучають, точно не знаю.

нажаль так - у нас часто такого роду пастирське благословення виглядає саме як: "забіг - покропив". Звичайно, що треба саме так, як Ви описуєте, і у нас священики все це бігцем роблять надто часто (в нашій парафії у Львові я це робив вперше: скликав всіх присутніх на (спеціальну) молитву-благословення, благословляв Йорданською водою людей, квартиру і все, що в ній знаходиться, говорив невеличку проповідь, запрошуючи до церкви) і дуже шкода, що так :( Але Андрій правий: навіть в такому описаному Вами швидкому :( варіанті пастирських відвідин присутнє Благословення, і питання у тому, що окропити свяченою водицею може і диякон (і дяк, і будь-хто), навіть благословити (освяченою священиком/єпископом водою будь-що) може і несвященик, але це, власне, не можна назвати священодіянням. Тобто, священик навіть якщо забіг і благословив і вибіг (при всій проблематичності такого підходу :( ) - це священиче Йорданське благословення, а диякон скільки б не присвятив свого часу родині - це катихизація родини (чи якось інакше назовемо), розмова, дорадництво, але в жодному разі без фізичної присутності священика чи єпископа - це все ще не Йорданське Благословення
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення Just_me » 29 січня 2013, 20:14

о.Олег писав:нажаль так - у нас часто такого роду пастирське благословення виглядає саме як: "забіг - покропив".

У цій темі буде оффтопом, але загалом такий підхід можна виправдати тим, що парафії великі і отців-сотрудників мало і якщо кожному вділяти по годині, то годі обійти всіх за місяць. А в римо-католицьких храмах в Україні не так багато прихожан, так само як і в греко-католицьких за кордоном. Якщо брати костели в Польщі, то їх там так багато і в кожному костелі служить стільки отців, що то не проблема. Не можна вимагати від людей неможливого, я так вважаю.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення о.Олег » 29 січня 2013, 20:31

Just_me писав:
о.Олег писав:нажаль так - у нас часто такого роду пастирське благословення виглядає саме як: "забіг - покропив".

У цій темі буде оффтопом, але загалом такий підхід можна виправдати тим, що парафії великі і отців-сотрудників мало і якщо кожному вділяти по годині, то годі обійти всіх за місяць. А в римо-католицьких храмах в Україні не так багато прихожан, так само як і в греко-католицьких за кордоном. Якщо брати костели в Польщі, то їх там так багато і в кожному костелі служить стільки отців, що то не проблема. Не можна вимагати від людей неможливого, я так вважаю.

так, але, думаю, ситуацію виправити можна і зараз на деяких парафіях вже практикують: кожен, хто хоче, щоб до нього у сім`ю прийшов з благословенням священик, записується на парафії і священики помаленьку, до Стрітення, ходять з візитами Благословення до парафіян - не бігають :)
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Диякон у Церкві: функції та обов'язки

Повідомлення andrey s. » 29 січня 2013, 22:01

Я звичайно кажу тільки за себе. Особисто мені вистачає тих 10 - 15 хвилин на Благословення Йорданскою Водичкою.
От це все що п. Оля написала.., воно звичайно добре, ніяк не нашкодить. Але все те людина може отримувати на протязі цілого року, катихиза , проповідь , посиденьки ,чаювання.., за умови що вона є присутньою в Церкві і священник знає і бачить ту людину.
Я відверто не бачу можливим у нас, щоб було як п Оля написала ( вперше ), що власне потім і зауважила, причини які є на заваді.
От цього року я навіть не всі слова молитви зрозумів ( священник старенький ), але це ніяким чином не відняло Благословення Божого.
Мені дали, а от скільки я прийняти здатен.,, це вже інше. Речі й помешкання звичайно треба освячувати, але є щось і десь важливіше, Те над чим треба решта року працювати.., звичайно призиваючи Господа в поміч.
Останнє то я типа собі кажу :oops: . От Благословення маю.,, а шо з Ним робити і чи прийняв я Його :pardon: , Га ?
:Search:
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ


Повернутись до “Літургіка”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 9 гостей