Таїнства

літургічні тексти, переклади, устав Богослужень

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Таїнства

Повідомлення ShMariam » 24 грудня 2014, 14:10

Колись на спільноті розповідали про матерію і форму Таїнств. Дуже цікаво, але дещо призабулося... Хтось може помогти?

Напр. матерія Хрещення - вода, Сповіді - жаль за гріхи, Шлюбу - згода... Ну а про форму я вже майже нічого не пам'ятаю.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Таїнства

Повідомлення о.Олег » 24 грудня 2014, 14:18

ShMariam писав:Колись на спільноті розповідали про матерію і форму Таїнств. Дуже цікаво, але дещо призабулося... Хтось може помогти?

Напр. матерія Хрещення - вода, Сповіді - жаль за гріхи, Шлюбу - згода... Ну а про форму я вже майже нічого не пам'ятаю.

ну... "матерія Хрещення - вода" - це ще не вся матерія Хрещення :) Приходить, Мар`янко, ще щось на думку?? :oops:
то давайте разом згадаємо (заодно повчимося, а то напишу - прочитаємо і забудемо :D ):
1. Що таке Таїнство
2. Перечислимо Таїнства
3. Ваші (не лише Мар`яни :) ) Варіанти матерії/форми, де наважитесь відповідати
:)
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Таїнства

Повідомлення ShMariam » 24 грудня 2014, 14:41

о.Олег писав:ну то давайте разом згадаємо:
1. Що таке Таїнство
2. Перечислимо Таїнства
3. Ваші Варіанти матерії/форми, де наважитесь відповідати
:)


1. Видимий знак невидимої ласки? :) Обряди (?) під час яких, віримо, Святий Дух діє особливим чином. Для того, щоб Таїнство відбулося, потрібні певні умови, про що ми зараз говоримо :)

2. Таїнства Хрещення, Миропомазання, Євхаристії, Покаяння, Єлеопомазання, Подружжя і Священства.

3. Вже відповідала про матерію: Хрещення - вода, Подружжя - згода, Покаяння - жаль за гріхи, Миропомазання і Єлеопомазання - миро (???)... Про форму - відповідні "формули", слова, які промовляє священик (а деколи і не обов'язково священик), під час яких Таїнство відбувається (якби обряд перервали - відбулося чи не відбулося Таїнство залежить, чи були сказані ці слова) - напр. слова розгрішення. На Хрещення - "Хрещається раб Божий (рабиня Божа) "..." в ім'я Отця і Сина, і Святого Духа". При Таїнстві Євхаристії - дуже добре запам'ятала, як священик говорив, що в нашому обряді це молитва до Святого Духа, яку священик читає під час "Тебе оспівуємо..."
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Таїнства

Повідомлення о.Олег » 24 грудня 2014, 15:08

зацитую себе ж:
о.Олег писав:ну... "матерія Хрещення - вода" - це ще не вся матерія Хрещення :)

:oops:
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Таїнства

Повідомлення ShMariam » 24 грудня 2014, 15:27

о.Олег писав:зацитую себе ж:
о.Олег писав:ну... "матерія Хрещення - вода" - це ще не вся матерія Хрещення :)

:oops:

Не побачила :oops:

Я тільки про воду запам'ятала :pardon: (і про особливі випадки - яку воду тоді можна брати :) ). Чи вже починати вгадувати? :D О, перший варіант: віра людини (або тих, хто за неї поручається - хресних батьків)
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Таїнства

Повідомлення о.Олег » 24 грудня 2014, 15:34

ShMariam писав:
о.Олег писав:зацитую себе ж:
о.Олег писав:ну... "матерія Хрещення - вода" - це ще не вся матерія Хрещення :)

:oops:

Не побачила :oops:

Я тільки про воду запам'ятала :pardon: (і про особливі випадки - яку воду тоді можна брати :) ). Чи вже починати вгадувати? :D О, перший варіант: віра людини (або тих, хто за неї поручається - хресних батьків)

під "матерією" розуміється щось дуже матеріальне, без чого Хрещення здійснити неможливо :)
ще варіанти в когось є?
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Таїнства

Повідомлення ShMariam » 25 грудня 2014, 08:44

Варіант № 2: Людина, яку хрестять? :D Тоді це "матерія" у всіх Таїнствах, крім Євхаристії

P.S. Але віра все ж необхідна для дійсності саме Таїнства Хрещення, чи ні?
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Таїнства

Повідомлення ShMariam » 17 січня 2015, 16:16

ShMariam писав:Варіант № 2: Людина, яку хрестять? :D Тоді це "матерія" у всіх Таїнствах, крім Євхаристії

P.S. Але віра все ж необхідна для дійсності саме Таїнства Хрещення, чи ні?

Так, матерія Хрещення: вода і людина, яку хрестять.

Матерія Миропомазання - св. миро.

Матерія Євхаристії - пшеничний хліб і виноградне вино.

Тайни Покаяння - жаль за гріхи і постанова поправи, сповідь

В Таїні Священства, як я прочитала, - рукоположення.

В Тайні Подружжя - подружня згода.

В Тайні Єлеопомазання - оливкова олія.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Таїнства

Повідомлення ShMariam » 19 січня 2015, 12:49

То я правильно написала, чи ні?
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Таїнства

Повідомлення о.Олег » 19 січня 2015, 13:12

ShMariam писав:То я правильно написала, чи ні?

сьогодні, мабуть, не спроможусь розібрати кожне Таїнство, але, наприклад, Подружжя:
окрім подружньої згоди (слова і знаки, що виражають прагнення розділити життя одне одного) - це так звана "ближча (prоxima) матерія" і її зазвичай і називають матерією Шлюбу, існує матерія "віддалена" (rеmоtа) - право на тіло
З повагою, о.олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Таїнства

Повідомлення andrivovk » 15 травня 2016, 18:26

ShMariam писав:Колись на спільноті розповідали про матерію і форму Таїнств. Дуже цікаво, але дещо призабулося... Хтось може помогти?

Напр. матерія Хрещення - вода, Сповіді - жаль за гріхи, Шлюбу - згода... Ну а про форму я вже майже нічого не пам'ятаю.


Хтось може.

П.С. В цій цитаті я спеціально виділив одну фразу, бо ми обговорювали це в іншій темі. (Щодо Причастя, а саме питання Епіклези)

Складники Тайн

З чого складаються Святі Тайни? Тайна - це - видимий знак, який означає і дає освячуючу ласку. Як видимі знаки, вони складаються з речей і слів. Слово “речі” відноситься, наприклад, до води при Хрещенні та до хліба й Вина у Пресвятій Євхаристії. “Слова” - це ті слова, які служитель промовляє при вділенні Тайн, наприклад, при Хрещенні він каже: “Слуга Божий охрещується в ім'я Отця і Сина і Святого Духа”. Схоластики визначили ці два складники ще в першій половині ХІІ століття, називаючи їх матерією і формою. Богослов Гуго з Сен Шер був першим, хто в кожній Тайні відзначав ці два складники (прибл. 1250 р.).

Що таке матерія Тайни ? Матерія Тайни - це таїнственний знак, наприклад, поливання чи занурювання при Хрещенні, яке потребує означення, тобто заяви, що цей видимий знак означає, бо він не може означати різні речі, хоча поливання водою може означати миття, підливання рослини тощо. Таке означення знакові дає форма, тобто ті слова, які священнослужитель промовляє, коли уділяє Тайну. Сама матерія може бути подвійною - дальшою і ближчою. Дальша матерія - це річ сама в собі, наприклад, вода при Хрещенні, а ближча - це життя самої матерії, наприклад, обмиття при Хрещенні. "Форма" відноситься до тих слів, які надають значення матерії і дають їй силу освячувати душу, тобто вділяти Божу ласку, наприклад, форма при Хрещенні - це слова служителя, які він промовляє, поливаючи голову дитини водою чи занурюючи її у воді, як це роблять наші православні брати: "Хрещається раб (слуга) Божий...в ім'я Отця і Сина і Святого Духа". Отже, всі Тайни Нового Завіту складаються з речей і слів, що називаються матерією і формою.

Говорячи про Хрещення чи про Пресвяту Євхаристію, чи про Єлеєпомазання, Святе Письмо згадує про два складники, бо в кожній з цих Тайн є матерія - вода при Хрещенні, вино і хліб при Пресвятій Євхаристії, олія при Єлеєномазанні, і форма, тобто слова, які служитель мовить, коли уділяє ці Тайни. Св. Григорій Ниський розділяє в Тайні матерію і форму: "Хліб спочатку є звичайним хлібом, але коли Тайна освятила його, він стає Христовим Тілом. Так Містичний єлей, як і вино перед благословенням, є маловатрісними, але по освяченні, що походить від Духа, одне і друге є незвичайно діюче. Та сама сила Святого Духа робить священика гідним пошани і відділяє його від народу через нове благословення" /Проповідь про Хрещення Христа, Грец. Патр. ХІІ, 581/.

Св. Августин, говорячи про матерію і форму в Тайнах, питається: "Забери слово, то чим буде вода? Хіба водою. Слово долучається до матерії й постає Тайна" /Трактат 80 10. Ч.3. Лат. патр. ХХХV, 1840/. І він додає: “Забери воду, і не буде Хрещення. Забери слово, і нема Хрещення” /Там же, трактат 4. Лат. Патр. ХХХV, 1512/. Св. Кирило Єрусалимський пише: “Як Євхаристійний хліб по призванні Святого Духа не є вже звичайним хлібом, але Тіло Христа і святе миро по призиванні Святого Духа не є, як хтось би хотів сказати, звичайним миром, але даром Христа і Святого Духа, то через постійність Його божества стається діючим і ним символічно помазується чоло й інші твої змисли.І коли тіло помазується видимим миром, то душа освячується святим і животворящим Духом” /Мист. Кат., Грец. Патр. ХХХІІІ, 1089-1092/.

Матерія і форма Тайн творять одну моральну (не фізичну) єдність. Слова надають значення матерії, тобто виявляють, що означає вживання даної матерії в Тайні. Таким чином, матерія і форма є суттю Тайни, творять моральну єдність таїнственного знаку, тобто становлять знак Божої ласки, яку Тайна дає людям.


джерело - Догматичне богослов'я католицької Церкви. Серія “Богословські підручники”, № 1 / Під. ред. А. Кравчука. — Львів,1994, 510 стор. Львівська Духовна Семінарія Святого Духа
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Таїнства

Повідомлення ShMariam » 15 травня 2016, 19:39

Та я в тамтій темі цитувала найавторитетніші джерела - Катехизми, от і там суперечність. (В Катехизмі КЦ - на слова "Прийміть, їжте...", все таки, а на епіклезу). Але, вважаю, з цією дискусією краще туди: viewtopic.php?f=7&t=126&p=60952#p60952
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Таїнства

Повідомлення andrivovk » 15 травня 2016, 21:58

ShMariam писав:Та я в тамтій темі цитувала найавторитетніші джерела - Катехизми, от і там суперечність. (В Катехизмі КЦ - на слова "Прийміть, їжте...", все таки, а на епіклезу). Але, вважаю, з цією дискусією краще туди: viewtopic.php?f=7&t=126&p=60952#p60952


подана мною цитата є якраз для цієї теми. а про Епіклезу я згадав так "між іншим". :pardon:
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books


Повернутись до “Літургіка”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 6 гостей