Проповідь і її якість

літургічні тексти, переклади, устав Богослужень

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення о.Олег » 14 липня 2011, 18:54

Georgij писав:... чому..?

не знаю я, пане Георгію. Може чекає Ваш настоятель Вашої проповіді, зверненої до нього :) ? Підійдіть - попитайте і, можливо, все владнаєте: Бог Великий і Творить Дива.
Згадав собі історію про єпископа, якому нажалілися на священика: мовляв проповіді у нього довгі, занудні... Прийшов Владика в той храм так, що священик і не знав, й сів у Сповідальниці - сповідає. Після Євангелія чує: дійсно - довга проповідь. Вже як сорокова хвилина пішла - все, думає, треба буде відчитати того священика - праві були ті, хто жалівся... А десь на хвилині п'ятидесятій чує той Єпископ, як проповідник видає: "от, любі мої, закінчилася перша частина моєї проповіді - продовжу про..." - ой думає, це вже жах! Але до Сповіді підійшов чоловік і каже, що востаннє сповідався 30 років тому, коли одружувався.
-"А чому Ви вирішили саме зараз прийти до Сповіді?"
- "та от - сказав священик, що закінчилась перша частина його Проповіді, а я собі думаю - мені 51 рік - закінчилася перша половина мого життя..."
(не дуже сварив Владика того занудного проповідника :) )
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Georgij
старець
старець
Повідомлень: 768
З нами з: 27 червня 2011, 07:54

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення Georgij » 14 липня 2011, 18:59

Вірю і молитимуся за це :) Благословіть :)
Гнітять мене гріхи, але вони не здолають Божого милосердя до мене.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення о.Олег » 14 липня 2011, 19:04

Georgij писав:Вірю і молитимуся за це :) Благословіть :)

Благословення Господнє!
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що називати проповіддю ?

Повідомлення о.Олег » 25 жовтня 2012, 13:17

o.Mykil писав:Найкраща проповідь - особистий приклад боговгодного життя!

:) надіслали:

Отец Владимир, благочинный Глобинский рассказывал. Было это, при прежнем настоятеле(теперь уже можна розказувать) в селе Великие Крынки Глобинского района. Собираются там бабы в церковь в воскресенье. Ну, батюшка на литургии, вынес в царских вратах на аналой Евангелие в полинялом бархате, развернул, прочитал им положенный на воскресенье уставной текст… Захлопнул, закрыл на застежки толстые палитурки, ну и(теперь для баб начинается самое интересное) и давай говорить проповедь, не казание, а цiле наказание.
Проповедь его народна простая и пустая, но со строгим моральным императивом, что и говори - нравственно концептуальным оттенком, пристарстием. Итак, начало:
-Братие и сестры, отут ово собравшиеся, у вас совесть есть? Я вас питаю: у вас хоть трохи совести есть?
Бабы испугано шарахаются, и переглядываясь делают шаг назад…
-Зачем вы пьете оту прокляту сатанинскую воду - самогонку?
(Каже бабам, но так шоб и мужиков отсутствующих, и в церков не суть ходящих, касалось и донимало).
-Нельзя пить водку вредно! Очень и очень…
Вдруг возглас, чуть смело, и чуть испугано, из среды стоящих:
-И шо i для лiкарства не можна?!
-Не можна!, - каже дальше батюшка - Я сам, пив и знаю, что хоть и немного, но вредит. Не гонiть самогонку. Хто гонить самогонку, за тим нечистий ходе у догонку.
-Запомнили, - как то без энткзиазма ответствуют бабы.
–Запомнили? От, запомнiть! И другим перескажiть!
Дальше больше: тема переходит резко на местный хлебозавод:
-У вас єсть совесть, чи или нет совiстi? Бабы опять друг на дружку испугано переглядываются. - Зачем вы крадете хлеб в нашей хлебопекарне, вы ж сами в себя крадете! А потом говорите что вам мало платят. И щей через забор сумки з хлебом перекидаете и ще тим хлебом свиней своих годуете! Нельзя хлебом свиней годувать, нельзя великий грех! Поняли? Нельзя красть! Нельзя! Чуєте, чи нi?
-Та чуємо!
-Каєтесь?
–Каємся!!! – хором дружно гудять парафияне…
Но, самое, интересное начинается после службы, как переваривается в сознании людей та проповедь. Вот бабы расходятся со службы идут мимо на лавочках дома сидящих, в церковь не ходящих.
–Ну, шо там пiп провадить на службi, шо сегодня пiп розказував там в церкви? – спрашивают дома сидящие в церковь не ходящие.
-Та, таке казав, подружки, що можна и нужно пить горилку, потороху для лiкарства, бо сказал, что и сам пьет и ему помагае. И ще казав, шо дуже крадуть хлиб у наший пикарни. И вiн сам, казав, краде. И йому крадуть, ще йому сумки через забор з хлiбом перекидають и вiн паразит ще тим хлебом краденим своих свиней годує!..
***
Поистине, «нам не дано предугадать, как слово наше отзовется!» Тютчев
И еще: «Самый великий дар данный нам в бытии – это роскошь человеческого общения».
Антуант де Сент Экзюпери
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Sputnik
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 166
З нами з: 19 грудня 2011, 21:28

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення Sputnik » 25 жовтня 2012, 21:06

Приблизно рік назад, був присутнім на презентації нового Катехизму УГКЦ. Під-час доповідей священників та науковців в сфері богослов'я, почув такі слова: "Проповідь не повинна бути надто моралізованою".
Cogito, ergo sum

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення ShMariam » 25 жовтня 2012, 21:18

Sputnik писав:Приблизно рік назад, був присутнім на презентації нового Катехизму УГКЦ. Під-час доповідей священників та науковців в сфері богослов'я, почув такі слова: "Проповідь не повинна бути надто моралізованою".

А чому? Взагалі трохи приїлися проповіді, в яких рекомендації дуже загальні, основний зміст - "будьте добрими".
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Sputnik
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 166
З нами з: 19 грудня 2011, 21:28

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення Sputnik » 25 жовтня 2012, 21:36

Нууу, відверто кажучи, сам до кінця можливо не осмислив зміст тієї тези. Потрібна допомога о. Олега. Він точно все розмістить по поличках.
Особисто я, вважаю, що ми повернемось до того, що взагалі являє собою мораль. :)
Востаннє редагувалось 25 жовтня 2012, 21:47 користувачем Sputnik, всього редагувалось 1 раз.
Cogito, ergo sum

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення ShMariam » 25 жовтня 2012, 21:47

Sputnik писав:Нууу, відверто кажучи, сам до кінця можливо не осмислив зміст тієї тези. Потрібна допомога о. Олега.
Моєї? Та маю на увазі, що люди часто слухають проповіді, в яких не знаходять нічого нового, а все дуже в загальному - не робіть зла, робіть добро і т.п. різними словами. (Звичайно, і такі проповіді потрібні, особливо, як якась одна фраза зачепить за живе - такі фрази все життя пам'ятаю :) ). Але як скаже щось типу - не скидайте вроки і не вірте в гороскопи, бо це гріх, - вже щось нове. А то послухати окремих людей, що до церкви ходять щонеділі, то мимоволі думаєш, що їх священик ніколи про таке не згадує.

Згадалися слова родички, яка вже немолода і щонеділі є в церкві: "А нині священик на проповіді казав, що не виконувати своїх обов'язків - гріх. А я й не знала!"
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Sputnik
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 166
З нами з: 19 грудня 2011, 21:28

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення Sputnik » 25 жовтня 2012, 21:51

Ні, ні, я мав на увазі тезу про "моралізацію проповіді". Ваші думки я зрозумів.
З приводу такого гріха як - "невиконання своїх обов'язків", чув приблизно схожі аналоги.
Проте, так до кінця і незнаю, є вони гріхом, чи ні...
Cogito, ergo sum

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення о.Олег » 26 жовтня 2012, 05:57

Sputnik писав:Ні, ні, я мав на увазі тезу про "моралізацію проповіді"...

дійсно - маємо небезпеку підміни: проповідь Христа на проповідь людяності/моральності... Для ілюстрації не втримаюсь :) , щоб не зацитувати тут ще раз Клайва Льюіса, який, думаю, приблизно про це писав ще на початку минулого століття:
Дорогоцінний мій Мерзотнику!
Найгірше в тому колі, де обертається твій підопічний, те, що вони лише християни. Звичайно, що в них є і особисті інтереси, однак пов`язує їх віра. Ми ж, якщо люди стають віруючими, хочемо підтримувати їх в такому стані, який я називаю "християнство і...". Ти розумієш? Християнство і криза, християнство і нова психологія, християнство і нове суспільство, християнство і зцілення вірою, християнство і вегетаріанство, християнство і реформа орфографії. Якщо вже приспічило бути християнами, нехай будуть християнами з обмовкою. Нехай для них заміною самої віри буде якась мода з християнською окраскою. ...
Твій люблячий дзядзьо Баламут

З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення andrey s. » 26 жовтня 2012, 10:17

о.Олег писав:......Для ілюстрації не втримаюсь :) , щоб не зацитувати тут ще раз Клайва Льюіса, який, думаю, приблизно про це писав ще на початку минулого століття:
Дорогоцінний мій Мерзотнику!
Найгірше в тому колі, де обертається твій підопічний, те, що вони лише християни. Звичайно, що в них є і особисті інтереси, однак пов`язує їх віра. Ми ж, якщо люди стають віруючими, хочемо підтримувати їх в такому стані, який я називаю "християнство і...". Ти розумієш? Християнство і криза, християнство і нова психологія, християнство і нове суспільство, християнство і зцілення вірою, християнство і вегетаріанство, християнство і реформа орфографії. Якщо вже приспічило бути християнами, нехай будуть християнами з обмовкою. Нехай для них заміною самої віри буде якась мода з християнською окраскою. ...
Твій люблячий дзядзьо Баламут

З повагою, о.Олег

Слухайте..., а Баламут влучно підмітив сучасну тенденцію.
Відверто..., то це все нічого, а й навіть нормально. Але..., при такій "моді " є небезпека поставити когось поза нею, зробити НЕ модним. А так як мода тісно привязана до " Християнин "..., то є велика спокуса Не модну людину поставити поза Християнство.
Такий підхід вбиває особистість, не дає їй розвиватись. Моду завжди творять люди. Звичайно що є і інша сторона, позитивна, але я прибічник традицій, а не "модної струї ". Тобто сама назва чи індефікація себе кимось ( ... і Християнство ) нічого не кажуть щоб робити якісь висновки.
Мода поняття мінливе, а Віра є Даром з Небес. Те про що писав Баламут :) є намаганням синтезувати віру.
Тож Се - ля - ві :pardon: .
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Sputnik
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 166
З нами з: 19 грудня 2011, 21:28

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення Sputnik » 26 жовтня 2012, 10:59

Кажуть: "Перебільшення - дитя моди".
Думаю, що ці слова гарно пристосовуються до теми обговорення.
Cogito, ergo sum

vitalko
старець
старець
Повідомлень: 987
З нами з: 25 березня 2009, 14:13
Звідки: Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення vitalko » 26 жовтня 2012, 11:13

ShMariam писав:
Sputnik писав:Приблизно рік назад, був присутнім на презентації нового Катехизму УГКЦ. Під-час доповідей священників та науковців в сфері богослов'я, почув такі слова: "Проповідь не повинна бути надто моралізованою".

А чому? Взагалі трохи приїлися проповіді, в яких рекомендації дуже загальні, основний зміст - "будьте добрими".


Угу, мало толку від них, нмсд. Принаймні для мене(за інших не знаю). Як каже мій вуйко: "Шо є до всього, то є до нічого" :)
"Для чого шукаєш ти для себе почесті в інших? Поважай сам себе, і ніхто не принесе тобі безчестя."
св. Йоан Золотоустий

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення о.Олег » 26 жовтня 2012, 11:27

andrey s. писав:...Слухайте..., а Баламут влучно підмітив сучасну тенденцію...

якщо добре памятаю фабулу - Баламут то такий головний дідько. Тобто він не просто "підмітив" - він її пропихнув. І... нмсд Льюіс має рацію...
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення ShMariam » 26 червня 2013, 19:38

Ходить нетом ось така стаття: Про гріхи, які майже ніколи не почуєш у проповідях священників

Пропоную обговорити. :wink:
Про гріхи, які майже ніколи не почуєш у проповідях священників

Прочитавши статтю в блозі о.Олега Кобеля багато розмірковував над цими мудрими словами. Тому, хотів би висловити свій погляд з іншої дзвінниці. Дуже часто доводиться чути змістовні проповіді священників і добре, що є такі отці, що провадять місійну роботу навіть в інтернеті. Проте, не завжди проповідь досягає вух та сердець вірних. Так от, власне, в церквах доводиться чути глибокі богословські розважання над багатьма теологічними поняттями, що відомі незначному відсотку присутніх, що глибше цікавились цими темами, для решти абсолютно не зрозуміло про що йдеться. А деколи в надцятеро слухаємо про загальні катехизмові правди. А буває, що ще раз переказується щойно прочитане на літургії Євангеліє.Але ми за дві тисячі років майже не змінилися.
Так само як ті хто слухав Христа "на живо" ми прагнемо конкретних відповідей на конкретні питання.
Мені ніколи не доводилося чути про те, що отці говорять про хабарництво чиновників, викладачів, міліціонерів, лікарів маючи на увазі не якихось уявних людей, а звертаючись до тих хто стоїть зараз у храмі.
Про те, що природа це є творіння Бога і недопустимим є викидати сміття в лісі чи в річку, а недопалок на тротуар.
Про те, що християнин залишається християнином навіть за кермом авто і хамство на дорозі, їзда по зустрічній, обїзд затору, паркування яке заважає пішоходам та іншим водіям - це зневага ближнього.
Ніколи не чув, щоб отці закликали в часі Великого Посту до конкретних дій: піти і перепросити сусіда з яким гніваєшся, щоб батьки перепросили дітей, що на їхню думку живуть не так, як ті собі уявляли, щоб діти перепросили батьків, бо їм здається, що ті щось їм ще винні.Не доводилось чути про те, що життєва позиція християнина мусить бути активною в суспільстві, що через участь в громадських та політичних рухах ми хоч якось можемо впливати на те що діється з нашою країною.
Не чув ніколи засудження того, як ми часто впадаємо в гординю, як менеджер вивищує себе над підлеглими, як викладач з погордою ставиться до студентів, як кожен з нас уявляє себе кращим ніж инші.
Про те, що тільки той, хто перебуває в євхаристійній єдності з Христом, може називати себе християнином.
Не чув ніколи, що Різдво чи Великдень це не культ їжі, а культ Народженого чи Воскреслого.
Про те, що серед кліру теж є багато проблем, існують випадки гомосексуалізму, розпусти, накопичення багатства, що Церква до сьогодні пожинає врожай недовчених "отців-скороспілок" з початку 90-х, що часто роль парафій зводиться до послуг ЗАГСу та похоронного бюра (з визначеними прайсами за послуги), де відсутнє активне парафіяльне життя громад.
Про те, що залежність від телевізора, компютерних ігор, соціальних мереж є новітнім поклонінням золотому теляті.
Про те, що участь в корупційних схемах "відкату" це є крадіжка з кишені кожного громадянина села, міста, держави.
Що витрачання грошей та інших засобів які нам дав Господь в "тимчасове користування" на предмети розкоші , на накопичення речей, на безглуздий "шопінг" в той час, коли в онковідділеннях помирають діти, коли стільки потребуючих, що можуть вижити завдяки дорогій операції теж є гріхом.
Дорогі наші отці, ми не хочемо від вас політкоректності та делікатності. Нам не потрібно чути солодких слів, які ми хороші, що прийшли на Службу Божу. Ми хочемо тої самої правди, яку проповідував Ісус дві тисячі років тому.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Sputnik
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 166
З нами з: 19 грудня 2011, 21:28

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення Sputnik » 26 червня 2013, 20:53

ShMariam писав:Ходить нетом ось така стаття: Про гріхи, які майже ніколи не почуєш у проповідях священників

Пропоную обговорити. :wink:

Ну на рахунок конкретних, а не абстрактних людей, автор статті трохи "перегнув палку", адже я вважаю, що було б зовсім не коректно переходити на особистості, шляхом оприлюднення їхніх прогрішень.
Також, автор занадто детально аналізує так звані "екзистенціальні ролі" (чиновника, менеджера, міліціонера т.і.), та їхню специфіку. Оскільки, йдеться насамперед про всім давно відомі гріхи: грошолюбства, гордості, обману, лукавства, шахрайства.
Cogito, ergo sum

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення ShMariam » 26 червня 2013, 21:04

Sputnik писав:Ну на рахунок конкретних, а не абстрактних людей, автор статті трохи "перегнув палку", адже я вважаю, що було б зовсім не коректно переходити на особистості, шляхом оприлюднення їхніх прогрішень.

Автор не пропонує виявляти гріхи конкретних людей :) , а звертатися до людей так, щоб до них дійшло, що це і їх стосується. На щастя, далеко не кожен подібний до ... одного паламаря, що вів грішне життя і всі (зі священиком включно) про це знали. Священик не раз говорив на проповіді саме про гріхи, які чинив той чоловік, а той після Служби завжди хвалив отця за гарну проповідь і не думав навертатися... Одного разу так сталося, що на Службі був присутній тільки той паламар. Священик проголосив проповідь саме про гріхи того чоловіка, а той після закінчення каже: "Яку гарну проповідь, отче, Ви нині сказали. Шкода, що ті, для кого Ви її готували, її не почули!" :D :o
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення ShMariam » 26 червня 2013, 21:11

Sputnik писав: Також, автор занадто детально аналізує так звані "екзистенціальні ролі" (чиновника, менеджера, міліціонера т.і.), та їхню специфіку. Оскільки, йдеться насамперед про всім давно відомі гріхи: грошолюбства, гордості, обману, лукавства, шахрайства.
Йдеться про те, що в нашому суспільстві окремі прояви гордості, грошолюбства, шахрайства тощо вважаються чимось нормальним, мало не "життєвою мудрістю" (тобто хоч і є розуміння, що це гріх, водночас є приняття того як чогось "доброго").
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
Just_me
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1374
З нами з: 25 лютого 2010, 10:20

Re: Проповідь і її якість

Повідомлення Just_me » 27 червня 2013, 12:38

Ось тут, починаючи із 7:12 хв - думка священика про те, якою має бути проповідь. Ось що він говорить (не дослівно):
Навчання в університеті допомогло мені зрозуміти те, що виходити в своїх проповідях слід із досвіду людей. Пригадую, як професор психології в Католицькому університеті Любліна сказав таке: "проповідь, яка не посилається на особистий досвід людини - це втрачена проповідь." Людей цікавлять ЇХ проблеми. Якщо розпочати казання від змалювання ситуації в Асирії, Вавілоні за старозавітніх часів, то люди на другій хвилині виключаться.Натомість якщо скажемо: "Ти повернувся Додому, в тебе поламався телевізор, тітка тобі зателефонувала із лікарні, пес кудись утік" - то люди подумають "Ти диви, священик розповідає точно, як було у мене - вчора я їхав у трамваї і мене зловили контролери..." Лише починаючи від того доходимо до Євангелії. То на наших очах - у Кракові чи Варшаві реалізується Євангеліє - на вулицях, у трамваях, на пошті - там, де люди обманюють одне одного, брешуть чи помагають одне одному, демонструючи свою добру поставу - ото найбільш цікаве. Сьогодні в гомілетиці - науці про проголошення проповідей говориться, що не потрібно робити екзегези (розбору, тлумачення) Святого Письма, а маємо робити екзегезу людського життя. Люди не знають, що діється у їх житті. Хлопець зустрічався із гарною дівчиною - молилися, ходили на прощі, обіймлися - взяли Шлюб, мало бути супер, а тут нагло за півроку з"являється слово "розлучення" - і вони не розуміють, що сталося. Відповідь треба шукати у святому Письмі - береш в руки і шукаєш. І тоді знаходиш - "ага, там ми зробили помилку, того не врахували, те зробили не так". Біблія - така неймовірна книга, що там описано все, що ми зараз переживаємо. Зараз біля комп"ютера ми переживаємо те, що записано в Книзі Сираха чи Мудрості. Тому страюся виходити з того і показати людям, що Євангеліє - то не якась забита казка, яку вже можна заховати десь далеко, а програма на життя, то світло, котре проливається на важкі ситуації в нашому буденному житті.
Відповідей на всі питання у вас ніколи не буде. Це – нормально. Не мучте себе. Але ніколи не обманюйте хворих, даючи їм фальшиві надії. Джиліан Берн.


Повернутись до “Літургіка”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 10 гостей