"Многая літа" і "вічная пам'ять"

говоримо про все на світі

Модератори: Artur, ihor

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

"Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення Олюнька » 24 березня 2010, 16:36

Задумалась над погодженням цих традиційних фраз. Так виглядає, що це давній звичай, настільки давній, що ніхто не знає звідки він походить. Чи може хтось знає? :wink:
І якщо побажання многих літ ще поєднують з "на здоров'я і спасіння", то "Вічна пам'ять" нмсд не зовсім в'яжеться з християнською молитвою за померлих.

Покищо знайшла тільки таку згадку:
Під час перебування у Візантії княгиня Ольга була приємно вражена виконанням на її честь гімна многоліття і запровадила на Руси цю церемонію.

Історія Київської Русі: культурологічний аспект
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення о.Олег » 25 березня 2010, 15:24

Олюнька писав: "Вічна пам'ять" нмсд не зовсім в'яжеться з християнською молитвою за померлих.

згадалося - викладач у нас був, ієзуїт Якоб Данкен, так він дуже не любив нашого многолітствія: "більше проживеш-більше згрішиш, не побажання, а прокляття якесь" :P
стосовно ж вічная пам`ять", думаю, це молитва. За те, щоб непрестанно звучали молитви за цю людину, щоб була причислена до Святих Божих, щоб поминали її на Богослуженнях, щоб знали її житіє і навчились з її прикладу... А Ви чому думаєте, що не зовсім в`яжеться, Олюнько?
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення Олюнька » 25 березня 2010, 15:29

о.Олег писав:стосовно ж вічная пам`ять", думаю, це молитва. За те, щоб непрестанно звучали молитви за цю людину, щоб була причислена до Святих Божих, щоб поминали її на Богослуженнях, щоб знали її житіє і навчились з її прикладу... А Ви чому думаєте, що не зовсім в`яжеться, Олюнько?

Дякую за пояснення, можливо в такому аспекті і в'яжеться. :good:

Я мала на увазі те, що "вічна пам'ять" не є ціллю життя християнина. Це швидше нехристиянське бачення життя - прожити так, щоб здобути славу і про тебе пам'ятали нащадки. Зрештою, пам'ятають не лише святих. Наприклад, Юда Іскаріот чи Ірод, що з тої "вічної пам'яті"? :sorry:
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення о.Олег » 25 березня 2010, 15:43

Олюнька писав:
о.Олег писав:стосовно ж вічная пам`ять", думаю, це молитва. За те, щоб непрестанно звучали молитви за цю людину, щоб була причислена до Святих Божих, щоб поминали її на Богослуженнях, щоб знали її житіє і навчились з її прикладу... А Ви чому думаєте, що не зовсім в`яжеться, Олюнько?

Дякую за пояснення, можливо в такому аспекті і в'яжеться. :good:

Я мала на увазі те, що "вічна пам'ять" не є ціллю життя християнина. Це швидше нехристиянське бачення життя - прожити так, щоб здобути славу і про тебе пам'ятали нащадки. Зрештою, пам'ятають не лише святих. Наприклад, Юда Іскаріот чи Ірод, що з тої "вічної пам'яті"? :sorry:

мабуть все стає на свої місця, коли процитуємо:
Священик: "У блаженнім успенні вічний упокій подай Господи приснопам`ятному рабу Божому і сотвори йому вічную пам`ять" - і вже тоді продовження, про яке, мабуть, говорите.
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
romanm
старець
старець
Повідомлень: 1986
З нами з: 17 березня 2009, 09:43

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення romanm » 27 березня 2010, 18:03

Вічна пам ять не в людях, а в Бозі. Імхо. Люди забувають, Бог ніколи. Ось тут і є сенс Вічної пам яті.

Аватар користувача
ієром. Діонисій
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 220
З нами з: 16 вересня 2009, 11:50
Звідки: Львів -- Рим

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення ієром. Діонисій » 08 квітня 2010, 14:33

Від Великодня до Вознесіння замість і "Многая літа", і "Вічная пам'ять" співаємо трикратно "Христос воскрес..." :Yahoo!:

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення andrivovk » 14 квітня 2010, 22:57

Міркування не зовсім по темі, але не хочу створювати лишньої .Отже.

Не дуже мені подобається, коли вітають людину з якимось святом і бажають "...і найголовніше здоров'я" (аргументують, що як нема здоров'я, то ніщо не радує, ніщо не тішить, без здоров'я життя не миле і.т.д.).Ну ще можна зрозуміти, коли так говорять невіруючі, а коли практикуючі християни, то не сприймається.Як це далеко до справжнього християнства.Виникає питання "Коли втрачаєш здоров'я, то що, втрачаєш найголовніше?Або як приходить смерть, то забирає найголовніше?"Якщо здоров'я - найголовніше, то Ісус, Святі, Апостоли - найнещасніші люди на землі.

Уривок з життєпису святої Ріти (Життя святих,книга2.о.Андрій Трух,ЧСВВ)
Коли одного дня Ріта випадково дізналася, що її сини задумують таку злочинну, нехристиянську річ (помста за вбивство батька - andrivovk), вона надзвичайно стривожилася та почала просити їх навіть не думати про помсту.Однак діти цим разом не хотіли послухатися своєї святої матері.Побачивши, що сама вона нічого не може вдіяти, Ріта з великим болем серця клякнула під св.хрестом та стала благати Господа вберегти її синів від злочину або щирим розкаянням, або скорою смертю (так- так це не помилка набору-andrivovk).Бог, що готував для Ріти особливу дорогу життя, прихилився до її другого прохання : до року обидва хлопці повмирали.

Де тут є прохання про здоров'я для дітей, або про "многая літа"?Видно, є щось більше за здоров'я і довголіття.

Св.Альфонс Лігуорі в книзі "Велич і обов'язки священка" пише : "Горе тому, хто більше любить здоров’я, ніж святість життя."

Ісус говорив до людей
3. “Блаженні вбогі духом, бо їхнє Царство Небесне.
4. Блаженні тихі, бо вони успадкують землю.
5. Блаженні засмучені, бо будуть утішені.
6. Блаженні голодні та спраглі справедливости, бо вони наситяться.
7. Блаженні милосердні, бо вони зазнають милосердя.
8. Блаженні чисті серцем, бо вони побачать Бога.
9. Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.
10. Блаженні переслідувані за правду, бо їхнє Царство Небесне.
11. Блаженні ви, коли вас будуть зневажати, гонити та виговорювати всяке лихо на вас, обмовляючи мене ради.
12. Радійте й веселіться, бо нагорода ваша велика на небі

Що би подумали про мене люди, коли б я іменинникові побажав : "Бажаю тобі бути вбогим духом, тихим, голодним і спраглим справедливості, переслідуваним за правду, зневаженим і обмовленим ради Христа".Вони мене не зрозуміли б.

А тут думки Паїсія Святогорця про хвороби (про користь від хворіб) http://www.truechristianity.info/paisiy/volume_04_084.html
І ще про "многая літа".Є багато святих, які мало прожили на землі.Хоча б св.Домінік Савіо (14років).І що, він не щасливий, тому що помер у молодому віці?

P.S.Вибачаюсь, якщо я не по темі і лишнє написав. :sorry:
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
ієром. Діонисій
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 220
З нами з: 16 вересня 2009, 11:50
Звідки: Львів -- Рим

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення ієром. Діонисій » 15 квітня 2010, 08:58

Та ніби по темі написано і до речі. Часом бажаємо собі хтозна яких благ, а можемо забути про найважливіше, "щоб багатіти в Бозі". І все-таки, здорова людина може (принаймні теоретично) зробити більше, ніж хвора.
Олюнька писав:Так виглядає, що це давній звичай, настільки давній, що ніхто не знає звідки він походить. Чи може хтось знає? :wink:

Про "многолітствіє" дещо можна знайти у М. Скабаллановича http://klikovo.ru/db/msg/8444
Про "вічную пам’ять" коротко у єп. Афанасія Сахарова http://klikovo.ru/db/book/msg/6718:
"В заключение всего последования панихиды возносится моление о даровании усопшим вечного покоя и вместе громогласно исповеду­ется, что рабы Божии блаженно почивают, находятся в вечной памяти у Бога..."

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення о.Олег » 15 квітня 2010, 10:11

andrivovk писав:Міркування...

дуже добре Вас розумію і трохи моїх міркувань як вийти із такої складної ситуації нерозуміння найважливішого :oops:
найперше, я б точно зрозумів :) Ваше побажання (з Блаженств) позитивно і думаю, що коли від людини, що її знаєте - добрий, глибокий християнин - почуєте побажання здоров`я, то не сприймете це лише у тілесному вимірі :) ...
Більше того, думаю, що навіть незалежно від того, що вкладають у слова вітаючі, сприйняття побажань залежить від того, кому бажають. Для мене побажання здоров`я (в якості чогось найважливішого) завжди звучить в контексті Того, хто здоров`я Подає... Окрім цього - це добра нагода показати, як я це сприйняв, розшифрувавши, що, власне, "Ви" мені побажали (добра нагода до катихизації) і, з того, що досвідчив, поздоровляючі починають глибше розуміти присутність Бога в житті людини...
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення Олюнька » 15 квітня 2010, 10:35

Один мій знайомий-жартівник запропонував одного разу заспівати імениннику "Вічная пам'ять", щоб про нього завжди пам'ятали :D не всі з присутніх зрозуміли жарт
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення о.Олег » 15 квітня 2010, 16:10

Олюнька писав:Один мій знайомий-жартівник запропонував одного разу заспівати імениннику "Вічная пам'ять", щоб про нього завжди пам'ятали :D

хіба це був не я? :)
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення прочанка » 07 червня 2010, 11:42

розповідали знайомі. Відпроваджалися на летовищі і трохи хильнули зайвого. Замість класичного - "м якої посадки "прозвучало - :D хай вам земля буде пухом...
З тими побажаннями треба бути уважним...
Не бійтеся!

ljubomyr_ps
старець
старець
Повідомлень: 506
З нами з: 27 жовтня 2008, 20:14
Звідки: Місто на кордоні

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення ljubomyr_ps » 07 червня 2010, 22:58

Поляки співають замість "Многая літа" - "Сто лят". Дякую тобі Боже, що я родився Українцем імхо проклигаю більше чим "Сто лят" :beer:
Життя таке коротке - поспішаймо творити добро!

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення Олюнька » 08 червня 2010, 11:15

ljubomyr_ps писав:Поляки співають замість "Многая літа" - "Сто лят". Дякую тобі Боже, що я родився Українцем імхо проклигаю більше чим "Сто лят" :beer:

Я чула краще, в нашій УГКЦ, старенький священик молився над людиною:
"щоб ви жили до 110 років, поженили внуків і правнуків, працювали до самої пенсії і ще 15 років після пенсії" :) Дуже сподобалось мені те благословення, таке дуже щире.
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення прочанка » 08 червня 2010, 11:29

А мене вчили " Дай, Боже, зістарітися", а від себе - скільки відміряно, але, щоб до останньої хвилини давати собі раду і не бути тягарем для близьких, відійти у вічність свідомо, після сповіді, у мирі з людьми й Богом.
Не бійтеся!

євдоким
дописувач
дописувач
Повідомлень: 128
З нами з: 18 червня 2010, 14:41
Звідки: Удеч
Контактна інформація:

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення євдоким » 03 серпня 2011, 15:19

о.Олег писав:
Олюнька писав: "Вічна пам'ять" нмсд не зовсім в'яжеться з християнською молитвою за померлих.

згадалося - викладач у нас був, ієзуїт Якоб Данкен, так він дуже не любив нашого многолітствія: "більше проживеш-більше згрішиш...

Цілком згідний із тим твердженням! Тому коли когось вітаю, то насамперед бажаю Божого благословення! Адже "дарма трудяться будівничі, якщо Господь не поблагословить їхньої праці"

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення andrivovk » 02 лютого 2012, 23:17

Трохи про "многая літа".Шоб я так жив. :D

Тем не менее в научной, научно-популярной и общественно-политической литературе описано немало случаев долгой жизни людей, которые воспринимаются как достоверные. Так сообщают, что в Пакистане в возрасте 180 лет умер вождь племени Махаммед Аффзия; его отец умер в возрасте более 200 лет. Осетинка Тэнсе Абзиве прожила 180 лет. Столько же прожил житель Грозненской области Хазитев Арсигири. Житель Венгрии Золтан Петраж умер в возрасте 186 лет. Английский рыбак Генри Дженнике умер в возрасте 169 лет в Йоркшире. Другой англичанин Томас Парр прибыл из Йоркшира в Лондон в 1635 году, чтобы предстать перед королем Карлом I как чудо долголетия. Этот английский крестьянин утверждал, что ему 152 года 9 месяцев, что он пережил девятерых королей и жил с XV по XVII столетие. Парр умер внезапно в Лондоне. Для его вскрытия был приглашен придворный врач Вильям Гарвей, открывший кровообращение. Он написал трактат о результатах вскрытия, в котором не подвергает сомнению возраст Парра. Смерть произошла от внезапного переедания.
Из современных случаев описывается пример турка Заро Ага (1778—1934 гг.), который прожил 156 лет. Всего он имел 25 детей и 34 внука, будучи женатым 13 раз. Фотография азербайджанского колхозника Мухамеда Эйвазова в возрасте 148 лет, как старейшего жителя СССР, была помещена на почтовой марке.
Парацелъс считал, что человек может жить до 600 лет. По мнению X. В. Гуфеланда, А. Ф. Галлера и Е. Ф. Промогера, естественный предел человеческой жизни — 200 лет. И. И. Мечников, Ж. Ориной и А. Богомолец считают, что этот предел не превышает 150—160 лет.
Анализируя жизнь животных, некоторые ученые выдвигают такую теорию: если лошади, чтобы вырасти и стать взрослой, надо 3—4 года, а живет она 30—40 лет; если собаке, чтобы вырасти и стать взрослой надо 1,5— 2 года, а живет она 15—20 лет, т. е. в 7—10 раз больше, то, исходя из этого соотношения, человек, который становится взрослым к 20 годам, должен жить более 100 лет (150—200).
Все известные долгожители, в том числе Томас Парр 152 лет или Заро Ага, — умирали от болезней, а не от возраста. Первый — от внезапного переедания за королевским столом, а второй — от уремической комы, вызванной гипертрофией простаты. Произведенные вскрытия пожилых людей подтвердили, что ни один из них не умер от старости , все умирали от тех или иных болезней.


Углов Фёдор. "Человеку мало века".


Ще один довгожитель Ли Цинъюнь http://ru.wikipedia.org/wiki/Ли_Цинъюнь
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення andrivovk » 06 червня 2013, 09:42

andrivovk писав:Не дуже мені подобається, коли вітають людину з якимось святом і бажають "...і найголовніше здоров'я" (аргументують, що як нема здоров'я, то ніщо не радує, ніщо не тішить, без здоров'я життя не миле і.т.д.).Ну ще можна зрозуміти, коли так говорять невіруючі, а коли практикуючі християни, то не сприймається.Як це далеко до справжнього християнства.Виникає питання "Коли втрачаєш здоров'я, то що, втрачаєш найголовніше?Або як приходить смерть, то забирає найголовніше?"Якщо здоров'я - найголовніше, то Ісус, Святі, Апостоли - найнещасніші люди на землі.


Святому Хосемарії Ескріві теж не подобаються такі "побажання". :D ("Шлях")

Разве не набила тебе оскомину эта жалкая благодарность, которую иногда мы слышим от нищих, живущих подаянием: "Пусть тебе Господь здоровья прибавит, дай тебе Бог доброго здоровья…"? – Будто кроме здоровья и пожелать нечего!
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

igormaks
дописувач
дописувач
Повідомлень: 105
З нами з: 24 листопада 2012, 22:55

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення igormaks » 06 червня 2013, 22:03

Можна бажати здоровя і духовного. Чому обовязково повинні розуміти під побаженням обовязково здоровя фізичне? Коли комусь бажаю здоровя , то думаю в першу чергу про духовне здоровя людини.
З повагою Ігор
Помагати Ісусові двигати хрест!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення о.Олег » 06 червня 2013, 22:19

igormaks писав:Можна бажати здоровя і духовного. Чому обовязково повинні розуміти під побаженням обовязково здоровя фізичне? Коли комусь бажаю здоровя , то думаю в першу чергу про духовне здоровя людини.
З повагою Ігор

це Ви про "Многая літа"? :oops:
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

igormaks
дописувач
дописувач
Повідомлень: 105
З нами з: 24 листопада 2012, 22:55

Re: "Многая літа" і "вічная пам'ять"

Повідомлення igormaks » 06 червня 2013, 22:37

о.Олег писав:
igormaks писав:Можна бажати здоровя і духовного. Чому обовязково повинні розуміти під побаженням обовязково здоровя фізичне? Коли комусь бажаю здоровя , то думаю в першу чергу про духовне здоровя людини.
З повагою Ігор

це Ви про "Многая літа"? :oops:

Ні . "Многая літа " оминув, бо не дуже мені воно по душі. Хоча якщо в цей вислів вкласти не традиційне - прожити багато років , а якийсь духовний аспект , то можливо і буду сприймати його.
З повагою Ігор
Помагати Ісусові двигати хрест!


Повернутись до “Балачка”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 8 гостей