Чи потрібна нам критика?

Прощі, відпусти, милостиня, піст, сімейне життя, питання етики та моралі... Усе, що стосується повсякденного життя кожного християнина

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 18 березня 2010, 16:26

Слава Ісусу Христу!!!

Дорогі друзі, мене, як редактора суспільно-релігійного часопису і просто як журналіста (навіть як журналіста, який зобовязаний дотримуватись золотого правила "Люди повинні це знати"цікавить більше) давно мучить ось таке питання. Спочатку, якщо не буде важко, прочитайте, до прикладу, ось цей матеріал - "Богородиця Пенальті"( http://patriyarkhat.org.ua/ukr/archive/article;632;416/ ), який присвячений написанню і благословенню в Коломийській єпархії ікони присвяченої чемпіонату з футболу "Євро 2012" ( http://galinfo.com.ua/news/57535.html ). Питання в мене не по змісту статті, бо зрештою - це думка автора і з ним може багато хто не погодитись і я навіть заохочував людей, які не погоджувались написати відповідь, щоб читачі бачили дві позиції, але чомусь ніхто так цього і не зробив. А питання ось в чому, після публікації цієї статті мені вже кілька разів доводилось чути запитання "Навіщо Ви таке друкуєте?", тобто суть таких запитань - "Навіщо Ви критикуєте єпископа?" "Навіщо провокуєте полеміку і ворожнечу в Церкві, порушуєте спокій?" і "Чи це піде для добра Церкви?".
Я щиро сидів і міркував над цим. Чи добре я роблю? Звичайно, як в журналіста в мене такого питання не стоїть - писати можна і треба про все. Звичайно планка мусить бути високою, тобто я собі її так ставлю, бо страшно не люблю критиканства і розкручування журналістами інтриг, і взагалі - не люблю "жовтизни". І мені не подобається, що в Церкві є своя "жовта преса" - думаю їй тут не місце. Це моя позиція як журналіста.
Але окрім цього я перш за все вірний Церкви і також маю свою частку відповідальності в ній. І часом мені доводиться чути, що задля добра Церкви можна дещо не досказати, промовчати. І як писав колись Олександр Шмеман, що нам часом кажуть, що заради Церкви можна навіть збрехати. І він дуже влучно говорить, що так питання стояти не може. Ми не повинні робити нічого "заради Церкви", а тільки "заради Христа" і діючи для Христа ми діємо для його Церкви. І зрозуміло, що задля Христа вже не випадає промовчати чи збрехати. Так само мене вчить Католицька Церква (читай документи про соціальну комунікацію Католицької Церкви), а ще влучнішими є слова Папи Івана Павла ІІ, що Церква повинна бути будинком зі скла, а журналісти повинні помагати їй ці вікна мити. Я думаю, що всі пам"ятають статтю Мирослава Мариновича "Коли у гріх впадає священик..." у Львівській газеті. ВІд самого пана Мирослава знаю, що його готові були розірвати за це. Але також він одного разу розповів мені, що глава УГКЦ сказав йому "Дякую, Вам за те що Ви так любите Церкву!" (Сподіваюся, що пан Мирослав вибачить мені за те, що я це кажу публічно, але я думаю, що це повинні знати люди). Звичайно, для того щоб критикувати будь-яке явище (незалежно від того чи це в Церкві) треба самому бути самокритичним і бездоганним в моральному плані. Інакше така критика не має жодної ваги. Далі. Існує такий собі "негласний" декалог "Як критикувати Церкву" і в ньому є дуже влучні підказки, як це робити так, щоб "не нашкодити".А починається цей декалог з чистої "журналістики" 1. Говорити в дусі свободи!
Якщо хтось є в Церкві, то він співвідповідальний за цю Церкву. Тож про проблеми Церкви мусить говорити в дусі свободи і відповідальності. 2. Говорити сміливо! Церква не потребує заляканих християн і заляканих критиків. Необхідна відвага. Щоб називати гріхи своїм іменем, щоб надійшло очищення і оновлення.

Але там також є й така заувага: "8. Говорити з болем і турбуватися про єдність! Треба робити так, щоб в критиці відчувався біль з приводу того, що Церква страждає від певних помилок. А це є проблема і біль кожного."
Одним словом критика повинна бути справді отим виявом любові до Церкви, про яку говорить Блаженіший Любомир!
Але повернусь до свого запитання, чи пак проблеми (нехай читач пробачить мені такі розлогі роздуми). Частина духовенства (я думаю, що навіть більша) і мирян вважає, що критика в Церкві не потрібна і що з неї мало користі, навіть навпаки! І мені доводиться чути це частенько, навіть є місця де наш часопис заборонено росповсюджувати. О. Петро Галадза, якось після такої чергової заборони сказав: "О! То значить щось добре надрукували!". Отож моє питання до форумчан, що Ви про оце все думаєте? Чи потрібна нам критика? Справді, хочу для себе з"ясувати настрій в Церкві.

Аватар користувача
Palatinus
дописувач
дописувач
Повідомлень: 72
З нами з: 01 лютого 2010, 11:53

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Palatinus » 18 березня 2010, 20:27

Критика потрібна..!
Άγιος ο Θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος ελέησον ημάς

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення ShMariam » 19 березня 2010, 17:50

Потрібна ! але якщо можемо нею щось змінити, а не просто так... Чула, як священик говорив на проповіді "Обмовляти- великий гріх". Хоч до того я не вважала обмову тяжким гріхом. Звісно, все залежить, кого обмовляємо/критикуємо, як і які наслідки це буде мати... Я ще чула, що обмовляти визначних осіб - тяжкий гріх. Критикувати вчинки, а не особу
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
o.Mykil
старець
старець
Повідомлень: 3456
З нами з: 11 вересня 2008, 10:57
Звідки: Galicia
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення o.Mykil » 19 березня 2010, 18:35

Anatolius писав:Слава Ісусу Христу!!!

...прочитайте, до прикладу, ось цей матеріал - "Богородиця Пенальті"( http://patriyarkhat.org.ua/ukr/archive/article;632;416/ ), який присвячений написанню і благословенню в Коломийській єпархії ікони присвяченої чемпіонату з футболу "Євро 2012" ( http://galinfo.com.ua/news/57535.html ).


Тут є теж мова про "футбольну ікону" viewtopic.php?p=13306
Посадім любові квіти
На життєвій ниві:
Хоче всіх Господь зустріти
На шляху правдивім!

Аватар користувача
o.Mykil
старець
старець
Повідомлень: 3456
З нами з: 11 вересня 2008, 10:57
Звідки: Galicia
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення o.Mykil » 19 березня 2010, 18:39

Palatinus писав:Критика потрібна..!


Тільки конструктивна, у дусі та світлі Слова Божого без якихось найменших домішок нездорового критиканства. Критика ідей, а не їхніх носіїв, живих людей, що теж не застраховані від помилок...
Посадім любові квіти
На життєвій ниві:
Хоче всіх Господь зустріти
На шляху правдивім!

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 19 березня 2010, 22:01

ShMariam писав: "Обмовляти- великий гріх". Я ще чула, що обмовляти визначних осіб - тяжкий гріх. Критикувати вчинки, а не особу

Я не погоджусь, що критика і обмовляння це одне і теж. Так само не погоджусь, що критика це те саме, що й осуд. Звичайно, що критикувати можливо тільки вчинок, бо поки його не має, то й не має, що обговорювати. Однак особа цілковито присутня у вчинках і діях, хіба тільки вона не здатна контролювати себе. Якщо б вона не була присутньою в своїх ділах, то тоді в цьому світі ми не могли б говорити про відповідальність. Мені здається що у цьому всьому, саме ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ є ключовою.

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 19 березня 2010, 22:05

Тут є теж мова про "футбольну ікону" viewtopic.php?p=13306

Та мені особливо не йшлося саме про цей матеріал. Це просто "свіже" і тому я пригадав його. Суть мого запитання не в конкретному випадку, який як вважає багато людей потребує осмислення і часом критичного осмислення. Суть, чи критичне осмислення потенційно можливе і чи в Церкві хтось має виключне право на таке осмислення, а можливо є такі хто повинен мати "недоторканість" від такого осмислення?

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 19 березня 2010, 22:08

o.Mykil писав:
Palatinus писав:Критика потрібна..!


Тільки конструктивна, у дусі та світлі Слова Божого без якихось найменших домішок нездорового критиканства. Критика ідей, а не їхніх носіїв, живих людей, що теж не застраховані від помилок...

Я погоджуюсь з Вами, але щось мене все таки непокоїть. І не тому, що бачу протилежне, на жаль так постійно буває - грішні бо. Але от скажіть, чи ми критикуємо погляди напр. о.Г. Костельника? Чи його самого? І чи можливо це взагалі розділяти? Адже його погляди це ж його погляди, а не просто явище.

Аватар користувача
Palatinus
дописувач
дописувач
Повідомлень: 72
З нами з: 01 лютого 2010, 11:53

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Palatinus » 19 березня 2010, 22:15

o.Mykil писав:Тільки конструктивна, у дусі та світлі Слова Божого без якихось найменших домішок нездорового критиканства. Критика ідей, а не їхніх носіїв, живих людей, що теж не застраховані від помилок...

О, звичайно... а як інакше? "Не робіть нічого підступом або з чванливости, але в покорі майте один одного за більшого від себе. Нехай кожен дбає не про своє, але кожен і про інших. Нехай у вас будуть ті самі думки, що й у Христі Ісусі (Фил.2:3-5)"; "І все, що тільки чините, робіть від душі, немов Господеві, а не людям! (Кол.3:23)"
А стосовно "носіїв" і рецидиву помилок був випадок. Довелось мені вчитись в одному вельми духовному (зовсім не протестантському) закладі. Викладач мав необережність заявити (цитую): "Мойсей ніякого обявлення від Бога не мав, а все списав з кодексу Хамурапі"... Ото новина-а, а я і не знав... Ну то-й заперечив. Питання довго не вирішували, шуму не робили. Терези схилились під "викладачем-невірком". Закономірно: він "прохфесор", а я "неук"... Благодать зразку "золотий перстень" (пор. Як. 2:2-4)
Краще тихенько помолюсь за кривдників, благословлю їх в молитві "Бо ми не маємо боротьби проти крови та тіла, але проти початків, проти влади, проти світоправителів цієї темряви, проти піднебесних духів злоби. (Еф.6:12)"
Один з прикладів критики в Святому Письмі: "Коли ж Кифа прийшов був до Антіохії, то відкрито я виступив супроти нього, заслуговував бо він на осуд. Бо він перед тим, як прийшли були дехто від Якова, споживав із поганами. А коли прибули, став ховатися та відлучатися, боячися обрізаних. А з ним лицемірили й інші юдеї, так що навіть Варнава пристав був до їхнього лицемірства. А коли я побачив, що не йдуть вони рівно за євангельською правдою, то перед усіма сказав Кифі: Коли ти, бувши юдеєм, живеш по-поганському, а не по-юдейському, то нащо поган ти примушуєш жити по-юдейському? (Гал.2:11-14)"
Чомусь пригадав, то вже тим підсумую - з ким проведеш земне життя, з тим зостанешся у вічності.
Άγιος ο Θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος ελέησον ημάς

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 19 березня 2010, 22:34

Palatinus писав: Викладач мав необережність заявити (цитую): "Мойсей ніякого обявлення від Бога не мав, а все списав з кодексу Хамурапі"... Ото новина-а, а я і не знав... Ну то-й заперечив. Питання довго не вирішували, шуму не робили. Терези схилились під "викладачем-невірком". Закономірно: він "прохфесор", а я "неук"... Благодать зразку "золотий перстень" (пор. Як. 2:2-4)

Ну тут взагалі замкнене коло вийде, бо той викладач стояв на позиціях КРИТИЧНОГО підходу у вивченні Біблії - деміфологізації, яку започаткував Бультман:) Тому тут питання "кому можна критикувати, а кому ні?" скоріше. Але в нас вже щось вимальовується :)

Аватар користувача
Palatinus
дописувач
дописувач
Повідомлень: 72
З нами з: 01 лютого 2010, 11:53

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Palatinus » 19 березня 2010, 22:46

Щоб розвіяти сумніви, той "викладач" займав позицію антихристиянську - "провільнобудівничу" :oops: . Не хочу компромату для форуму.
Άγιος ο Θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος ελέησον ημάς

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 19 березня 2010, 23:13

Palatinus писав:Щоб розвіяти сумніви, той "викладач" займав позицію антихристиянську - "провільнобудівничу" :oops: . Не хочу компромату для форуму.

Це вже інша тема, але я не думаю шо він ось так стояв на відверто "антихристиянських" позиціях. Адже тоді мусимо ствердити, що на таких позиціях стояв і Бультман, а він, шо не кажіть, був глибоко віруючим і унікальним богословом. І ним рухало бажання знати правду. Нічого в тому поганого не має. Так, людина в своєму пошуку правди може і помилятись. Але ніхто не може її позбавити отого права чесного пошуку. Чесного щодо своїх сумнівів перш за все.

Kaktus
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 183
З нами з: 05 березня 2010, 10:05

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Kaktus » 26 березня 2010, 17:24

Анатолію, чим Ваш (MOD: дуже прошу звертатися на Ти до своїх знайомих лише у приваті) часопис буде критичним, тим потрібнішим він буде. Пропоную в наступному чи пізнішому номері підняти надзвичайно актуальну тему корупції і симонії в Церкві.

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Олюнька » 26 березня 2010, 17:45

На мою думку конструктивна критика полягає в тому, щоб агументовано подавати як плюси, так і мінуси кожної справи, також викласти своє бачення.

Kaktus писав:Анатолію, чим Ваш часопис буде критичним, тим потрібнішим він буде. Пропоную в наступному чи пізнішому номері підняти надзвичайно актуальну тему корупції і симонії в Церкві.

І тим самим перетворити суспільно-релігійний часопис на "жовту пресу"? Бо на цю тему по-іншому не вийде, а тільки в стилі: "хтось розказував, що давав хабарі або ми чули, що таке є"... %) А якщо ж будуть докази, то це вже не критика, а засудження, і тоді про це не в газетах писати, а звертатись у відповідні установи.
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення о.Олег » 28 березня 2010, 17:06

Kaktus писав:Пропоную в наступному чи пізнішому номері підняти надзвичайно актуальну тему корупції і симонії в Церкві.

в поважному журналі така стаття не може базуватися на чутках. Мають бути засвідчені і доведені випадки названих зловживань. Інакше жодної актуальності така тема не привнесе...
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 28 березня 2010, 22:26

Kaktus писав:Анатолію, чим Ваш (MOD: дуже прошу звертатися на Ти до своїх знайомих лише у приваті) часопис буде критичним, тим потрібнішим він буде. Пропоную в наступному чи пізнішому номері підняти надзвичайно актуальну тему корупції і симонії в Церкві.

Я особисто на 100% переконаний, що це справа єпископа і Синоду, а не преси. Бо тут дуже легко схибити, а схибити тут категорично не можна.

Аватар користувача
ієром. Діонисій
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 220
З нами з: 16 вересня 2009, 11:50
Звідки: Львів -- Рим

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення ієром. Діонисій » 29 березня 2010, 11:20

Критика, звичайно, потрібна. Проте критика не може бути метою, метою має бути виявлення правди -- і то не тієї яка принижує, а тієї, яка визволяє, -- щоб вона заясніла у всій своїй красі і величі. Критика має служити цьому, допомогти зруйнувати "всяку гордість, що повстає проти пізнання Бога", і полонити "усякий розум на послух Христові" (2 Кор 10,5).
Тому "надзвичайно актуальну тему симонії і корупції в Церкві" підносити не потрібно, тому що або перейдеться на особи (що було б дуже приємне, наприклад, "догналівцям"), або створиться враження -- через двозначності і недомовки -- їх всюдиприсутності, що також не є правдою. Чи не краще порушити тему корупції та хабарництва взагалі та в українському суспільстві зокрема: їх соціальних причин, механізмів, а також способів уникнення та виходу з них?

Anatolius
дописувач
дописувач
Повідомлень: 114
З нами з: 12 березня 2010, 12:09
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Чи потрібна нам критика?

Повідомлення Anatolius » 29 березня 2010, 19:04

ієром. Діонисій писав:Критика, звичайно, потрібна. Проте критика не може бути метою, метою має бути виявлення правди -- і то не тієї яка принижує, а тієї, яка визволяє, -- щоб вона заясніла у всій своїй красі і величі. Критика має служити цьому, допомогти зруйнувати "всяку гордість, що повстає проти пізнання Бога", і полонити "усякий розум на послух Христові" (2 Кор 10,5).
Тому "надзвичайно актуальну тему симонії і корупції в Церкві" підносити не потрібно, тому що або перейдеться на особи (що було б дуже приємне, наприклад, "догналівцям"), або створиться враження -- через двозначності і недомовки -- їх всюдиприсутності, що також не є правдою. Чи не краще порушити тему корупції та хабарництва взагалі та в українському суспільстві зокрема: їх соціальних причин, механізмів, а також способів уникнення та виходу з них?

Я думаю ми дійдемо до неї, наразі тема цього номеру присвячено новій рубриці - висвітленню діяльності Патріаршої курії, яка від тепер буде постійною і на сторінках нашого часопису вірні зможуть дізнаватись про те що робить курія та як вона функціонує - це буде результатом нашої з курією співпраці. Наступне число присвячене місіонерству, а ще через одне проблемі розлучень.


Повернутись до “Життя християнина”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 17 гостей