Отець Костельник

питання з життя Церкви/Суспільства, які не відносяться до тематики інших розділів Форуму

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Отець Костельник

Повідомлення прочанка » 21 жовтня 2009, 11:28

Слава Ісусу Христу! Не знаю, чи правильно розмістила свою тему.
Маю прохання до людей знаючих і неупереджених(Це-найголовніше). Зараз зайнята важливою працею, де хочу висвітлити таку особистість як о. Г. Костельника. Про нього багато інформації, але вона дуже протиречна. Можливо, хтось з отців знає щось конкретніше. Дуже би просила надати таку інформацію.
Не бійтеся!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 22 жовтня 2009, 11:47

прочанка писав:Слава Ісусу Христу! Не знаю, чи правильно розмістила свою тему.
Маю прохання до людей знаючих і неупереджених(Це-найголовніше). Зараз зайнята важливою працею, де хочу висвітлити таку особистість як о. Г. Костельника. Про нього багато інформації, але вона дуже протиречна. Можливо, хтось з отців знає щось конкретніше. Дуже би просила надати таку інформацію.

Слава Ісусу Христу!
в УКУ багато зібрано. В Інституті Історії Церкви. Зокрема вразили інтерв`ю (проект цього Інституту, здається називався "Жива Історія Церкви"), що їх брали у особисто знайомих з о.Костельником священиків і вірних.
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Повідомлення прочанка » 30 жовтня 2009, 20:25

дякую за цінні рекомендації. Якщо можна, ще й власні думки хотілось би почути. Наскільки я зрозуміла з опрацьованого матеріалу, отця реабілітовано. А значна частина його архівів потрапила до Москви, яка ніколи цієї правди не оприлюднить.
Не бійтеся!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Повідомлення о.Олег » 31 жовтня 2009, 06:44

прочанка писав: Наскільки я зрозуміла з опрацьованого матеріалу, отця реабілітовано.

Слава Ісусу Христу!
а що значить "реабілітовано"? В чому саме? РПЦ хоче його канонізувати - чув; як непересічну, але збідовану людину, що шукала якогось виходу у складній ситуації, але помилилася - важка тема, але можливо; але як католика, що залишив Церкву Христову - точно ні.
Я грішний тому і пропоную звернутися до УКУ - серед Живої Історії почерпнете і те, що мене вразило: о.Костельник ходив до священиків, намовляючи на схизму, з чекістом; сідали за стіл, говорив о.Гавриїл, а чекіст постійно мовчав (лише перед собою на стіл клав пістолет); о.Костельник часто зривався на крик, деколи бив співрозмовника... Я давно вже не при ділах історичних, але дуже пропоную передивитися цю сторону проблеми. Хоча основа моєму ні не поведінка бідного зденервованого чоловіка, а саме: священика/богослова/філософа, який у непевний час не просто відрікся КЦ, а своє вміння/освіту спрямував на написання антикатолицьких поверхневих заангажованих творів
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ієром. Діонисій
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 220
З нами з: 16 вересня 2009, 11:50
Звідки: Львів -- Рим

Повідомлення ієром. Діонисій » 31 жовтня 2009, 16:45

Слава Ісусу Христу!
Я особисто не займався ніколи вивченням жиитєпису о. Костельника, проте майже всі, з ким я говорив про нього, радше жаліли, ніж осуджували його.
Жаліли, бо мав помилкове розуміння про тодішнє московське православ"я і про совєтську владу. Був членом "ініціативної групи", але ініціатива знищення УГКЦ походила, очевидно, не від нього.
Можна говорити про драму людини, яку шантажували, змусили до співпраці, а коли в повноті використали і побачили, що він готовий розкаятися, - просто вбили.
До речі, о. Г. Костельник втішається великим авторитетом у русинів з Сербії, з яких був родом і для яких уклав граматику їхньої мови.

Аватар користувача
Shargo
новик
новик
Повідомлень: 26
З нами з: 25 жовтня 2009, 17:16
Звідки: Україна
Контактна інформація:

Відеосюжет про о.Гавриїла Костельника

Повідомлення Shargo » 31 жовтня 2009, 19:24

Сюжет українського телеканалу ТВі про греко-католицького священика о. Гавриїла Костельника, знятий заступником головного редактора телеканалу Вахтангом Кіпіані. http://www.credo-ua.org/2009/06/2011/
"думати - не боляче, вірити - не страшно"

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Повідомлення о.Олег » 02 листопада 2009, 09:10

ієром. Діонисій писав:Слава Ісусу Христу!
Я особисто не займався ніколи вивченням жиитєпису о. Костельника, проте майже всі, з ким я говорив про нього, радше жаліли, ніж осуджували його.
Жаліли, бо мав помилкове розуміння про тодішнє московське православ"я і про совєтську владу. Був членом "ініціативної групи", але ініціатива знищення УГКЦ походила, очевидно, не від нього.
Можна говорити про драму людини, яку шантажували, змусили до співпраці, а коли в повноті використали і побачили, що він готовий розкаятися, - просто вбили.
До речі, о. Г. Костельник втішається великим авторитетом у русинів з Сербії, з яких був родом і для яких уклав граматику їхньої мови.

точно так. До моменту написаних ним антикатолицьких писань. Думаю, тут, як і всюди, треба вміти полюбити грішника (що не забирає від кожного з нас обов`язку ненавидіти гріх)
Стосовно ж русинів, то, окрім граматики: і поезія, і перші філософські твори - також о.Гавриїл Костельник. Посуті він є одним з батьків цього явища
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Повідомлення о.Олег » 02 листопада 2009, 09:47

про контекст русинської діяльності Ґабора Костельника
http://www.patriyarkhat.org.ua/ukr/arch ... e;190;392/
...
Про якесь «русинське питання» можна говорити лише в контексті території колишньої Югославії. Лише тут русини розмовляють єдиною мовою, мають вироблену граматику і створили свою літературу.

Русько-українська людність із теренів східної Словаччини (так званої Горниці) поселилась на території Бачки (частини Воєводини, що перебуває у складі Сербії та Чорногорії) 250 років тому. Їх можна вважати найстаршою українською еміграцією. За час проживання в Бачці їхня мовна палітра дуже змінилась: тут є й мадярські слова (теметов, Крачун), і німецькі (гайзібан, цуґ, фріштік), а найбільше, звичайно, сербських слів, які щораз більше проникають у русинський діялект.

Мабуть, про бачванських русинів ніхто б і не чув, якби не Володимир Гнатюк, відомий український етнограф і громадський діяч Галичини, який на початку ХХ ст. відвідав Руський Керестур і описав побут, звичаї й обряди тамтешнього люду. Він звернув увагу на молодого гімназиста загребської гімназії Ґабора Костельника. Хлопчина був у відчаї. Справа в тому, що Ґабор несподівано відчув в собі хист до «красного писання» і за короткий час виспівав на рідному керестурському діялекті збірку романтичної поезії під назвою «З мойого валала» («З мого села»). Він звернувся до своїх рідних руснаків, які тоді видавали в Будапешті часопис «Неділя», але редактор часопису Михайло Врабель виявився москвофілом і на «общепонятном язичиї» пояснив Костельникові, що «на поданом нарічії только народни співанки сообщаєме, от сочиненних стихов же пожадами, аби они писани билі нашим язиком». Хлопчину вирішив порятувати галичанин Володимир Гнатюк, який за допомогою професора Петербургської академії О. Шахматова допоміг надрукувати збірку в друкарні отців-василіян у Жовкві в 1904 році.

У 1907 році Ґ. Костельник переїздить до Львова. Від того часу його життя цілковито пов’язане зі Львовом, аж до трагічної загибелі в 1948 році. Костельник зізнавався, що до Галичини звикав довго і, якби не одруження з донькою директора перемишльської гімназії Елеонорою Зарицькою, не залишився б у Галичині. Поступово Костельник приходить до переконання, що українці і русини Бачки – це той самий народ. Згодом з-під Костельникового пера виходить патріотична поезія «Встань, Україно» (Львів, 1918), написана під впливом визвольних змагань українського народу, свідком яких він був. Відтак Ґабор, який тим часом став о. Гавриїлом, робить усе можливе, щоб ознайомити галицьких українців із життям їхніх співбратів у Бачці. Так, у «Календарі Просвіти» за 1920 рік виходить його стаття «Бачванські українці». Водночас Костельник всіляко намагався роз’яснити своїм бачванським русинам, до якого народу вони належать. З цією метою він пише кілька статей «Дзе спада наша бешеда» (Руський Керестур, 1922), «Яка наша народна назва», «Чом сом постал Українєц» (ці дві статті були опубліковані у збірнику «Проза на бачванско-сримским руским литературним язику», що вийшов у Новому Саді в 1975 році). Практично 80% творчої спадщини Костельника написано українською мовою!

Показовим є той факт, що протягом своєї діяльности Костельник практично не мав жодних контактів із Закарпаттям. Там не було надруковано жодної його статті, жодної книги. «Від самого початку Костельник читає і пише про Шевченка і, як і Гнатюк, просто оминає дезінтеґраційні тенденції закарпатської культурної і національної традиції... Закарпаття значно тяжче і значно пізніше прийде туди, де Костельник був від самого початку; русинські сепаратистичні тенденції його навіть не торкнули – вони між русинами Бачки появляться щойно між двома світовими війнами», — так пише про Костельника найавторитетніший дослідник творчости Костельника академік Юліян Тамаш (до речі, бачванський русин).

...
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 02 листопада 2009, 13:02

прочанка писав:Слава Ісусу Христу! Не знаю, чи правильно розмістила свою тему.
Маю прохання до людей знаючих і неупереджених(Це-найголовніше). Зараз зайнята важливою працею, де хочу висвітлити таку особистість як о. Г. Костельника. Про нього багато інформації, але вона дуже протиречна. Можливо, хтось з отців знає щось конкретніше. Дуже би просила надати таку інформацію.

згадав, що це питання обговорюється на Форумі Заглоби http://forum.catholiconline.ru/index.ph ... ic=477&hl=костельник
там є дуже цікаві люди, які фахово займаються питаннями, дотичними до нашої теми
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Повідомлення прочанка » 02 листопада 2009, 19:36

Дякую, отче, цікава, направду, інформація. Я отримала підтвердження, ті, які й самі напрошувались. Не агент Риму, а агенти НКВС вбили отця. Використали, застрахали, зламали людину, скориставшись ідеями й поглядами,які відрізнялись від інших представників УГКЦ.
В застілках НКВС вміли "працювати". Що тепер судити!
Одних заморили по Сибірах ГУЛАГАХ, інших просто "перетерла" совітська пекельна машина.
Вичитила, що МП хоче канонізувати отця в противагу святого ЙОсофата, канонізованого греко-католиками. Мені, до речі, дуже цікаво, чому МП так боявся Йосафата?! За його мощами полював Петро, А з Відня довелося американським літаком вивозити мощі до РИму,бо радянські війська мали вказівку першочергово знищити мощі святого УГКЦ,
Історія повторюється...
Не бійтеся!

Аватар користувача
o.Mykil
старець
старець
Повідомлень: 3456
З нами з: 11 вересня 2008, 10:57
Звідки: Galicia
Контактна інформація:

Повідомлення o.Mykil » 29 грудня 2009, 02:01

Чи можливе перетворення уніатської церкви в православну - Гавриїл Костельник http://www.ukrcenter.com/library/read.asp?id=6578
Посадім любові квіти
На життєвій ниві:
Хоче всіх Господь зустріти
На шляху правдивім!

Mandrivnyk
дописувач
дописувач
Повідомлень: 69
З нами з: 18 серпня 2008, 19:16
Звідки: Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення Mandrivnyk » 07 лютого 2010, 15:58

отак ми відбілюємо зрадників Церкви, шукаємо оправдання їхніх вчинків у залякуванні, людській слабкості. А тисячі тих, які лягли кістьми в Сибіру чи на рідній землі, за унію в різні часи підтверджують слова Христові: " немає більшої любові, як життя своє віддати за друзів своя"... Так само можна оправдувати Гітлера, що змушений був знищувати євреїв, бо мав якусь там образу з дитинства. Історія керується фактами, а не домислами, і тому для нас залишається незаперечним те, що Костельник - це зрадник, людина, яка мала шанс покаятися і вчасно схаменутися, але цього не зробила. Не хотів би малювати чорні барви довкола Гавриїла Костельника, але вже сам факт т. зв. беатифікаційного процесу в РПЦ щодо його особи говорить, що він вкотре стає маріонеткою схизматиків...

Аватар користувача
samael
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 464
З нами з: 16 червня 2005, 14:35
Звідки: Львів, Україна
Контактна інформація:

Re:

Повідомлення samael » 08 лютого 2010, 08:57

о.Олег писав: РПЦ хоче його канонізувати - чув;

Знайшов (за 2008 рік)
http://zik.com.ua/ua/news/2008/09/20/150638
а тут вже протилежне (через 2 дні)
http://www.zaxid.net/newsua/2008/9/22/173838/
Як зрозуміти :roll:
γνῶθι σεαυτόν
www.it-sfera.com.ua

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 08 лютого 2010, 13:07

Христос Раждається!
Mandrivnyk писав:отак ми відбілюємо зрадників Церкви, шукаємо оправдання їхніх вчинків у залякуванні, людській слабкості. А тисячі тих, які лягли кістьми в Сибіру чи на рідній землі, за унію в різні часи підтверджують слова Христові: " немає більшої любові, як життя своє віддати за друзів своя"... Так само можна оправдувати Гітлера, що змушений був знищувати євреїв, бо мав якусь там образу з дитинства. Історія керується фактами, а не домислами, і тому для нас залишається незаперечним те, що Костельник - це зрадник, людина, яка мала шанс покаятися і вчасно схаменутися, але цього не зробила. Не хотів би малювати чорні барви довкола Гавриїла Костельника, але вже сам факт т. зв. беатифікаційного процесу в РПЦ щодо його особи говорить, що він вкотре стає маріонеткою схизматиків...

та не шукаю я оправдання гріхові зради. Думаю, що у таких як ця особа темах якраз і випробовуємо християнське "люби грішника" в протиставлені "возненавидь гріх". Гріх, який вчинив о.Гавриїл виправдань немає. А от за грішників (навідь таких і навіть найбільш закоренілих) треба молитися і бажати їм спасення, уповаючи на те, що "неможливе у людей можливим є у Бога".
сперичатися не буду - я грішний і не є готовим молитися за Гітлера/Сталіна... та і за раба Божого Гавриїла... Але усвідомлюю, що це мінус мені і дійсно шкода, що такий слабий, так мало маю у собі Божої Любові...
вибачте
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
o.Mykil
старець
старець
Повідомлень: 3456
З нами з: 11 вересня 2008, 10:57
Звідки: Galicia
Контактна інформація:

Re: Отець Костельник

Повідомлення o.Mykil » 06 серпня 2010, 08:10

Зі серії схизматичних сайтів з напівправдою http://kostelnik.org.ua

Теж правда про нього на цьому знаному форумі http://forum.catholiconline.ru/index.php?showtopic=477
Посадім любові квіти
На життєвій ниві:
Хоче всіх Господь зустріти
На шляху правдивім!

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення прочанка » 06 серпня 2010, 10:38

Версій, думок, здогадів є чимало, але правда... важко щось нині сказати, особливо, якщо всі архівні дані надійно сховані в московських сейфах.
Вивчаючи цю тему з різних джерел, прийшла до певних висновків - людину перемолола нкдівська машина. Наслідки... жахливі, однозначно, але не міг чоловік віри і обширних знань просто так зрадити.
Його сина замордували, отець відспівував на Личакові всіх невинно убитих на Замарстинові. В 39-му він не здався... В одних спогадах описується, як його мордували, щоб зрадив владику, а він - тримався...
А потім... червона чума повернулась. Отця використали, а потім вбили.Чи міг він вибрати інший шлях? Чи мала наша церква пройти всі часи випробувань і лихоліть?Один Бог то знає і єдиний має право судити.
Не бійтеся!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 06 серпня 2010, 11:45

прочанка писав:...Чи міг він вибрати інший шлях? ...

звичайно тут важливо ставити перед собою таке питання і однозначної відповіді важко очікувати.., однак читаючи його антикатолицькі твори завжди думаю про те, що ініціатива мала походити саме від о.Гавриїла (таке не заставиш) і не думаю, що писав не він...
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення прочанка » 06 серпня 2010, 12:23

о.Олег писав:
прочанка писав:...Чи міг він вибрати інший шлях? ...

звичайно тут важливо ставити перед собою таке питання і однозначної відповіді важко очікувати.., однак читаючи його антикатолицькі твори завжди думаю про те, що ініціатива мала походити саме від о.Гавриїла (таке не заставиш) і не думаю, що писав не він...



http://www.lib.ua-ru.net/inode/16492.html

аргументовано, що праці Г.Костельника, спрямовані на формування й утвердження самобутності й оригінальності УГКЦ, становлять його власну концепцію уніатської церкви, яка в основному співпадає з концепцією церкви А.Шептицького. Поява концепції викликана процесами, які проходили в греко-католицькій церкві у міжвоєнний період, зокрема зумовленими діяльністю Г.Хомишина (целібатна реформа, григоріанський календар, заборона розмовної української мови в богослуженні тощо);
показано, що концепція УГКЦ Г.Костельника гармонійно випливає і вписується в історію інших уніатських церков, як Сходу, так і Заходу. Цього досягається завдяки виразній національній зорієнтованості його концепції, превалюванню національних інтересів над конфесійними, завдяки її відкритості до міжцерковного діалогу;
концепція уніатських церков Г.Костельника дає змогу глибше оцінити феномен уніатства з точки зору сьогодення. Розгляд історичного шляху розвитку уніатських церков - як на Близькому Сході, так і в Європі дозволяє стверджувати, що єдиною умовою збереження самобутності цих церков є повернення до власних витоків, а саме до національно забарвленої обрядовості.
Не бійтеся!

євдоким
дописувач
дописувач
Повідомлень: 128
З нами з: 18 червня 2010, 14:41
Звідки: Удеч
Контактна інформація:

Re: Отець Костельник

Повідомлення євдоким » 25 серпня 2011, 14:48

Читаючи ці рядки, згадав про брошурку "Пізнаймо правду - і вона з'єднає нас", яку видало в - во "Добре серце". На ст. 29 є стаття авторства о.Дам'яна Богуна, ЧСВВ, знаного історика Церкви під заголовком "Як ми йшли до схизми 1946р."
Книжечка написана дрібним шрифтом, а та стаття займає майже 4 сторінки. Наведу тільки найцікавіше:
" У цій справі діяли дві сили: одна свідомо і послідовно, друга - несвідомо, керована першою, не помічаючи того.
Поштовх до цього дав конкордат Церкви з державою. Польща застерегла собі право не допускати греко-католицьких священиків із Галичини на терени із православним населенням. Ще сильнішим був поштовх, коли польський єпископат узяв у свої руки працю над навертанням православних до Католицької Церкви і заснував у Дубні "Семінаріум всходнєго обжонтку". Це була атомна бомба. Нас відсунули в кут, прирекли на вимирання. От і тоді, мовби відповідь на це, але скрита, з'являється невелика брошурка о.Костельника під заголовком "Нова доба нашої Церкви"(1926р.), він тоді був редактором "Ниви", і розіслав цю брошуру разом із журналом усім передплатникам часопису. У ній о.Костельник звертається до всіх уніятів із закликом реставрувати стару Візантію. Що саме він розумів під цим гаслом, висловив у приватній розмові з о.Г. Мировичем. Він ясно йому сказав: "Я розумію повернення до віри батьків такої, як була перед Берестейською Унією". Про це о.Мирович помістив статтю "Із спогадів про о.Костельника, мученика за св.Православіє" у 5-му числі "Православного вісника"від 1958р. на ст. 144..."
Якщо цікавить продовження - по можливості додам.

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Отець Костельник

Повідомлення andrey s. » 25 серпня 2011, 15:41

євдоким писав:Читаючи ці рядки, згадав про брошурку "Пізнаймо правду - і вона з'єднає нас", яку видало в - во "Добре серце". На ст. 29 є стаття авторства о.Дам'яна Богуна, ЧСВВ, знаного історика Церкви під заголовком "Як ми йшли до схизми 1946р."
Книжечка написана дрібним шрифтом, а та стаття займає майже 4 сторінки. Наведу тільки найцікавіше:

Слава Ісусу Христу!!!
Цікаво, якщо можите то подайте.Я за статтю о.Дамяна Богуна(і якого року стаття?). І які маєте власні думки з цього приводу???
Дякую..
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 28 серпня 2011, 20:33

євдоким писав:...Про це о.Мирович помістив статтю "Із спогадів про о.Костельника, мученика за св.Православіє" у 5-му числі "Православного вісника"від 1958р. на ст. 144...".

примітивізує протоєрей (Миронович) Костельника... Це робила і радянська пропаганда, це роблять і оспівувачі схизматичного правосавія... Не знаю, чи варта йти за словами, які може підтвердити лише один (безсумнівно - заангажований) автор з приватної бесіди. Не займаюсь дослідженням о.Костельника, але, думаю, що якби були якісь дійсні докази ідеї відходу від Христової Церкви у нього аж за 20 років до псевдособору, про це б "кричали" на всіх усюдах (адже тоді він не просто агент нквд і страдалець власної наївності ради)... Чи я грішний просто чого не знаю?
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Atmods
новик
новик
Повідомлень: 12
З нами з: 19 липня 2011, 09:29
Звідки: С.-Петербург

Re: Отець Костельник

Повідомлення Atmods » 29 серпня 2011, 11:12

о.Олег писав:
євдоким писав:...Про це о.Мирович помістив статтю "Із спогадів про о.Костельника, мученика за св.Православіє" у 5-му числі "Православного вісника"від 1958р. на ст. 144...".

примітивізує протоєрей (Миронович) Костельника... Це робила і радянська пропаганда, це роблять і оспівувачі схизматичного правосавія... Не знаю, чи варта йти за словами, які може підтвердити лише один (безсумнівно - заангажований) автор з приватної бесіди. Не займаюсь дослідженням о.Костельника, але, думаю, що якби були якісь дійсні докази ідеї відходу від Христової Церкви у нього аж за 20 років до псевдособору, про це б "кричали" на всіх усюдах (адже тоді він не просто агент нквд і страдалець власної наївності ради)... Чи я грішний просто чого не знаю?
З повагою, о.Олег


Позволю вставить свои пять копеек.

Неоднозначность фигуры Костельника состоит не в том, что он в той или иной степени приблизился к православному мировоззрению (в какой именно, вопрос дискуссионный, однозначно можно говорить только то, что единство с Римским папой и признание его статуса в соответствии с решениями Первого Ватиканского собора 1870 г. не было для о. Гавриила непременным критерием полноценности бытия Церкви").

Во все времена в любых христианских конфессиях находились люди - как имеющие священный сан, так и не имеющие - которые путем длительного интеллектуального и/или духовного поиска приходили к осознанию того, что в другой церкви в большей степени сохранился Евангельский дух. Из Православия обращались и обращаются в Католичество, из них обоих - в протестантизм, и наоборот. В таком контексте случай Костельника совсем не уникален.

Проблема в другом. Все люди - не без греха, в т.ч. и о. Г. Костельник. К сожалению, ему не были чужды такие приобретенные за годы служения на высоких церковных постах качества как высокомерие, тщеславие, властолюбие, убежденность в собственной исключительности и даже мессианской роли. Когда я читал внутренние документы НКВД, касавшиеся ликвидации УГКЦ, меня не покидало ощущение, что этот священник, несмотря на свои очевидные интеллектуальные дарования и наличие некоторой харизмы, любит не столько саму Церковь, сколько себя в Церкви. Вот эти наклонности спецслужбы и использовали, о чем их ответственные офицеры непосредственно докладывали вышестоящему начальству.

Я не думаю, что когда Костельник переходил в Православие, то ему пришлось идти на компромисс с совестью. Проблема в том, что он принуждал делать это других. Например, на встрече с духовенством одного деканата Львовской области один священник задал ему резонный вопрос: "Если вы 20 лет шли к осознанию ложности католических догм, как вы можете требовать от нас пройти этот путь за несколько дней?"

Костельника пленила сам идея того, что он будет прямо причастен к "грандиозному событию исторического масштаба". Причем сам факт причастности был для него куда более важен, чем собственно содержательная сторона этого события и судьбы конкретных людей, не разделявших оптимизма протопресвитера. Отсюда - крайне пренебрежительное отношение к своим менее образованным собратьям-священникам (о них он отзывался с прямотой, мало характерной для образованного богослова: "бараны", "дураки" и пр. Отсюда же - звучавшие из его уст предложения проведения скорейших репрессий против несогласного на воссоединение духовенства.

В общем, с моей точки зрения, Костельник - несчастный человек, чьи личные недостатки, никак не связанные со степенью его "православности", были использованы врагами во вред Церкви и ее верным членам.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 29 серпня 2011, 13:40

Atmods писав:...В общем, с моей точки зрения, Костельник - несчастный человек, чьи личные недостатки, никак не связанные со степенью его "православности", были использованы врагами во вред Церкви и ее верным членам.

думаю, щопоряд із тим, що його використали, не варта забути, що на компроміс із совістю цей чоловік всеж мусів піти: ходив розмовляти з священиками про перехід під Москву разом з чекістом (чекіст у часі розмови мовчки сидів, поклавши перед собою пістолет), кричав, бив співрозмовника...
отаке
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Отець Костельник

Повідомлення andrivovk » 31 серпня 2011, 21:52

євдоким писав:Читаючи ці рядки, згадав про брошурку "Пізнаймо правду - і вона з'єднає нас", яку видало в - во "Добре серце".

Я теж мав цю брошурку (зараз не можу знайти).Читав її.Ніби перед смертю о.Костельник сповідався в греко-кат. священика, вийшов з храму і його застрелили.



А ще Костельник багато досліджував про наших стигматиків і писав на цю тему.Зустрічався з Настею Волошин.Маю теж дві книжечки видавництва "Папуга" про стиматиків з матеріалами Костельника.
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Отець Костельник

Повідомлення andrivovk » 31 серпня 2011, 22:02

Дві статті про Костельника Олега Петрука Відвертість віри та трагедія о. Гавриїла Костельника та ГАВРИЇЛ КОСТЕЛЬНИК І РАДЯНСЬКА ВЛАДА (1939-1941) http://www.ukrcenter.com/Література/19541/Олег-Петрук

А тут якісь твори Костельника http://www.ukrcenter.com/Література/19440/Гавриїл-Костельник
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення прочанка » 21 грудня 2014, 19:23

http://www.harazd.net/index.php?glowna= ... tykulu=166
„Забутий ювілей”

Олег Гірник, Заґреб

15 червня минає 120 років від дня народження видатного українського філософа о. д-ра. Гавриїла Костельника. Символічно поєднались цьогоріч дисонансним дуетом дві дати: 120-а річниця та 60-та річниця т. зв. Львівського псевдособору 1946 року. Другій приурочили конференції, круглі столи, хресні ходи, міжцерковні посланія. Про Г. Костельника, про Людину - не згадав ніхто. Чому?
Історична подія і Людина... Львівський псевдособор 1946 року і наскрізь незрозуміла постать о.Гавриїла Костельника і досі звучать руковмиваючим: «...розпни Його». Християнам ХХІ сторіччя легко засудити когось-щось і не можливо оправдати; важко забути, а ще важче пробачити. Найважче ж бо пробачається власне невігластво, закостенілість та небажання глянути очищеним, незаанґажованим оком, вбачаючи у кожній деталі провидіння Господнє та вирівняння стежок Його.
Вердикт «зрадника» легко виголошують: псевдопатріоти-пересидженці, котрі щасливо з-за океану подавали і подають фалшиві тони розстроєного інструменту; новоспечено-віддані богослови; представники недалекого минулого марксистсько-ленінських катедр філософії та історії КПСС, що лицемірно заграють у міжконфесійних діалогах, бажаючи очолити усі релігійні інституції.
Об'єктивне висвітлення діяльности історичних осіб – найважче випробування, необхідно ж бо максимально пролити світло на події, які вигідно трактувати однобоко та заколисуючо.
Отож, без цілісного аналізу філософського світогляду та психологічного портрету Г. Костельника годі досягнути найменшої об’єктивности, годі спростувати міф про «еволюцію восточницьких ідей» Г. Костельника, який ніби «досягнув свого апогею у подіях львіського псевдособору».
Ким був і є о.Гавриїл Костельник? Зрадник чи месія? Рятівник чи політична спокуса? Містик чи науковець? «Восточник» чи філософ-вільнодумець?
Не бійтеся!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 22 грудня 2014, 21:55

і дійсно щось нового там можна почерпнути, пані Славо? Просто поки з мережею важко, а про цю постать знаю від священиків, яких він тероризував, про що писав я трішки вище. Мені шкода цього чоловіка, але ювілеї празнувати його особа мене не надихає :( І це не про "розпни" - просто шкода, бо чоловік мав гарні шанси бути Божим Подвижником, як і його Святителі/єпископи і співбрати
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення прочанка » 24 грудня 2014, 15:27

читала. що стигматик Степан Навроцький попереджував отця. що його тавруватимуть зрадником. Сумно все це.
Не бійтеся!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Отець Костельник

Повідомлення о.Олег » 24 грудня 2014, 15:49

прочанка писав:читала. що стигматик Степан Навроцький попереджував отця. що його тавруватимуть зрадником. Сумно все це.

ага - навіть я десь тут про це писав
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Patlatus
дописувач
дописувач
Повідомлень: 137
З нами з: 05 серпня 2011, 11:57

Re: Отець Костельник

Повідомлення Patlatus » 11 січня 2015, 22:15

andrivovk писав:А ще Костельник багато досліджував про наших стигматиків і писав на цю тему.Зустрічався з Настею Волошин.Маю теж дві книжечки видавництва "Папуга" про стиматиків з матеріалами Костельника.


Я колись давно скачав фільм про Настю Волошин "Жертва на показ". Там згадувалося про те, що її досліджував отець Костельник. Мене одразу зацікавило, чи це був той самий Костельник, що організував псевдособор 1946 року. І я дуже здивувався, що це той самий. Хоча враховуючи подані факти, що Костельник випробовував Настю, давав їй п'ять пляшечок зі водою, три зі свяченою водою і дві із несвяченою водою, вважаючи усі пляшечки рівнозначними і що їх не можливо ніяк відрізнити, і що вона за посередництвом ангела таки постійно казала йому правильно, де були пляшечки зі свяченою водою, це все свідчить про те, що він, будучи священиком, не мав живої віри в обряди, які він здійснював. Тоді чого дивуватись, що він зрадив католицьку церкву і зробив псевдособор...


Повернутись до “Церква і Суспільство”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 23 гостей