Що таке гріх?

обговорення богословських думок, питань богословської освіти

Модератори: Just_me, Artur, ihor

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Що таке гріх?

Повідомлення andrivovk » 30 червня 2014, 15:52

Один польський екзорцист казав, що не можна 100% вірити чортам у всьому, що вони говорять під час екзорцизмів. Хоч би були примушені Богом говорити правду.


І питання по тексту.
ShMariam писав:- В чому полягає це випробування, яке отримали всі ви, Ангели?
- Ми повинні були погодитися з тим, що Син Всевишнього прийме людську природу, а ми, котрі мали ангельську природу, яка є набагато шляхетніша від людської, мали б вклонитися Йому і вшановувати Його. Люцифер, котрий блищав, як сонце на небі, збунтувався: "Якщо Він стане людиною, я не служитиму Йому, тоді я буду важливішим від Нього!" Під час того випробування з'явилася людська постать".


Тобто Син Божий прийняв би людську природу, незалежно від того, згрішила би людина чи ні?
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 30 червня 2014, 16:07

andrivovk писав:
Тобто Син Божий прийняв би людську природу, незалежно від того, згрішила би людина чи ні?
А як інакше можна було б наблизити нас до Бога? зробити нас Божими дітьми?
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 01 грудня 2014, 12:23

Якщо людина не розуміє, не знає, що щось є гріхом, то має менший гріх або взагалі не має гріха (залежно про що мова). Якщо схвалює тяжкий гріх - то має тяжкий гріх (?). А якщо схвалює гріх, але не розуміє, що то гріх, то чи має гріх (який?)? Якщо йшлося про схвалення тяжкого гріха?

Напр. схвалення абортів (багато християн вважають в окремих випадках це оправданим), чи діяльності "ополченців".
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

luksander
старець
старець
Повідомлень: 1019
З нами з: 11 грудня 2009, 17:23

Re: Що таке гріх?

Повідомлення luksander » 02 грудня 2014, 19:43

ShMariam писав:Якщо людина не розуміє, не знає, що щось є гріхом, то має менший гріх або взагалі не має гріха (залежно про що мова). Якщо схвалює тяжкий гріх - то має тяжкий гріх (?). А якщо схвалює гріх, але не розуміє, що то гріх, то чи має гріх (який?)? Якщо йшлося про схвалення тяжкого гріха?

Напр. схвалення абортів (багато християн вважають в окремих випадках це оправданим), чи діяльності "ополченців".


Це питання риторичні? Ви ж напевно читали ККЦ?.. ось це, до прикладу

1859 Смертельний гріх потребує повного усвідомлення і цілковитої згоди. Він припускає усвідомлення, що вчинок є гріхом, що він суперечить Божому Законові. Він так само припускає добровільну згоду настільки, щоб вибір міг уважатись особистим. Удаване незнання і закаменілість серця (Пор. Мр. 3, 5-6; Лк. 16, 19-31.) не применшують, а лише збільшують добровільний характер гріха.
1860 Недобровільне незнання може зменшити або виправдати тяжку провину. Але нікого не можна вважати несвідомим засад морального закону, які написані в сумлінні кожної людини. Емоції, пристрасті, а також зовнішні натиски чи патологічні розлади не можуть зменшити добровільність і свободу провини. Гріх через злобу, через добровільний вибір зла є найважчим.
1861 Смертельний гріх, як і любов, є радикальною можливістю людської свободи. Він тягне за собою втрату любові і позбавлення освячуючої благодаті, тобто стану благодаті. Якщо він не спокутуваний жалем і Божим прощенням, то спричиняє виключення з Царства Божого та вічну смерть у пеклі, бо наша свобода має силу робити вибір назавжди і безповоротно. Проте навіть, якщо ми можемо вважати, що той чи інший вчинок є важкою провиною, ми повинні довірити суд над цими особами справедливості і милосердю Божому.

Маю також риторичне запитання:
Вбивство військовими мирних жителів (вимушене, звичайно: пуля ж – дура) є смертельним гріхом (військовими стали свідомо і стріляють – свідомо), чи намагання уникнути гріха неЗахисту (бо так вчить Церква) робить вбивство невинного малим гріхом?
:(

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 02 грудня 2014, 21:06

luksander писав:Це питання риторичні?

Ні. Я хочу точно знати, чи людина має гріх у випадку, коли схвалює великий гріх, про який не знає (не вірить), що це гріх (а мала б знати), але сама цього гріха не робить.
luksander писав:
1859 Смертельний гріх потребує повного усвідомлення і цілковитої згоди.

Це так, але... я навела конкретні приклади - про гріхи аборту і діяльність "ополченців". Не думаю, що тут (принаймні, в першому випадку) легкі гріхи :( .

luksander писав:Вбивство військовими мирних жителів (вимушене, звичайно: пуля ж – дура) є смертельним гріхом (військовими стали свідомо і стріляють – свідомо), чи намагання уникнути гріха неЗахисту (бо так вчить Церква) робить вбивство невинного малим гріхом?
:(

Це точно риторичне питання? :D
:(

В підсумку вся діяльність українського солдата в даній ситуації у системі координат "добро/зло" - добро. А конкретні випадки - хай Бог простить...
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 15 січня 2015, 22:06

Урряя! Знайшла гарну статтю, де розрізняють тяжкі гріхи. Я то в курсі, що, мабуть, не всі гріхи назвали, але, все ж добра:
Нагадаємо, які гріхи ми називаємо «смертними» або «тяжкими».

«Смертний гріх, – свідчить Катехизм Католицької Церкви, – руйнує любов у серці людини тяжким порушенням Закону Божого; він відвертає людину від Бога, Який є її остаточною метою і блаженством, надає перевагу добру нижчому ніж Бог. Легкий гріх дозволяє існувати любові, навіть якщо ображає і ранить її. Тому, зробивши смертний гріх, охрещений може повернути благодать Божу тільки за допомогою Таїнства Примирення. І хоча віруючий покликаний часто приступати до цього Таїнства навіть за наявності лише повсякденних гріхів, сповідання смертних гріхів є обов'язковим для того, щоби примиритися з Богом у Таїнстві Покаяння і отримати можливість приступати до Святого Причастя».

Гріх є смертним при трьох одночасних умовах: по-перше, він стосується важкої матерії, по-друге, він здійснюється з повним усвідомленням і з повною згодою волі.

Це усвідомлення і згода в багато чому залежать від стану кожної окремої людини і стосуються кожного окремого випадку. Тому насамперед ми зупинимося на тому, що означає «важка матерія».

Якщо ми звернемося до десяти заповідей, то серед гріхів, які завжди стосуються важкої матерії, можна назвати наступні: гріхи проти першої заповіді: відкидання Бога, поклоніння сатані, звернення до чаклунів, тяжкі форми марновірства, гріхи проти богословських чеснот – єресь, відступництво, неприйняття істин віри, відчай стосовно спасіння, навпаки, самовпевненість щодо спасіння, ненависть до Бога і ближнього, умисне зло стосовно ближнього, а також затята відмова від молитви.

Тяжкі гріхи проти другої заповіді: богохульство, клятвопорушення, порушення обітниць. Гріхи проти третьої заповіді – це неучасть у Святій Службі Божій у недільні дні й у призначені Церквою свята (для католиків латинського обряду це Різдво, Свято Пресвятої Богородиці 1 січня, Богоявлення, Успіння Пресвятої Богородиці, Торжество Всіх Святих, Торжество Непорочного Зачаття); до тяжких гріхів проти третьої заповіді належить також Причастя, коли на совісті є ще невисповідані смертні гріхи.

Гріхи проти п'ятої заповіді: вбивство, самогубство, аборт, евтаназія, використання наркотиків, пияцтво, побої. Тяжкими є гріхи проти шостої заповіді, такі як аутоеротизм, блуд, дошлюбні стосунки, гомосексуальні зв'язки, контрацепція подружжя, перелюбство, сексуальне насильство, педофілія і так далі.

Часто ми маємо справу з важким гріхом навіть коли йдеться про матерію, яка в інших випадках є «легкою». Наприклад, четверта заповідь наказує шанувати матір і батька. Звичайно, в сім'ї можуть бути різні словесні перепалки і розбрати, непослух, – і тоді йдеться про повсякденний гріх. Але якщо йдеться про тяжкі конфлікти – про важке нехтування гідності своїх рідних, – то це смертний гріх. Порушення четвертої заповіді – це також і гріхи словом, прокляття, плітки, які завдають шкоди честі нашого ближнього. Серед гріхів словом треба розрізняти такі, які не зневажають гідність ближнього, – і тоді ми здійснюємо повсякденний гріх, – і такі, які завдають серйозної шкоди честі та доброму імені ближнього. У цьому випадку вчиняється смертний гріх.

Або, наприклад, сьома заповідь – «не вкради». І тут треба розрізняти між вкраденим пакетиком льодяників (що, звичайно, є крадіжкою, гріхом) або значної суми грошей.

Восьма заповідь наказує не брехати. Очевидно, що коли йдеться про наклеп або про неправдиве свідоцтво в суді, ми завжди маємо справу з тяжким гріхом. Якщо ж йдеться про неправду, сказану в цілях самозахисту або щоб не порушувати миру в родині, ми не виходимо за межі буденного гріха, який, звичайно, в будь-якому випадку залишається гріхом, і християнин, який прагне до духовної досконалості, покликаний каятися в ньому на сповіді.
Смертним гріхом проти дев'ятої заповіді: «не побажай дружини ближнього твого», – можуть бути інші гріхи проти цнотливості, крім уже перерахованих. Коли ми плануємо вступити в гріховний зв'язок (навіть якщо потім в дійсності ми ці плани не реалізуємо), ми здійснюємо смертний гріх. Адже Ісус сказав: «Всякий, хто дивиться з пожадливістю, той уже вчинив перелюб». Точно так само, смертними гріхами є використання порнографії або гріхи проти цнотливості за допомогою інтернету. Тоді як нечистий помисел, на якому ми не затримуємося, навіть якщо нам його не вдається відразу подолати, залишається повсякденним гріхом.

У цю заповідь також входять гріхи нескромності в погляді, в словах. Як правило, в таких випадках йдеться про «легку матерію» і повсякденний гріх, але легка матерія в цих випадках може стати важкою. Тому так важливо говорити на сповіді про всі гріхи, якої б тяжкості вони не були, і питати поради у священика.

Десяту заповідь – «не бажай майна ближнього твого» – ми порушуємо тільки плануючи привласнити собі чуже. А важкість гріха, як ми говорили, залежить від того, що саме планується присвоїти.

Підіб'ємо підсумок: є гріхи об'єктивно важкі, коли йдеться завжди про важку матерію. І є гріхи, тяжкість яких залежить від того, який збиток ми наносимо матеріальному чи духовному благу ближнього.

На закінчення нагадаємо слова Блаженного Августина: «Людина, поки має тіло, не може уникнути всіх гріхів, принаймні легких. Та гріхами, які ми називаємо легкими, не треба легковажити: якщо ти не зважаєш на них за значенням, то тремти, коли рахуєш їх. Багато легких предметів творять велику масу; багато крапель наповнюють ріку; велика кількість зерен творить купу. Якою ж тоді є наша надія? Передовсім – сповідь…».

http://www.credo-ua.org/2013/08/100385

Я щось не дуже зрозуміла з гріхами проти 6/9 заповідей: матерія завжди важка (я завжди так думала), відповідно, гріх завжди тяжкий (за умов свідомості, добровільності)?
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
andrivovk
старець
старець
Повідомлень: 2907
З нами з: 09 січня 2010, 16:49
Звідки: леополіс

Re: Що таке гріх?

Повідомлення andrivovk » 16 січня 2015, 11:38

ShMariam писав:Урряя! Знайшла гарну статтю, де розрізняють тяжкі гріхи.

то стара стаття, з 2013 року. я вже її ніби читав раніше.
Хороші релігійні книги по теології, біблеїстиці http://esxatos.com/books

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 14 квітня 2015, 09:52

У цю заповідь також входять гріхи нескромності в погляді, в словах. Як правило, в таких випадках йдеться про «легку матерію» і повсякденний гріх, але легка матерія в цих випадках може стати важкою. Тому так важливо говорити на сповіді про всі гріхи, якої б тяжкості вони не були, і питати поради у священика.
Не зрозуміла: я знала, що гріхи нечистоти - завжди важка матерія. Однак дійсно деколи складається враження, ніби йдеться про щось перехідне між гріхом і негріхом і відчувається, що матерія легка. (правильніше - гріх легкий, бо як добре подумати, тут може й справа в усвідомленні (як людина це сприймає), намірі...). Таке (легка матерія) хіба можливе в нечистоті???
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 15 квітня 2015, 13:01

ShMariam писав:
У цю заповідь також входять гріхи нескромності в погляді, в словах. Як правило, в таких випадках йдеться про «легку матерію» і повсякденний гріх, але легка матерія в цих випадках може стати важкою. Тому так важливо говорити на сповіді про всі гріхи, якої б тяжкості вони не були, і питати поради у священика.
Не зрозуміла: я знала, що гріхи нечистоти - завжди важка матерія. Однак дійсно деколи складається враження, ніби йдеться про щось перехідне між гріхом і негріхом і відчувається, що матерія легка. (правильніше - гріх легкий, бо як добре подумати, тут може й справа в усвідомленні (як людина це сприймає), намірі...). Таке (легка матерія) хіба можливе в нечистоті???

нечистота має дуже різні вияви в житті людини. Переважно говоримо про статеву сферу, але тема широка. Щоб довго не писати на затравку думаю підійде
Катехиза про гріх нечистоти
postdateiconВівторок, 18 березня 2014, 11:17 | PDF | Друк | e-mail
«Бо покликав нас Бог не до нечистоти, але до освячення».

(1 Сол 4, 7)

Нечистота – це один з головних гріхів, який є смертельно небезпечним як для людей, так і всієї створеної Богом дійсності. Цей гріх полягає передусім у духовному бруді, що стає на заваді комунікації Божої любові між Богом і людиною, між людиною і Богом, між людьми та між людиною і всім створінням.

Здебільшого гріх нечистоти пов’язують з порушенням вимог Божої любові у сфері сексуальності, що призводить до розпусти і різних сексуальних збочень та злочинів. Сутність нечистоти як сексуального гріха полягає «в нестримному та невпорядкованому пошуку тілесної насолоди, коли людина керується самолюбством і бажанням догодити собі, часто – ціною своєї гідності та гідності іншої особи» (Катехизм УГКЦ, 761). Однак, як і кожен з головних гріхів, також і нечистота згубно впливає на всю створену Богом дійсність і є коренем інших гріхів.

«З нутра бо, з серця людини виходять недобрі намисли, розпуста, злодійство, вбивство, перелюби, загребущість, лукавство, обман, безсоромність, заздрий погляд, наклеп, бундючність, безглуздя. Уся ця погань виходить з нутра й оскверняє людину» (Мк 7, 21-23) – навчає нас Ісус Христос. Це є ключовий біблійний текст, який пояснює суть нечистоти як головного гріха. Бачимо, що зовнішньому виміру нечистоти передує вимір внутрішній.

Нечистота є закорінена в сутності гріха як такого, як екзистенційної постави перед Богом, коли, спокушена брехливою обіцянкою нечистого, людина зачиняє перед Богом двері своєї душі і, таким чином, поринає в болото душевних та тілесних нечистот.

Цей гріх, як кожен із головних гріхів, направлений передусім на поневолення свідомості та свобідної волі. Образно кажучи, нечистота засліплює духовні очі та підштовхує свобідну волю до гріховного болота. Поневолений розум перестає замічати духовний бруд та його згубні наслідки в сексуальному, суспільному та екологічному вимірах. Рівно ж, людина втрачає почуття відрази та сорому як до внутрішньої, так і до зовнішньої нечистоти. Більше того, поневолена гріхом і важко хвора свобідна воля тягнеться до нечистих – гріховних вчинків в різних вимірах життя та діяльності: від сфери сексуальності – аж до забруднення довкілля та знищення Божого світу – природи.

Трагічність і згубність багатогранних та далекосяжних наслідків нечистоти важко переоцінити. У сфері сексуальності цей гріх призводить до розпусти, перелюбу, проституції, порнографії, сексуального насильства, інцесту, розлучень та руйнування сімей, різних сексуальних злочинів, а також до зазіхання сексуальних девіацій на те, щоб стати суспільною нормою, що в свою чергу приводить до моральної деградації та незворотного вимирання суспільства.

У сфері спілкування та суспільних взаємостосунків нечистота матеріалізується в нечистих словах, безсоромній та брутальній лайці, брехні, обмові, наклепі, зневазі, руйнуванні доброго імені людини та довіри між людьми.

Особливої уваги заслуговують чисельні екологічні наслідки нечистоти. Мабуть перше – це сміття. Сміття посеред міста чи села. Сміття з вікна авто на дорогу. Сміття до яру, лісу чи до річки, а то й просто трохи далі від власного будинку, на спонтанне сміттєзвалище (що часто має місце у селах). Та це лиш перше, що кидається у вічі...

Виснажені, деградовані і отруєні пестицидами та міндобривами чорноземи, зґвалтована екстенсивним способом господарювання земля; сотні тисяч гектарів родючих українських ґрунтів, що знаходиться під промисловими відходами та побутовим сміттям; радіоактивне забруднення Чорнобиля; токсичні хвостосховища хімічних підприємств; забруднені річки та водойми; небезпечна для вживання вода колодязів та централізованого водопостачання; весняні та осінні підпали сухої трави, листя та інших рештків рослинності; шкідливі викиди автотранспорту, – все це ще далеко неповний перелік згубного впливу духовного бруду на екологічний стан планети і на саме життя людини.

В глобальному масштабі – занечищеним, cплюндрованим, виснаженим і спотвореним є обличчя всієї планети, про що свідчать такі явища як глобальне потепління, дисбаланс кліматичної системи, кислотні опади, озонові діри, широкомасштабне знищення зелених легенів землі – лісів, прогресуюче поширення пустель, цілковите знищення багатьох біологічних видів.

Як бачимо, внутрішній бруд призводить не лише до проблем у сфері сексуальності та міжлюдських взаємовідносин, але й до чисельних екологічних проблем сьогодення, які загрожують не тільки матеріальному добробуту, але й безпосередньо чи опосередковано здоров’ю та життю сучасних людей та майбутніх поколінь.

Що робити? Як боротися з гріхом нечистоти? Як основне лікарство для подолання цього важкого захворювання людської душі Церква пропонує чесноту ціломудреності. Ця чеснота допомагає не лише керувати статевим потягом і узгоджувати його з любов’ю до Бога та ближнього. Ціломудреність полягає у цілісній чистоті серця, помислів, слів і вчинків. Вже сам термін виражає дійсність цілісної мудрості. Святі отці говорять в цьому сенсі про ціліломудреність як про правильний та гармонійний устрій душі і тіла та як про життя людини у Христі.

Вчительський уряд Церкви навчає в цьому контексті про «екологію людини», яка є закорінена у стосунках Божественної любові між людиною і її Творцем та Спасителем і полягає в автентичній вірі, глибокій духовності та високій моральності. Така правдива екологія людини є запорукою екології сексуальності, екології суспільства та екології природного довкілля.

Ціломудреність, як невід’ємна складова «екології людини», допомагає усвідомити свою гідність «Божого образу», як рівно ж і гідність ближнього та всієї природи як створіння Божого. Цілісна мудрість допомагає усвідомити всю повноту нашого християнського покликання. Допомагає усвідомити, що ми є храмом Святого Духа, і не заплямовувати свою душу гріховною нечистю. Тому, зокрема зараз в часі Великого посту, скрушеним серцем просімо Господа про правдиву екологію своєї душі разом із псалмопівцем (молитвою псалму): «Обмий мене повнотою від вини моєї, очисть мене від гріха мого… Серце чисте створи мені о Боже. (Пс 51, 4-12).

Д-р Володимир Шеремета

Дана катехиза була підготована в рамках проведення Великопосної ініціативи «Екологічне навернення для порятунку створіння» 2014.
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 15 квітня 2015, 14:31

Обмова, надіюся, далеко не завжди (якщо й буває) - т. гріх?

Очевидно, я мала на увазі нечистоту в статевій сфері. І про деякі вчинки, які, якщо так можна сказати, на межі між чистим і безсоромним (щоправда, погоджуюся, що та межа дуже тонка): чи є вони т. гріхами (т. матерія?) (Напр. коли йдеться про поведінку хлопця і дівчини в час "зустрічання". Бо любов і щире бажання жити в чистоті ще не гарантія, що гріх не можливий)
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 16 квітня 2015, 16:09

ShMariam писав:Обмова, надіюся, далеко не завжди (якщо й буває) - т. гріх?

Очевидно, я мала на увазі нечистоту в статевій сфері. І про деякі вчинки, які, якщо так можна сказати, на межі між чистим і безсоромним (щоправда, погоджуюся, що та межа дуже тонка): чи є вони т. гріхами (т. матерія?) (Напр. коли йдеться про поведінку хлопця і дівчини в час "зустрічання". Бо любов і щире бажання жити в чистоті ще не гарантія, що гріх не можливий)

думаю - про це краще в Сповіді
З повагою о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 19 квітня 2015, 15:54

о.Олег писав:
ShMariam писав:Обмова, надіюся, далеко не завжди (якщо й буває) - т. гріх?

Очевидно, я мала на увазі нечистоту в статевій сфері. І про деякі вчинки, які, якщо так можна сказати, на межі між чистим і безсоромним (щоправда, погоджуюся, що та межа дуже тонка): чи є вони т. гріхами (т. матерія?) (Напр. коли йдеться про поведінку хлопця і дівчини в час "зустрічання". Бо любов і щире бажання жити в чистоті ще не гарантія, що гріх не можливий)

думаю - про це краще в Сповіді
З повагою о.Олег

Отче, я розумію про що Ви, але мені дійсно потрібно знати загалом. Просто намагаюся заповнити прогалини в знаннях, бо ж веду лекції по катехизації...Таке питання, де тяжкий гріх, де легкий, а де гріха нема - дуже важливе, і як вже сама не розкажу, то спитають.

P.S. Може порадите якусь книжку з морального богослов'я? :oops:
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 19 квітня 2015, 17:56

ShMariam писав:
о.Олег писав:
ShMariam писав:Обмова, надіюся, далеко не завжди (якщо й буває) - т. гріх?

Очевидно, я мала на увазі нечистоту в статевій сфері. І про деякі вчинки, які, якщо так можна сказати, на межі між чистим і безсоромним (щоправда, погоджуюся, що та межа дуже тонка): чи є вони т. гріхами (т. матерія?) (Напр. коли йдеться про поведінку хлопця і дівчини в час "зустрічання". Бо любов і щире бажання жити в чистоті ще не гарантія, що гріх не можливий)

думаю - про це краще в Сповіді
З повагою о.Олег

Отче, я розумію про що Ви, але мені дійсно потрібно знати загалом. Просто намагаюся заповнити прогалини в знаннях, бо ж веду лекції по катехизації...Таке питання, де тяжкий гріх, де легкий, а де гріха нема - дуже важливе, і як вже сама не розкажу, то спитають.

P.S. Може порадите якусь книжку з морального богослов'я? :oops:

загальний підхід - не ризикуй, краще не наражати на небезпеку себе і людину, яку любиш. А не вийшло - до Сповіді і там духівник пробуватиме порадити, відповідно до "твоєї" реакції, відчуттів, відпорності гріху в контексті "твоїх" особистих стосунків з Богом.
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 19 квітня 2015, 19:15

о.Олег писав:загальний підхід - не ризикуй, краще не наражати на небезпеку себе і людину, яку любиш. А не вийшло - до Сповіді і там духівник пробуватиме порадити, відповідно до "твоєї" реакції, відчуттів, відпорності гріху в контексті "твоїх" особистих стосунків з Богом.
З повагою, о.Олег

Питаю, як загалом про такі гріхи розповідати дівчатам:
ShMariam писав:Отче, я розумію про що Ви, але мені дійсно потрібно знати загалом. Просто намагаюся заповнити прогалини в знаннях, бо ж веду лекції по катехизації...Таке питання, де тяжкий гріх, де легкий, а де гріха нема - дуже важливе, і як вже сама не розкажу, то спитають.


І як без помилок їм пояснити, де гріх, а, особливо, де тяжкий гріх.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 19 квітня 2015, 19:54

ShMariam писав:
о.Олег писав:загальний підхід - не ризикуй, краще не наражати на небезпеку себе і людину, яку любиш. А не вийшло - до Сповіді і там духівник пробуватиме порадити, відповідно до "твоєї" реакції, відчуттів, відпорності гріху в контексті "твоїх" особистих стосунків з Богом.
З повагою, о.Олег

Питаю, як загалом про такі гріхи розповідати дівчатам:
ShMariam писав:Отче, я розумію про що Ви, але мені дійсно потрібно знати загалом. Просто намагаюся заповнити прогалини в знаннях, бо ж веду лекції по катехизації...Таке питання, де тяжкий гріх, де легкий, а де гріха нема - дуже важливе, і як вже сама не розкажу, то спитають.


І як без помилок їм пояснити, де гріх, а, особливо, де тяжкий гріх.

Мар`янко - я розумію, про що Ви, але являюсь практикуючим священиком і духівником для достатньо багатьох молодих людей, щоб сказати Вам: кожне теоретичне розмежування "ось досі ще не гріх" впирається в практикування "навіть священик/катехит/мама/... дозволив, а значить це потрібно робити" і в практичну нездатність людей (не обов`язково двом - одному достатньо) в переважній більшості зупинятись. Тому розмірковування на тему "тяжкий/легкий" гріх нмсд (в темі і назагал) варта залишити священикові (як, наприклад, заболіло Вас щось і лише лікар може вивчивши проблему оцінити, наскільки все серйозно), а самому/самій намагатись стримуватись навіть якщо дуже любиш і впевнений/а, що проживеш з цією людиною все своє життя. Допоки це ще не Шлюб сповідатися варта і із поцілунків, і з обіймів і... не думаю, що Вам-лектору варта входити в деталі (як саме цілуєтесь? що відчуваєте обіймаючи?) бо Ви не цього вчите, як і Церква: вчимо святості, а вже індивідуально провадимо кожного відповідно до його/її специфіки життя. Звідси і потреба Сповіді. Якщо ж хто Вам індивідуально сам на сам запитає/поділиться і Ви не зможете зорієнтувати чи порадити - запрошую в ПП. Але це не на загал
розумію, що можете знайти священиків, які і на загал можуть щось радити, але моя совість звертає увагу на мій досвід священика, а він просто кричить, що статевість є настільки тонкою і глибокою сферою, що обережно можна пояснювати ці речі лише людині сам на сам, інакше ризикуєш комусь трішки може і помогти, але іншим дууже нашкодити
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Olya
активний учасник
активний учасник
Повідомлень: 385
З нами з: 25 лютого 2009, 08:50
Звідки: м.Івано-Франківськ

Re: Що таке гріх?

Повідомлення Olya » 20 квітня 2015, 10:04

На мою думку гріх - це порушення заповіді любові.. ( як казав св.Августин :люби і роби, що хочеш. Бо коли в серці живе справжня любов, то автоматично виконуються всі заповіді), гріх- це все те, що вгашає дух . Як казав апостол Павло : Духа не вгашайте (1 Сол. 5:19).. Отже, щоб менше грішити потрібно розвиватися духовно та розвиватися у любові до Бога та ближнього :Rose:
Розум людини обдумує путь її, але кроки її наставляє Господь.(Прип. Соломона 16:9)
Все буде добре!!!

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 20 квітня 2015, 10:32

Olya писав:... щоб менше грішити потрібно розвиватися духовно та розвиватися у любові до Бога та ближнього :Rose:

думаю, тут доречно продовжити притчею:
Одного разу вчитель запитав своїх учнів:
- Чому при сварках люди кричать??
- Бо втрачають спокій, - відповів один з них.
- Але навіщо кричати, коли інша людина знаходиться поруч? - запитав вчитель. - Невже не можна говорити тихо? Нащо кричати?
Учні пропонували свої відповіді, але жоден із них не задовільнив вчителя. На закінчення він пояснив:
- Коли люди не задоволені одне одним, вони сваряться, їхні серця віддаляються. Для того, щоб перемогти цю відстань і почути одне одного, їм доводиться кричати. Чим більше вони сердиті, тим голосніше кричать.
- А що відбувається, коли люди закохуються?
- Вони не кричать, а навпаки, говорять тихо, бо їхні серця знаходяться дуже близько і відстань між ними зовсім мала...
- А коли кохання сильнішає, що відбувається? - продовжив вчитель. - Вони не розмовляють, а лише шепочуть і стають всеближчими в своїй любові. Врешті відпадає потреба навіть у шепотінні - вони лише дивляться одне на одного і все розуміють без слів. Так буває, коли поряд закохані...

:Rose:
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 20 квітня 2015, 10:42

В контексті вище мною написаного, важливо не виправдовувати "любов'ю" гріх (і не лише нечистоти, а й модної зараз, де треба і не треба, толерантності).
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
Olya
активний учасник
активний учасник
Повідомлень: 385
З нами з: 25 лютого 2009, 08:50
Звідки: м.Івано-Франківськ

Re: Що таке гріх?

Повідомлення Olya » 20 квітня 2015, 10:46

ShMariam писав:В контексті вище мною написаного, важливо не виправдовувати "любов'ю" гріх (і не лише нечистоти, а й модної зараз, де треба і не треба, толерантності).


мається на увазі любов про яку писав апостол Павло :
Коли я говорю мовами людськими і янгольськими, та любови не маю, - то став я як мідь та дзвінка або бубон гудячий!
І коли я маю дара пророкувати, і знаю всі таємниці й усі знання, і коли маю всю віру, щоб навіть гори переставляти, та любови не маю, - то я ніщо!
І коли я роздам усі маєтки свої, і коли я віддам своє тіло на спалення, та любови не маю, - то пожитку не матиму жодного!
Любов довго терпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається.
Не поводиться не чемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого.
Не радіє з неправди, але тішиться правдою.
Усе зносить, вірить у все, сподіваєтсья всьому, усе терпить!
Ніколи любов не перестає!
Розум людини обдумує путь її, але кроки її наставляє Господь.(Прип. Соломона 16:9)
Все буде добре!!!

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 20 квітня 2015, 11:23

Olya писав:
ShMariam писав:В контексті вище мною написаного, важливо не виправдовувати "любов'ю" гріх (і не лише нечистоти, а й модної зараз, де треба і не треба, толерантності).


мається на увазі любов про яку писав апостол Павло :
Коли я говорю мовами людськими і янгольськими, та любови не маю, - то став я як мідь та дзвінка або бубон гудячий!
І коли я маю дара пророкувати, і знаю всі таємниці й усі знання, і коли маю всю віру, щоб навіть гори переставляти, та любови не маю, - то я ніщо!
І коли я роздам усі маєтки свої, і коли я віддам своє тіло на спалення, та любови не маю, - то пожитку не матиму жодного!
Любов довго терпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається.
Не поводиться не чемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого.
Не радіє з неправди, але тішиться правдою.
Усе зносить, вірить у все, сподіваєтсья всьому, усе терпить!
Ніколи любов не перестає!

Я розумію про що Ви, просто мала на увазі, що в кожному конкретному випадку треба розрізняти любов і "любов" (все, що в сучасному світі тим словом називають, а любов'ю не є, або навіть є гріхом. Ми діти свого часу і можемо піддатися навіюванням світу про це викривлення поняття).
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 06 грудня 2015, 21:17

Не знаю, чи тут писати, але в інших темах - теж офтоп...

Якщо людина молиться (по справжньому, щиро), то чи може в той же час (в той же момент) згрішити? Десь читала, що ні (знайдеться сила перебороти спокусу). Звісно, я знаю, :) що молитва завжди допомагає у спокусах, але, як я зрозуміла, у тій прочитаній мною фразі йдеться не просто про допомогу, а мало не про неможливість (?) впасти у спокусу (у спокусу до цілком усвідомленого серйозного гріха)... Чи я не зовсім правильно зрозуміла?..
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 06 грудня 2015, 22:05

ShMariam писав:Не знаю, чи тут писати, але в інших темах - теж офтоп...

Якщо людина молиться (по справжньому, щиро), то чи може в той же час (в той же момент) згрішити? Десь читала, що ні (знайдеться сила перебороти спокусу). Звісно, я знаю, :) що молитва завжди допомагає у спокусах, але, як я зрозуміла, у тій прочитаній мною фразі йдеться не просто про допомогу, а мало не про неможливість (?) впасти у спокусу (у спокусу до цілком усвідомленого серйозного гріха)... Чи я не зовсім правильно зрозуміла?..

а хто про це каже і в якому контексті?
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 06 грудня 2015, 22:08

о.Олег писав:
ShMariam писав:Не знаю, чи тут писати, але в інших темах - теж офтоп...

Якщо людина молиться (по справжньому, щиро), то чи може в той же час (в той же момент) згрішити? Десь читала, що ні (знайдеться сила перебороти спокусу). Звісно, я знаю, :) що молитва завжди допомагає у спокусах, але, як я зрозуміла, у тій прочитаній мною фразі йдеться не просто про допомогу, а мало не про неможливість (?) впасти у спокусу (у спокусу до цілком усвідомленого серйозного гріха)... Чи я не зовсім правильно зрозуміла?..

а хто про це каже і в якому контексті?
ОООО

Я дуже давно це читала, ніби в порадах когось з отців-пустельників (точно не скажу). І звучала та фраза приблизно так: "Не обманюйте самих себе - хто молиться, той не грішить" (звісно, не йшлося про те, що молитва могла би бути гріхом, бо це абсурд, отже йшлося про одночасність молитви зі спокусою... чи то навпаки, про молитву у спокусі).
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 07 грудня 2015, 10:49

питаюся, бо прозвучало подібно до вислову одного популярного корейського пастора, російською "Молящийся перестает грешить...А согрешающий перестает молиться" :pardon:
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 07 грудня 2015, 11:11

о.Олег писав:питаюся, бо прозвучало подібно до вислову одного популярного корейського пастора, російською "Молящийся перестает грешить...А согрешающий перестает молиться" :pardon:


А хіба воно не так на практиці? :pardon:
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 07 грудня 2015, 11:34

ShMariam писав:
о.Олег писав:питаюся, бо прозвучало подібно до вислову одного популярного корейського пастора, російською "Молящийся перестает грешить...А согрешающий перестает молиться" :pardon:


А хіба воно не так на практиці? :pardon:

так. І якщо це те про що Ви питаєтеся - пояснівати зайве (в контексті Вашого запитання: заперечення можливості спокуси/гріха в часі молитви тут немає). Чи Ви про щось інше?
ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 07 грудня 2015, 14:31

Тобто, якщо я дуже не хочу "перестати молитися" (більше, ніж згрішити), то й не згрішу.
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 07 грудня 2015, 14:47

ShMariam писав:Тобто, якщо я дуже не хочу "перестати молитися" (більше, ніж згрішити), то й не згрішу.

Вас можна зрозуміти так, ніби Ви говорите про якийсь автоматизм молюсь-не грішу. Насправді ж при молитві виникає безліч спокус, атак злого... Хто витримає до кінця - той спасеться (с). ОООО
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення ShMariam » 07 грудня 2015, 15:44

о.Олег писав:
ShMariam писав:Тобто, якщо я дуже не хочу "перестати молитися" (більше, ніж згрішити), то й не згрішу.

Вас можна зрозуміти так, ніби Ви говорите про якийсь автоматизм молюсь-не грішу. Насправді ж при молитві виникає безліч спокус, атак злого... Хто витримає до кінця - той спасеться (с). ОООО

Про автоматизм не говорю. І знаю, що і при молитві бувають спокуси, і є молитва в спокусах (і не обов'язково при тому закінчується перемогою над спокусою). Просто не раз бували ситуації, коли дійсно відчуваю силу перемогти, поки молюся, інакше... молитва (справжня, щира) переривається (тому що я відчуваю, що це лицемірство), якщо в якийсь момент "здаюся" - приймаю рішення згрішити. :(
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: Що таке гріх?

Повідомлення о.Олег » 07 грудня 2015, 21:04

все так. Просто незрозуміло, до чого тут чийсь вислів і запитання "чи дійсно так" :D
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).


Повернутись до “Богослов'я”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей