Траур

на будь-яку тему. Відповідати може кожен дописувач Форуму, за винятком тих, кому модератори заборонили це робити.

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
Hedgehog
новик
новик
Повідомлень: 20
З нами з: 13 жовтня 2009, 20:26
Звідки: Ukraine

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення Hedgehog » 24 червня 2011, 20:37

Слава Ісус Христу! Шановні скажіть, де межа між формальністю та християнським обов"язком відбути скорботу (т.зв. жалобу) за рідними? Де про це вказано, як врегульовано? Заздалегідь, дякую.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення о.Олег » 24 червня 2011, 22:51

Hedgehog писав:Слава Ісус Христу! Шановні скажіть, де межа між формальністю та християнським обов"язком відбути скорботу (т.зв. жалобу) за рідними? Де про це вказано, як врегульовано? Заздалегідь, дякую.

межа, власне, проходить у Вашій середині - скорбота є Вашим особистим виявом жалоби за рідною саме Вам особисто людиною.
Що саме Вас турбує?
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Hedgehog
новик
новик
Повідомлень: 20
З нами з: 13 жовтня 2009, 20:26
Звідки: Ukraine

Траур

Повідомлення Hedgehog » 28 червня 2011, 10:59

Хотілося б конкретніше дізнатися про застереження, коли ти перебуваєш у стані скорботи. Чи правильним є прийти на весілля, на приклад, але не танцювати; чи продовжувати займатися танцями в нормальному режимі; чи доречно носити одяг червоного кольору?.. Згалом, скільки має тривати скорбота і чи залежить цей період від ступеня спорідненості з упокоєним? І ще , так би мовити, до теми, запитання, яке викликало певну дискусію між мною і рідними: наскільки христийнським є обряд завішування дзеркал, коли у хаті лежить покійний? Дякую.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення о.Олег » 28 червня 2011, 13:08

Hedgehog писав:Хотілося б конкретніше дізнатися про застереження, коли ти перебуваєш у стані скорботи. Чи правильним є прийти на весілля, на приклад, але не танцювати; чи продовжувати займатися танцями в нормальному режимі; чи доречно носити одяг червоного кольору?.. Згалом, скільки має тривати скорбота і чи залежить цей період від ступеня спорідненості з упокоєним? І ще , так би мовити, до теми, запитання, яке викликало певну дискусію між мною і рідними: наскільки христийнським є обряд завішування дзеркал, коли у хаті лежить покійний? Дякую.

бачите - та "скорбота" в переважному побутуючому в народі значенні скоріш за все є дуже "світським" (цим терміном протиставляю до чогось, що хоч трошки можу назвати духовним) явищем і, власне, на цьому рівні якраз і обумовлюється те, що можна/не носити, в чому можна/не приймати участь. Звичайно, що скорбота буває різною і може мати ту, наприклад, глибину, як траур (піст), взятий на себе мешканцями міста, що ховали царя Савла (закінчення першої Книги Самуїла), але те, що переважно зауважую в таких випадках навколо себе, мене, християнина, дещо страшить: якась невтішність, нездорова ностальгія за безнадійно втраченим, що і виражається зовнішньо у названому Вами чи інших, відповідно до традицій, речах... З точки ж зору християнина, речі, що зовнішньо виявляють навіть глибокий траур/скорботу чи, як ми назвемо, піст, не є обов'язковими. Навіть більше - досить личать мені грішному в цю тему слова Ісуса Христа в Мт.6:
А як постите, то не будьте сумні, як оті лицеміри: вони бо зміняють обличчя свої, щоб бачили люди, що постять вони. Поправді кажу вам: вони мають уже нагороду свою! А ти, коли постиш, намасти свою голову, і лице своє вмий, щоб ти посту свого не виявив людям, а Отцеві своєму, що в таїні; і Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно
хоч звичайно і проти зовнішнього почитання пам'яті покійного не виступаю. Єдине, що для мене тут виглядає надзвичайно важливим - щоб за цим не носінням червоного/світлого, утриманням від гучних забав тощо не забувати, що сама лише скорбота душі людини нічим не допоможе - це лише вияв пошани до покійного (тому і звертаю Вас до традиції Вашої родини і кажу, що Церквою це не регламентується), а християнське переживання цієї скорботи є молитовною пам'яттю про людину, яка народилася для вічного блаженного життя во Христі Ісусі. Саме в цьому ключі Церква живе в цей скорботний час - цей час є часом особливої молитви, Служінням Літургій, взиванням до Бога, творенням добрих діл/милостині щоб "простив відійшовшій від нас до Творця дорогій людині все, що вона вчинила...".
А зеркала... Народний дохристиянський звичай. Пов'язаний з різними марновірствами в "зазеркалля", в те, що душа може там себе побачити і залишитися в домі, чи то живий може побачити душу і налякати/ся... Не знаю, чи варта в це марновірство входити/розбирати глибше - всі дорослі люди і зроблені нами висновки, переконаний, відрізнятися майже не будуть
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення ShMariam » 28 червня 2011, 13:19

о.Олег писав:А зеркала... Народний дохристиянський звичай. Пов'язаний з різними марновірствами в "зазеркалля", в те, що душа може там себе побачити і залишитися в домі, чи то живий може побачити душу і налякати/ся... Не знаю, чи варта в це марновірство входити/розбирати глибше - всі дорослі люди і зроблені нами висновки, переконаний, відрізнятися майже не будуть
З повагою, о.Олег

А я не до кінця зрозуміла. :oops: Оскільки це марновірство, то завішування дзеркал буде гріхом проти першої заповіді, чи варто зберегти традицію, щоб не шокувати людей, що прийшли на похорон і надати квартирі більш гм... поважний вигляд?
Важливо!Може врятувати життя: http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?f=3&t=97&p=56358#p56281

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9707
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення о.Олег » 28 червня 2011, 13:29

ShMariam писав:
о.Олег писав:А зеркала... Народний дохристиянський звичай. Пов'язаний з різними марновірствами в "зазеркалля", в те, що душа може там себе побачити і залишитися в домі, чи то живий може побачити душу і налякати/ся... Не знаю, чи варта в це марновірство входити/розбирати глибше - всі дорослі люди і зроблені нами висновки, переконаний, відрізнятися майже не будуть
З повагою, о.Олег

А я не до кінця зрозуміла. :oops: Оскільки це марновірство, то завішування дзеркал буде гріхом проти першої заповіді, чи варто зберегти традицію, щоб не шокувати людей, що прийшли на похорон і надати квартирі більш гм... поважний вигляд?

та так і думав, що саме в цьому питанні у нас будуть відповіді різноманітні. Як і в сприйнятті, наприклад, Андріївських збитків/гадань, шукання квітки папороті тощо. Гріхом проти Заповіді це робиться, якщо людина не просто бавиться або наслідує якийсь вкорінений у народі, що сьогодні виявляє її ідентичність, звичай. У випадку похорону наврят чи хтось "бавиться", але напевно і перевернуті стільці, і обов'язково зачинені двері, і застелені дзеркала - народний звичай і не більше. Якщо для когось це не лише звичай - катехизуймо: не думаю, що можна інакше воювати проти звичаєвих марновірств, як лише проповіддю Істини
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Hedgehog
новик
новик
Повідомлень: 20
З нами з: 13 жовтня 2009, 20:26
Звідки: Ukraine

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення Hedgehog » 28 червня 2011, 18:42

Дякую, що внесли ясність у мої сумніви :) На рахунок дзеркал, то я просто задумалася про мету цього обряду і з цим поділилася з своїми найріднішим, та, звісно, не маючи на думці посперечатися чи щось комусь довести. Якби я організовувала похорон, я б цього не робила, не зважаючи на те, "що скажуть люди". Але і зауваження з цього приводу іншим людям в якомусь радикальному порядку теж би уникнула.


Повернутись до “Запитання-відповіді”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 9 гостей