Сторінка 1 з 4

Куму у Куми

Додано: 09 лютого 2009, 15:56
favio
Христос Народився.
Відразу перепрошую , є у мене питання, яке баламкається в голові давно,
Чи можна брати Кума чи Куму у Куми?
маю на увазі, поясню, якщо я в кумах у сестри(брата) свроєї дружини(брата) чи навпаки, можу я їх(брата, сестру) взяти в похресні до нашого чада? :shock:

Додано: 09 лютого 2009, 17:29
Олюнька
Звичайно, можна, знаю багато таких прикладів.

Додано: 10 лютого 2009, 15:06
favio
В нашій родині теж є такі приклади.
але цікавить чи прамильно з точки зору Церкви?

хто такий кум?

Додано: 13 травня 2009, 08:49
duncan
прохання до знавців: розкажіть хто такий кум?..
які обов’язки та права кума?..
почув колись, що кум це як "другий батько"...
дякую. :)

Re: хто такий кум?

Додано: 13 травня 2009, 09:02
o.Mykil
duncan писав:прохання до знавців: розкажіть хто такий кум?..
які обов’язки та права кума?..
почув колись, що кум це як "другий батько"...
дякую. :)



Дещо про це є тут http://www.risu.org.ua/ukr/kaleidoscope ... cle;23273/

Мусить бути охрещеним! Найперший обов*язок кума (хресного батька чи батьків) є дбати про власну святість і заодно про релігійне християнське виховання свого похресника, молитися зажди за нього, а не, для прикладу, тільки час від часу купити якихось цукерків чи випити з іншим кумом пива або забігати без потреби до куми тощо...

Це серйозна відповідальність. Бог колись спитає...

Пригадую, як в одному селі священик вигнав із церкви в часі Хрещення хлопця, що хотів бути хресним батьком дитині, проте ніколи не відвідував церкви і не знав таких головних молитов як "Отче Наш", "Вірую"...

Потрібне розуміння, що це таке насправді. І душпастирі мають людять пояснювать про права й зобов*язання хресних батьків.

Додано: 13 травня 2009, 14:31
Олюнька
Кодекс канонів Східних Церков:

Кан. 684 – § 1. Відповідно до найдавнішого звичаю Церков, той, хто має бути охрещеним, повинен мати принаймні одного хресного батька.
§ 2. Обов'язком хресного батька, на підставі прийнятого завдання, є супроводити того, що вийшов з дитинства і має охреститися, під час християнського втаємничення або представляти дитину до хрещення і старатися, щоб охрещений вів християнське життя, відповідне хрещенню, і сумлінно виконував пов'язані з ним обов'язки.

Кан. 685 – § 1. Для того, щоб хтось важно виконував завдання хресного батька, вимагається, щоб:

* 1-е - прийняв три святі тайни хрещення, миропомазання і Євхаристію;
* 2-е - належав до католицької Церкви, з дотриманням § 3;
* 3-є - мав намір виконувати це завдання;
* 4-е - був призначений тим, хто має бути охрещеним, або його батьками чи опікунами або, якщо таких немає, то служителем;
* 5-е - не був батьком або матір'ю чи в подружжі з тим, хто має бути охрещеним;
* 6-е - не був покараний карою екскомуніки, навіть малої, суспензи, усунення, або позбавлення права виконувати завдання хресного батька.
§ 2. Для того, щоб хтось дозволено виконував завдання хресного батька, крім того потрібно , щоб він був у віці, що його вимагає партикулярне право, і вів життя, згідне з вірою і завданням, яке має прийняти.
§ 3. З виправданої причини можна допустити вірного якоїсь східної некатолицької Церкви до завдання хресного батька, але завжди разом із хресним католиком.

Додано: 13 травня 2009, 15:48
duncan
чи кумом може бути людина з іншої церкви?..
тобто хрещеним дитини, яку охрещують в греко-католицькій церкві, скажімо, православний (кп)?..

Додано: 13 травня 2009, 16:19
Олюнька
duncan писав:чи кумом може бути людина з іншої церкви?..
тобто хрещеним дитини, яку охрещують в греко-католицькій церкві, скажімо, православний (кп)?..


§ 3. З виправданої причини можна допустити вірного якоїсь східної некатолицької Церкви до завдання хресного батька, але завжди разом із хресним католиком.

Додано: 13 травня 2009, 16:23
duncan
Олюнька писав:§ 3. З виправданої причини можна допустити вірного якоїсь східної некатолицької Церкви до завдання хресного батька, але завжди разом із хресним католиком.

я спитаю інакше: коли можна, за яких обставин?..
не розумію.. :(

Додано: 17 травня 2009, 20:40
orest
коли у вас немає іншого кандидата на хресного/хресну (або є суттєві невигоди щоб можна було мати іншого кандидата)..
зрештою, коли ви просто дуже хочете саме цю особу, але готові до того, щоб ішим хресним був католик :Yahoo!:

чи можна христитися двічі?

Додано: 07 серпня 2009, 10:08
duncan
одразу перепрошую, якщо така тема є...

суть проблеми:
мої батьки вирішили охристити мою дитину в церкві московського патріархату...
я категорично проти цього, але вдіяти ніц не зможу, бо зараз вони є не ві львові...

питання: чи можна потім мою дитину охристити в церкві греко-католицькій чи києвському патріархаті?.
дякую.

Додано: 07 серпня 2009, 10:15
romanm
Якщобуде хрещена в МП, то все, ніхто вам не перехрестить ні в КЦ, ні в КП.

Навпаки, так.

Додано: 07 серпня 2009, 10:23
viter
Якщо нічого не вдієте і дитину охрестять в МП, то не думаю, що тут є якась проблема. Дитину все одно можна виховувати в католицькому дусі. Хіба є значення де охрестили людину? Може я і помиляюся.

Додано: 07 серпня 2009, 12:03
duncan
romanm писав:Якщобуде хрещена в МП, то все, ніхто вам не перехрестить ні в КЦ, ні в КП.

Навпаки, так.

добре, я зрозумів -- двічі не охристять...
дякую за відповіді..

Хресні батьки

Додано: 07 травня 2010, 10:52
mtaras
Не знайшов подібної теми, тому вирішив створити. Питання про хресних батьків. Як правило, хресними батьками беруть найближчих родичів (брати, сестри). Добре, коли є побожні родичі-християни і є можливість взяти за хресного дійсно достойну людину-християнина, яка буде допомагати у християнському вихованні дитини (а не просто дарувати коштовні подарунки на дні народження). Але чи так багато зараз таких людей ? Чи можна тоді взагалі відмовитись і не брати хресних батьків - що про це скажуть священики (хіба брати хресним священика - це я серйозно, без жартів; але якщо немає серед знайомих священика, то як тоді?)

Re: Хресні батьки

Додано: 07 травня 2010, 11:11
о.Олег
mtaras писав:Не знайшов подібної теми, тому вирішив створити. Питання про хресних батьків. Як правило, хресними батьками беруть найближчих родичів (брати, сестри). Добре, коли є побожні родичі-християни і є можливість взяти за хресного дійсно достойну людину-християнина, яка буде допомагати у християнському вихованні дитини (а не просто дарувати коштовні подарунки на дні народження). Але чи так багато зараз таких людей ? Чи можна тоді взагалі відмовитись і не брати хресних батьків - що про це скажуть священики (хіба брати хресним священика - це я серйозно, без жартів; але якщо немає серед знайомих священика, то як тоді?)

щось такого обговорювалося у темі про Причастя viewtopic.php?f=7&t=126&p=2511&hilit=%D1%85%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D1%96#p2511
на цій пропонованій сторінці у низу є і посилання на канони щодо хресних
але до написаного Вами скажу, що не обов`язково брати за хресних родичів - беріть друзів, яких якраз і набуває людина, ведучи християнське життя: постійно ходячи до Церкви, приймаючи участь у діяльності християнських товариств, намагаючись допомагати неімущим тощо... Тут можна і потоваришувати і з священиками, монахинями, тут можна запізнатись з хорошими християнами, яких є і є. Багато, насправді, людей, яким можна довірити християнську опіку над своєю дитиною. "Шукайте Царства Небесного - все решта додасться!" :Rose:

Re: Хресні батьки

Додано: 07 травня 2010, 13:40
urban
Церква вимагає щоб при хрещенні був хоч один з хресних батьків, але згідно традиції їх завжди є двоє.
Давній звичай каже духовним особам не брати на себе обов'язків хресних батьків, однак сучасні церковні приписи цього не забороняють.
З власного досвіду можу сказати що найкращі хресні батьки це ті, які самі хочуть ними бути. Тобто важливо вияснити чи людина, яку ви попросите стати хресним батьком дійсно цього бажає і має намір (в міру можливостей) взяти на себе тягар цього обов'язку. Звісно що мінімальні християнські якості кандидатів мусять бути безумовно.
І останнє, не варто мати надто великих надій на допомогу хресних у вихованні вашої дитини. В сучасному світі, хочемо ми того чи ні, роль хресних зводиться до "декоративної".

Re: Хресні батьки

Додано: 07 травня 2010, 14:39
ієром. Діонисій
Найкраще, якщо хресні батьки є в добрих взаєминах з батьками дитини (у випадку, коли мова про хрещення дітей). Вони не матимуть великого впливу на щоденне виховання дитини, -- бо і яким чином? -- але матимуть вплив на свого похресника, особливо, якщо це люди достойні, добрі, практикуючі християни, якщо підтримують добрі і часті (хоч не занадто) взаємини з батьками похресника і ним самим. Коли похресник підростатиме (дуже скоро це стається!) -- будуть для нього прикладом, як ставити кроки в житті, яким потрібно бути.
Багато хто хоче бути хресними батьками, дехто вважає це своїм неначе "правом", наприклад рідні брати/сестри батьків дитини. Тому деколи потрібно провести складні "дипломатичні переговори". Якийсь із варіантів обов"язково виявиться оптимальним. :)

Re: Хресні батьки

Додано: 07 травня 2010, 14:46
mtaras
urban писав: В сучасному світі, хочемо ми того чи ні, роль хресних зводиться до "декоративної".


У тім-то й справа, саме тому я і підняв цю тему. Якщо роль 'декоративна' - то для чого вона потрібна.
Адже батьки фактично змушені брати хресних - а це теж певна відповідальність за вибір (відповідальність батьків - не хресних - маю на увазі), та і у хресних є обов'язки щодо виховання похресника.

ієром. Діонисій ''Багато хто хоче бути хресними батьками, дехто вважає це своїм неначе "правом", наприклад рідні брати/сестри батьків дитини.'' - це теж я мав на увазі.

Re: Хресні батьки

Додано: 10 травня 2010, 21:11
andrivovk
На сайті "Радіо Воскресіння" можна послухати цікаві повчання отця Ігора Яціва про Тайну Хрещення (12 наук, зокрема і про роль хресних батьків) : http://www.rr.lviv.ua/homilies.php

Re: Хресні батьки

Додано: 12 травня 2010, 13:59
Олюнька
Хочу ще від себе додати, що ми розглядаємо тему хресного батьківства в одному напрямку. А як щодо відповідальності похресників за своїх хресних?
Інколи, коли людина йде за куму-кума, то це допомагає їй прийти до Бога. Похвально, коли священик просить кумів висповідатись перед хрестинами і бути в цей день на Службі Божій. O:-)

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 10:10
mtaras
Олюнька писав:Хочу ще від себе додати, що ми розглядаємо тему хресного батьківства в одному напрямку. А як щодо відповідальності похресників за своїх хресних?
Інколи, коли людина йде за куму-кума, то це допомагає їй прийти до Бога. Похвально, коли священик просить кумів висповідатись перед хрестинами і бути в цей день на Службі Божій. O:-)


Це теж правильне питання, однак не завжди людина йде за кума-куму і після цього приходить до Бога. Який тоді приклад ця людина дає для похресників? Адже похресника спершу треба виховати в християнській вірі (і в цьому якраз і мали б помагати хресні батьки), а тоді вже, можливо, цей похресник буде давати добрий приклад своїм хресним.

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 11:02
Олюнька
mtaras писав: Це теж правильне питання, однак не завжди людина йде за кума-куму і після цього приходить до Бога. Який тоді приклад ця людина дає для похресників? Адже похресника спершу треба виховати в християнській вірі (і в цьому якраз і мали б помагати хресні батьки), а тоді вже, можливо, цей похресник буде давати добрий приклад своїм хресним.

Життєва істина: хочеш щоб вийшло щось добре - зроби сам. :wink:
Я ж не кажу, щоб за кума брати атеїста і таким чином навернути його. Але, якщо людина "традиційний" християнин, то для неї доброю нагодою буде піти до Сповіді.
mtaras писав:У тім-то й справа, саме тому я і підняв цю тему. Якщо роль 'декоративна' - то для чого вона потрібна.

От вам і відповідь на це запитання, з кожної ситуації може вийти щось корисне, якщо щиро цього прагнути.

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 11:28
mtaras
Олюнька писав:Життєва істина: хочеш щоб вийшло щось добре - зроби сам. :wink:
Я ж не кажу, щоб за кума брати атеїста і таким чином навернути його. Але, якщо людина "традиційний" християнин, то для неї доброю нагодою буде піти до Сповіді.


На жаль, у наш час якраз багато саме "традиційних" християн (тобто всі ніби і християни, а насправді далеко не всіх можна назвати ХРИСТИЯНИНОМ)

А на рахунок того, що з кожної ситуації щось корисне можна взяти - насправді краще взагалі не потрапляти у деякі ситуації.

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 11:45
mtaras
Особисто я вважаю так. Якщо батьки бажають взяти хресних і є насправді достойні люди серед кандидатів у хресні - то прошу дуже. Однак чому рідні батьки не можуть бути хресними якщо вони не хочуть брати хресних ?

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 11:48
Олюнька
mtaras писав: А на рахунок того, що з кожної ситуації щось корисне можна взяти - насправді краще взагалі не потрапляти у деякі ситуації.

То називається літеплість... не можна все життя прожити за принципом "моя хата з краю". :wink:

Хоча кожна людина повинна робити свій вибір.
Коли мене попросили бути кумою, то я теж відмовлялась, бо хрестили в о. Ковпака (на той час справа з ескомунікою ще не була до кінця вирішена). Але все ж таки погодилася, хоча знала наперед, що до християнського виховання дитини мене не підпустять. Погодилася заради того, що я хоча б буду намагатись, буду молитись за ту дитину. Дотепер не знаю, чи це був правильний вибір, але похресник росте і, дасть Бог, з часом пізнає правду. Принаймі, буде хоч одна людина, яка дасть йому тему для роздумів. :pardon:

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 12:19
mtaras
Олюнька писав:
mtaras писав: А на рахунок того, що з кожної ситуації щось корисне можна взяти - насправді краще взагалі не потрапляти у деякі ситуації.

То називається літеплість... не можна все життя прожити за принципом "моя хата з краю". :wink:


То не називається літеплість - не про це мова. Літеплість - це якраз життя "традиційних" християн. Християни повинні намагатися уникати як гріха, так і нагоди до гріха.

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 12:23
Олюнька
mtaras писав: То не називається літеплість - не про це мова. Літеплість - це якраз життя "традиційних" християн. Християни повинні намагатися уникати як гріха, так і нагоди до гріха.

А де ви тут гріх бачите?
Я гоаорю про те, що найлегше відмовитись від кумівства і тим самим уникнути відповідальності. :friends:

Re: Хресні батьки

Додано: 13 травня 2010, 12:54
mtaras
Олюнька писав:А де ви тут гріх бачите?
Я гоаорю про те, що найлегше відмовитись від кумівства і тим самим уникнути відповідальності. :friends:


Ще раз кажу - не про це мова. Під відповідальністю я мав на увазі відповідальність батьків за вибір хресних для своєї дитини.

Re: Хресні батьки

Додано: 17 травня 2010, 15:43
Олюнька
mtaras писав:
Олюнька писав:А де ви тут гріх бачите?
Я говорю про те, що найлегше відмовитись від кумівства і тим самим уникнути відповідальності. :friends:


Ще раз кажу - не про це мова. Під відповідальністю я мав на увазі відповідальність батьків за вибір хресних для своєї дитини.

Так і я про те. Наскільки я зрозуміла, ви пропонуєте батькам не брати кумів, а самим стати хресними.

Знаєте, інколи Бог також бере участь у виборі кумів. :wink: Ми собі можемо думати одне, а виходить зовсім по-іншому і ми це сприймаєм за поразку, та минає час і ми дякуємо Богу, що все вийшло саме так. Так само було, як вибирали кумів для моєї сестри (8 років тому), тепер дякуємо Богу за те, що та пані (тоді подруга моєї мами) відмовилась бути хресною, бо вже за цей час людина так кардинально змінила свої погляди, що спілкуватись із нею практично неможливо.