Трипілля - як український феномен. Міфи чи реальність

історія, філософія, мови, економіка...

Модератори: Artur, ihor

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Трипілля - як український феномен. Міфи чи реальність

Повідомлення прочанка » 27 вересня 2012, 08:57

Вже на першому уроці з історії України діти 5-класів довідуються про унікальну культуру, яка мала місце на теренах майбутньої нашої території. Вікентій Хвойка- український археолог і видатний вчений у 1893 році біля с. Трипілля що на Києвщині відкрив незнану раніше, але дуже стародавню культуру...
Чи ми їхні нащадки чи ні, але маємо пишатись, що 6 тис. років тому на наших землях жили ці люди і залишили по собі нам такий спадок. Я можу фантазувати, висувати власні гіпотези, але пропоную звернутись до визнаних авторитентів. Запрошую всіх у надзвичайний світ, у царину невідомого і незвіданого, але близького нам, українцям...
Не бійтеся!

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Трипілля - як український феномен. Міфи чи реальність

Повідомлення прочанка » 27 вересня 2012, 09:18

Трипільська цивілізація
http://www.astra-lit.com/ukr-ment-ukr/03_tripilla.htm

Трипільська цивілізація – умовна назва спільності племен, які мешкали на землях сучасної України, Молдови й частини Румунії з 5 400 до 2 750 р. до н. е. З одного боку, здавалося б, неймовірно давно. А з іншого, якщо вважати, що тривалість покоління становить 25 років, це лише 300–180 поколінь тому!

Трипільська цивілізація була одним із найбільш ранніх центрів розвитку планети. Було б занадто стверджувати, що трипільці випередили світовий цивілізаційний процес , однак безперечно те, що вони перебували в його авангарді.

Чи були трипільці пращурами українців?

Якщо "так", то в українців є всі підстави розглядати цю культуру як свою. Якщо "ні" – вони просто прагнуть приписати собі чуже, притягти "за вуха" високу цивілізацію, привласнити Божий дар, яким Він сподобив не їх.

З одного боку, українці не можуть бути "зараховані" до нащадків трипільців антропологічно.
Контраргумент. Говорячи "трипільці", ми маємо на увазі не націю, не якийсь особливий народ, а сукупність різних племен, що створили на території України свою цивілізацію.
Трипільці – найбільш раннє на території України осіле населення. Обрали вони цей край тому, що знайшли тут найліпшу для сільського господарства землю.
Трипілля, як висока цивілізація, як і всі високі цивілізації, припинила своє існування тоді, коли це стало завгодно Історії. Але якщо придивитися до виробів місцевих племен наступних поколінь – культур бронзового століття: "ямників", "катакомбників", "зрубників", ми помітимо, що на їхньому посуді присутні трипільські символи.
Навіть зараз в Україні можна зустріти обмащені глиною, яскраво розфарбовані "трипільські" мазанки, а символіка українських візерунків на рушниках і сорочках має прототипи у трипільських керамічних розписах – 180 поколінь між українцями й трипільцями пов'язані тисячами ниточок традицій, спільних цінностей, вірувань і тисячами павутинок ментальності.
Не бійтеся!

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Трипілля - як український феномен. Міфи чи реальність

Повідомлення прочанка » 27 вересня 2012, 09:28

Національність

Трипільська культура разюче схожа з культурою островів Егейського моря. Це дало привід стверджувати, що в той час від Криту до Дніпра був спільний культурний простір. Можливо, не лише культурний, але й етнічний.

Особистість – суспільство

Трипільці переважно були селянами. Однак мешкали трипільці не лише на хуторах, але й у величезних, як на той час, містах. З високим ступенем імовірності можна припустити, що життя в трипільському суспільстві було ледь не райським – тихим, мирним, спокійним. Адже в них не було ворогів!Особлива роль у трипільському суспільстві належала жінці.

Економіка

Трипільці були не лише вправними хліборобами, але й обдарованими ремісниками. Рідко якому народові не хотілося б привласнити собі винахід колеса. Однак у той час як світ вважає, що перше зображення колеса зустрічається на шумерських фресках півдня Месопотамії (3200 р. до н. е.), на трипільських керамічних фігурках воно присутнє в 5000-х роках до н. е. І зображення коня в археологічних матеріалах Трипілля зустрічається набагато частіше, ніж в інших культурах того часу. Як і статуетки інших свійських тварин – корів, биків, свиней, кішок, собак.

Культура

Майже у кожному трипільському житлі археологи знаходять від 30 до 200 високохудожніх керамічних виробів. У кожному трипільському будинку стояв ткацький верстат.Вони розумілися й на прикрасах із золота та срібла.

Архітектура

Поряд з культурою світовим феноменом трипільців є їхні величезні міста із чіткими рядами двоповерхових котеджів, з розумом спланованими вулицями, розмашистими майданами. Усе це трипільці не мали можливості звідкись скопіювати...Були у трипільців, певна річ, і одноповерхові будинки, "мазанки". Як зайдеш, праворуч – піч, ліворуч – лава з посудом, прямо – на самому видному місці – вівтар.
Не бійтеся!

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Re: Трипілля - як український феномен. Міфи чи реальність

Повідомлення прочанка » 27 вересня 2012, 09:50

Релігія

На домашньому вівтарі трипільців обов'язково були присутні глиняні фігурки тих Вищих Сил, яким вони вклонялися: Богині-Матері – символу материнства й родючості, бика – символу обробки землі й багатства, змії – символу спритності, голуба – символу неба. Сакральні уявлення трипільців утілено не лише в глиняних статуетках, але й у візерунках на кераміці – зображеннях сонця, спіралі, хреста, кола, хвиль, "всевидящого ока Долі". Особливе місце в житті трипільців належало Храму. Він був яскраво розфарбований, з орнаментом, високими арками, хрестоподібним вівтарем і жертовною чашею. ...в основі трипільського храму втілено ідею Відродження: через певні ритуали людина прагнула досягти безсмертя своєї душі.


Мова

Українська мова успадкувала з "трипільської" ще й найбільшу кількість слів. Зокрема: батько, борвій, вирій, віл, голуб, горіх, жито, іскра, кермо, кібець, кінь, кобила, колиба, крісло, ліс, малина, меч, мідь, могила, олово, равлик, свинець, срібло, теля, тиква, хліб, а також імена й культи деяких язичницьких богів і назв географічних об'єктів.

На думку Ю. Мосенкіса, українська мова запозичила з мови Трипілля ті звукові риси, які зараз усвідомлюються як її особлива "милозвучність". Вчений вважає, що саме завдяки зв'язку з "трипільською", українська мова, на відміну від російської або польської, належить до групи середземноморських.

Писемність

Чи мали трипільці писемність – улюблена тема диспутів українських ерудитів. Часто-густо можна зустріти такі повідомлення: "На підставі дешифрувань написів трипільської культури маємо повне право твердити, що не фінікійці були винахідниками буквено-звукового алфавіту. Його за багато сторіч до найстародавніших зразків фінікійського письма винайшли… племена, які жили на території сучасної України й відомі під ім'ям трипільців.


Я виділила основні тези, кому цікаво - прочитають весь текст.
А тепер - запрошую до дискусії.
Не бійтеся!

Аватар користувача
andrey s.
старець
старець
Повідомлень: 2624
З нами з: 13 січня 2011, 19:40
Звідки: м.ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Контактна інформація:

Re: Трипілля - як український феномен. Міфи чи реальність

Повідомлення andrey s. » 27 вересня 2012, 19:09

Це все дуже цікаво, направду цікаво. Але з уст патріотів це часто кумедно, тобто той патріотизм, часами, вбиває ту цікавість до суто історичних моментів. Дивився передачу де Задорнов привіз якогось Археолога (забув фамілію ), він також намагається примінити таке для відродження, як фундамент для нової ідеї за якою мають (теоритично ) слідувати уми молодого, Російського, покоління.
Цікаво просто по факту, але не в патріотичному поданні. Тішусь що серед дослідників є Українці, це так, і це гарно.
Сумно одне, і думаю що це так, дослідникам потрібні кошти ради самої науки , а ті хто фінансує намагається їх вкласти в перспективу, щоб повернулись з вторицею.
Схоже на бізнес, а не на пошук історичних фактів.
Але серед цього всього є на що звернути увагу, буду радо слідкувати за темою.
Дякую :Rose: .
З повагою ПРОСТО андрій!!! УГКЦ

Аватар користувача
Злий Іван
старець
старець
Повідомлень: 579
З нами з: 18 лютого 2010, 14:39
Звідки: Львів

Re: Трипілля - як український феномен. Міфи чи реальність

Повідомлення Злий Іван » 27 вересня 2012, 19:50

цікавився свого часу трипільцями.
Важко досліджувати, держава не фінансує, багато хто ледь не на власному ентузіазмі провадить дослідження.
Підніму журнали, може щось цікаве знайду.
Називайте речі своїми іменами ̶ люди краще вас розумітимуть.


Повернутись до “Гуманітарні дисципліни”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 10 гостей