На Львівщині через недбалість згоріла церква XVIII століття
21.04.2009
Галина Терещук
Львів – Радіо Свобода нещодавно інформувало про критичну ситуацію на Львівщині щодо нищення старих дерев’яних церков. Ще одна втрата. На сам Великдень після урочистого Богослужіння у Стрийському районі цілком згоріла пам’ятка архітектури XVIII століття.
Пожежа виникла близько 11 години в селі Угольна Стрийського району. Греко-католики якраз вийшли з церкви після Богослужіння, що проводилось в унікальному дерев’яному храмі Святого Василя Великого, збудованому у 1781 році. Через дві години пожежники ліквідували вогонь, але сакральна пам’ятка і усе церковне майно згоріли.
За попередньою інформацією головного управління МНС, причина пожежі – неналежне електричне обладнання у храмі.
Парафіяни тричі отримували попередження від працівників МНС про те, що необхідно замінити електропроводку у храмі, але далі письмового обліку справа не зрушилась. У церкві продовжували відправляти Богослужіння і використовувати електричні прилади. Речник головного управління МНС Павло Василенко зазначив, що настоятель у четвер і п’ятницю помітив, що щиток перегрівався. Відтак була несправність в електромережі.
На Львівщині ще на одну дерев’яну церкву менше
На сьогодні в області ще на одну сакральну пам’ятку архітектури менше – їх залишилось 489. А це майже удвічі менше, аніж було за радянської влади.
Напередодні Великодня пожежа також спалахнула в дерев’яному храмі «Святого Пантелеймона» кінця XVI століття в місті Сколе. Вогонь пошкодив внутрішні стіни і дах пам’ятки архітектури. Збитки становлять більше 40 тисяч гривень. Причина пожежі – порушення правил пожежної безпеки.
За останні 5 років в області згоріли уже 29 дерев’яних храмів. Найчастіше причиною пожежі є стара електромережа у храмі. Але не зрозуміло, чому при такій ситуації, надалі подається електропостачання у церкву, чому не закривають храм допоки не відремонтують належно електрику, чому мінімальні штрафи за порушення? За словами Павла Василенка, якби примусово зачинили храм, то виник би скандал з боку парафіян. До слова, лише одна релігійна конфесія погодилась на такий рішучий крок – УПЦ МП.
За безвідповідальність треба карати
Доктор богослов’я ієромонах Севастіян Дмитрух вважає, що саме влада має відповідати за збереження унікальних дерев’яних церков.
«Але виглядає на те, що у радянський час була влада, а зараз її нема. Неналежна електромережа - значить карати, не подавати електрику», – каже Севастіян Дмитрух.
Близько 70% старих дерев’яних церков на Львівщині потребують заміни електромережі.
Львівська обласна рада торік ухвалила програму про збереження дерев’яних сакральних пам’яток архітектури, але вона виявилась недієвою, бо дерев’яні церкви і далі горять.
Радіо Свобода
У матеріалі зазначено, що згоріла уже не одна Церква. Нові пожежі цілком можливі. Забобігти можна на основі декількох підходів:
Заборонити проводити служби, загалом експлуатацію-визнати старими чи музеями;
Намагатись знайти новітні технічні засоби, які збільшать вогнетривкість-пропитування деревини, покриття негорючим лаком, ізолювання потенційних міць загоряння недгорючими матеріалами, подібне;
Будова нових храмів поряд на час проведення чого виконати спочтку друге, а потім перше.
Інші варіанти щось на голову не йдуть. Молитись мабуть за збереження храмів потрібно більше. Земне питання стоїть хто цим має займатись чи уся Церква загалом як єдина організація чи на по місцю люди. Є приклад впровадження недержавного пенсійного страхування, то можливо і до пожеж в дерявяних Церквах варто так само підходити, окремої пожежною безпекою, ніж в камяних.
Горять як видно саме Греко-Католицькі церкви. Принаймі їх статистику ми бачимо. Це може стати приводом для спекулювання, але я задам питання: Чи не мала б бути Церква під захистом молитви від людської необачності? Ікони залишались цілі при навалах Батиїв та Атеїстів. Звісно, руйнувались і атеїстами церкви зі злого наміру. Необачність добрих людей від злого помислу не відрізняється хіба?