Організми, які допомагають парохові

питання з життя Церкви/Суспільства, які не відносяться до тематики інших розділів Форуму

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

filosof
новик
новик
Повідомлень: 25
З нами з: 23 жовтня 2005, 22:36
Звідки: місце під сонцем
Контактна інформація:

Організми, які допомагають парохові

Повідомлення filosof » 26 вересня 2009, 23:29

Здебільшого доводиться чути, що при парафіях існують так звані церковні десятки чи двадцятки
Проте дещо раніше чув (джерело не пригадую), що такі ...-ятки не притаманні нашій Церкві зокрема та християнству взагалі
адже зазвичай в громаді є значно більше людей ніж десять чи двадцять, та й заняття (свого роду посад) знайдеться для більшої кількості людей

хто має історичні джерела яка була ситуація в церковних спільнотах-парохіях раніше (років 100 і більше незад)?

і коли почали життя церковні десятки/двадцятки?
тому що є думка, що вони були спеціальні накинуті радянським режимом для контролю над священиком


і також прошу в загальних рисах поділитися ситуацією у ваших парохіях


дякую!

Аватар користувача
отець Роман
дописувач
дописувач
Повідомлень: 88
З нами з: 16 листопада 2008, 15:40
Звідки: м. Кременчук
Контактна інформація:

Повідомлення отець Роман » 27 вересня 2009, 15:10

Мені не відома історична тяглість запровадження такої системи "дестякування" чи 20-кування, однак вважаю таку практику цілком виправданою. Навіть якщо парохія складається з кількох сотень чи тисяч людей, мусить бути при парафії утворений "керівний орган", тобто люди, котрі допомагають священикові управляти. Дуже дбав про поширення таких церковних братств митр. А. Шептицький.
Інша справа, що вони в більшості парафій є зовсям бездіяльними, але тут, даруйте, напрошується аналогія з нашими народними депутатами - їх понад 400, а користі для люду жодної.
Також слід сказати, що згідно установчих документів парафії, які є в кожної легітимно заснованої, тобто статуту, яким регламентується парафіяльна діяльність, вимагається для створення парафії мінімально 10 чоловік, кготрі подають відповідне клопотання до органів місцевого самоврядування. Пізніше, за потреби цей керівний склад може бути переобраний.
Не відкидаю також і можливих фактів існування спеціальних груп, котрі могли якимось чином втручатися і перешкоджати діяльност іпарафії, то вони і так існували.
Ну і щодо ситації на моїй парохії, то скажу що в нас теж існує "десятка" тобто керівний склад парохії, але поки керувати нічим, тому на даному етапі парафіяльного життя це радше формальний орган. Хоча за статутом парафії всі проблеми і труднощі не можуть бути вирішені без керівного складу, завжди на чолі із священиком, а всі рішення повинні бути протокольно зафіксовані на папері.
Сину! Ти є позичений! - слова бл. памяті митрополита Андрея

filosof
новик
новик
Повідомлень: 25
З нами з: 23 жовтня 2005, 22:36
Звідки: місце під сонцем
Контактна інформація:

Повідомлення filosof » 27 вересня 2009, 20:28

отець Роман писав:...в нас теж існує "десятка" тобто керівний склад парохії, ...мене конкретно цікавить чи ця "десятка" складається виключно з десяти людей чи все-таки керівний склад парохії налічує іншу кількість вірних: більше або менше десяти?

згадка Вами про Митрополита Андрея Шептицького ще більше переконує в тому, що все таки раніше в нашій Церкві не було десяток, а були таки братсва

цікаво б було десь почитати більше інфо з цієї теми...

жаринка
новик
новик
Повідомлень: 22
З нами з: 05 березня 2007, 22:31
Звідки: Львів

Повідомлення жаринка » 27 вересня 2009, 20:57

історія з десятками і двадцятками тягнеться з радянських часів, коли для реєстрації церковної громади потрібно було 10 чи 20 "активістів", вони офіційно і представляли громаду перед державними органами. Точніше нюансів не пригадую, треба піднімати радянське законодавство.

Якщо я не помиляюся, то традиційно в церкві було братство і сестринство, з-поміж яких обирали старших.

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Повідомлення Олюнька » 28 вересня 2009, 10:54

жаринка писав:історія з десятками і двадцятками тягнеться з радянських часів, коли для реєстрації церковної громади потрібно було 10 чи 20 "активістів", вони офіційно і представляли громаду перед державними органами. Точніше нюансів не пригадую, треба піднімати радянське законодавство.

Якщо я не помиляюся, то традиційно в церкві було братство і сестринство, з-поміж яких обирали старших.Та ні, це давніша практика. Ще до того кожна церква мала Церковний комітет, який допомагав керувати справами церкви.
На моїй парафії теж є такий комітет, куди входять представники з кожної вулиці. Це дуже допомагає в організації роботи. Вони мають чергування по тижнях (допомагають в прибиранні церкви, впорядковують подвір'я). Також, коли потрібно робити збірку на церкву, кожен має свою вулицю.
Жінки також вибираються сестрицями. Теж по представниці з кожної вулиці. Вони прибирають церкву.

А ще це дуже дієво, коли на парафії немає постійного пароха.
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ


Повернутись до “Церква і Суспільство”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 16 гостей