Проповідь і її якість

літургічні тексти, переклади, устав Богослужень

Модератори: Just_me, viter, Artur, ihor

Аватар користувача
demetris
старець
старець
Повідомлень: 417
З нами з: 29 січня 2006, 16:52
Звідки: м. Львів
Контактна інформація:

Повідомлення demetris » 02 червня 2008, 15:37

Олюнька писав:
demetris писав:Браття ви темту гілки даівно перечитували? заофтопили по самі вуха...
Якщо тема згасла - то ней. але як хочете поговрити про щось - то робіть нову.

а яка різниця, вседно крім них самих ніхто вже в ту тему не вникає (це дуєль) :x

Може й так, може й так... просто про харизматів вже ніби є гілки, ні? Ну то хай створять ;)
:P
З повагою, Дмитро.

Аватар користувача
Історик
дописувач
дописувач
Повідомлень: 65
З нами з: 08 жовтня 2008, 20:59
Звідки: Хмельницький

Повідомлення Історик » 25 листопада 2008, 15:45

Устав Східної Церкви не говорить про місце проповіді під час Літургії. Але існує давня практика проповідувати після читання Євангелії, тобто на Літургії Оглашених, про що свідчить цілий ряд бесід св. Іоанна Златоустого та інших отців, часто нагадуючи слухачам щойно почуті літургійні возгласи та молитви.
Така практика доречна і з гомилетичної позиції, тому що слова Євангелії ще живі в уяві пастви; також під кінець служби люди часто втомлені і увага їх розсіюється. Однак мені відомі випадки, коли перед причастям священник говорив дуже гарне та зворушливе слово про Євхаристію.
На мою думку питання про місце проповіді на Літургії має виключно практичне значення.

Гузар
новик
новик
Повідомлень: 10
З нами з: 22 грудня 2008, 15:48

Re: Просто цікаво...

Повідомлення Гузар » 22 грудня 2008, 18:45

Tuit писав:Стало мені минулої неділі цікаво...
А що хто більше вважає доцільнішим слухати в Храмі під час Літургії - Послання Владик чи проповіді священика?

Перетворили св. Літургію на шоу. Дійшли до того, що на квітну неділю "постання" проти підгірецьких читали. Багатьом зіпсували свято.

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Просто цікаво...

Повідомлення Олюнька » 22 грудня 2008, 23:06

Гузар писав: Багатьом зіпсували свято.


Напевно тим, кому правда очі коле. :lol:
Владика так само має право звертатись до народу, який йому поручено.
Наприклад, Андрей Щептицький часто писав такі послання, закрема до вірних Закарпаття Він писав на їхньому діалекті.
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Аватар користувача
ShMariam
Модератор
Модератор
Повідомлень: 4653
З нами з: 06 грудня 2008, 14:08
Звідки: Львів

Повідомлення ShMariam » 04 березня 2009, 13:43

Так в нас і все є - щоб було добре людям. А ніхто не задумається, чи є воно миле Богу, чи так має бути.... отак і Святу Службу Божу скоротили майже вже до 1 год. - щоб було вигідно кому... людям? чи може парафії, ігумену - побільше відправити таких Літургій - більше на тацу назбирати....... Нехай буде відправлена на день одна, але Свята Служба Божа.

І скільки вона має тривати? А якщо вдома є маленькі діти і батьки мусять мінятися, щоб піти на Службу? А Ви не думали, що Богові миліше, коли я піду в будний день на Службу, яка триває 40 хв., ніж взагалі не піду, бо обов'язки не будуть дозволяти?

Аватар користувача
o.Mykil
старець
старець
Повідомлень: 3456
З нами з: 11 вересня 2008, 10:57
Звідки: Galicia
Контактна інформація:

Повідомлення o.Mykil » 04 березня 2009, 17:09

Одна жінка раз мені сказала дивну річ - мовляв св. Літургію не можна переривати проповіддю... Але проповідь (гомілія) є теж як логічна складова Слуби Божої, Слово Господнє, завжди актуальне.
Посадім любові квіти
На життєвій ниві:
Хоче всіх Господь зустріти
На шляху правдивім!

Літератор зі Львова
гість
гість
Повідомлень: 6
З нами з: 10 травня 2009, 10:55
Звідки: Львів

Якість проповіді. Лихо невігластва окремих парохів

Повідомлення Літератор зі Львова » 10 травня 2009, 11:53

На жаль, інтелектуальний рівень священнослужителя має для мене велике значення. Містерія служби Божої - це прекрасно, але рівень недільної проповіді у 90 відсотках випадків, яким я був свідком, - неприпустимо низький.

Ось і сьогодні, на першому причасті мого сина, яке відбулося у Львові, у церкві Преображіння Господа нашого Ісуса Христа, мав нещастя спочатку вислухати вкрай підозрілу промову молодого пароха щодо його бачення проблематики жінки і материнства, а потім і заскорублі ідеї його старшого товариша, щодо гріховності поведінки декого із пастви, що, мовляв, і далі не приходитимуть на служби в оцю церкву...

Формально, я розумію, не усім Бог дав дар мови, але будь-які оратори повинні працювати над своїм словом - як його правильно вимовити, і що саме сказати. Що саме сказати - найважливіше! З якою радістю читаю і чую мудрі і теплі слова Блаженнішого Любомира Гузара! І як важко було сьогодні протидіяти отруті невігластва оцих "простих парохів" - ні любові до ближнього, ні знання життя, ні найменшого розуміння Промислу Божого, яке веде людей, почасти не стандартними шляхами, багатьох змушує виходити із храму, і не повертатися на таку службу, приходити тоді, коли "погрішимого" найменше!

І в той же час, як світилися обличчя парохів, коли вони причащали і дітей, і паству!

Так, звичайно, попри Непогрішимість Небесного Отця є і наша, людська погрішимість, але з нею ми повинні боротися. І не тільки простий люд це повинен робити, але і священнослужителі! Чи слідкує церква за цим? Яким чином слідкує?
Не звертати далі увагу на проблему інтелектуального розвитку сучасних священнослужителів вважаю великою загрозою нашій церкві і її вірним.

Аватар користувача
romanm
старець
старець
Повідомлень: 1986
З нами з: 17 березня 2009, 09:43

Re: Якість проповіді. Лихо невігластва окремих парохів

Повідомлення romanm » 10 травня 2009, 12:17

="Літератор зі Львова"]На жаль, інтелектуальний рівень священнослужителя має для мене велике значення. Містерія служби Божої - це прекрасно, але рівень недільної проповіді у 90 відсотках випадків, яким я був свідком, - неприпустимо низький.Згоден. Проповідь це є основне в праці священика. Я приходжу до церкви, щоби слухати Слово Боже. Особисто мені, наприклад, ріже слух, коли слухаю, на жаль, більшість проповідей.

Не біда, якщо говорять погано, але по темі, не видумують щось своє. А буває, на жаль і не так. Потім дивуємося, що люди йдуть в Єгови і не знають фундаментальних основ своєї віри і КЦеркви.

Але це залежить від самих отців, семінаристів і т.д. Не залежить від семінарій. Чому? Тому, що, моє скромне бачення говорить: учбові заклади вказують куди йти, а як, залежить від нас самих.

Mandrivnyk
дописувач
дописувач
Повідомлень: 69
З нами з: 18 серпня 2008, 19:16
Звідки: Львів

Повідомлення Mandrivnyk » 10 травня 2009, 17:08

Хто вам казав, що проповідь - то основне завдання священика? Є кілька завдань, в тому числі і проповідь не лише словами, але й власним прикладом і життям. Багато святих не були добрими проповідниками, але їхня жертва і приклад життя робили свій вплив...
Сьогодні дуже часто можна почути нарікання парафіян на те, що парохи замість душпастирських справ і розвитку парафії займаються вирішенням питань, повязаних із покращеннях матеріального становища. І це теж причина,чому йдуть до єговістів і т.п.

Аватар користувача
romanm
старець
старець
Повідомлень: 1986
З нами з: 17 березня 2009, 09:43

Повідомлення romanm » 10 травня 2009, 18:05

вам казав, що проповідь - то основне завдання священика? Є кілька завдань, в тому числі і проповідь не лише словами, але й власним прикладом і життям. Багато святих не були добрими проповідниками, але їхня жертва і приклад життя робили свій вплив.
..

А хіба нє???? Хіба проповідь тільки словами???? Проповідують як словами так ділами. Що і Ви пишите, я також згоден.
Річ, в першому дописі йде чітко про проповіді в церкві. Вибачте, що може путнього сказати чоловік, коли на перевірці знань, списує, в семінарії????? Звичайно, потім "нарвеш" розумних цитат і говориш, але перший ліпший Єговіст замочить, або навіть православний.
От і пишуть всякі дурниці, наприклад навіть на офіційному сайті УгкЦ, що чистилище для греко католиків не є обовязуюче і т.д.

Аватар користувача
ola
постійний дописувач
постійний дописувач
Повідомлень: 211
З нами з: 21 серпня 2007, 01:27
Звідки: Івано-Франківськ
Контактна інформація:

Повідомлення ola » 10 травня 2009, 23:33

Не хотілося б виривати Ваших слів із контексту... Розумію, що Святий Іван Марія Віанней роками писав довгі та нудні проповіді й годинами рецитував їх пастві Арсу. І є покровителем парохів :) Тому що дивною своєю вірністю благодаті Божій зумів закрити в селі чотири "шинки", де торгували спиртним, навернув до Бога тисячі доручених йому душ і взагалі...варто читати про нього! :)

Але все-таки:

Хто вам казав, що проповідь - то основне завдання священика?


Як не дивно, а Ісус сказав апостолам:
І сказав їм: "Ідіть же по всьому світу та проповідуйте Євангелію всякому творінню" (Мк. 16, 15)

Звичайно, легко бути незадоволеним із проповіді. І часто варто зробити зусилля і спробувати почути Бога у нудних (чи ще якихось) виголосах отця... І це може бути частиною моєї "недільної аскези".
Тільки чи те, що я пильно обмірковую, на котру саме Літургію привести свою невіруючу подругу з кількома вищими освітами (щоби вона прийшла ще раз), не означає, що проблема живого слова існує?..
Так, отець Піо безпосередньо називав зіркових артисток свиньми й вони наверталися... :cry: Але ж Августин Блаженний навернувся на проповіді Святого Амброзія :wink:

Дуже часто хочеться сплакнути так, як одна православна бабця в Києво-Печерській Лаврі, з якою ми разом стояли, щоби прикластися до мощей Апостола Андрія. Вона, інтелігентка у котромусь коліні, зажурено пожалілася, згадуючи про певну дискусію зі своїм парохом: "Мало, ой, мало читають наші батюшки..."
Вернися до дому свого, і розкажи, які речі великі вчинив тобі Бог! (Луки 8, 39)

Літератор зі Львова
гість
гість
Повідомлень: 6
З нами з: 10 травня 2009, 10:55
Звідки: Львів

У якому напрямку йти?

Повідомлення Літератор зі Львова » 11 травня 2009, 15:46

Цікаво, яким чином – теоретично - можна покращити ситуацію?
Тобто, що з того, дарованого нам Творцем, подеколи не достатньо проявляється у повсякденному житті і прочан, і священиків? Вочевидь, проблематика спільна.

Особисто мені було би цікаво і корисно слухати проповіді не просто на якусь більш-менш відому проповіднику тему, а саме на ту тему, до якої сам проповідник доклав і руку, і серце.

Про що я? Теорія відома – Отець Наш сотворив людину за Своїм Образом і в Подібності до Себе, надав людині від Себе потрібних чеснот – наділив Любов’ю, Творчістю, Свободою – для чого?
Напевно і тут не має таємниці – для тих справ, якими займається і сам Отець, але для справ нашого, людського масштабу.
На мій скромний розсуд – ми досотворяємо у безкінечних дрібницях і Сотворений для нас Світ, і себе самих. І якщо це є найголовніше завдання, то я хочу чути, бачити, відчувати, як із ним справляються кращі з нас. Містерія християнського обряду чудово передає Божественну гармонію, Божественне вирішення, а що передають слова Священника на проповіді?

Не знаю як для вас, але мені відразу помітно чи проповідник хоч палець об палець ударив у контексті проблематики, якої торкається у проповіді. Безкінечна істина, правда Христова повинні доповнюватися і творчим досвідом проповідника, оточеним Любов’ю і Свободою.

А це вже наша Церква здатна проконтролювати – щоденну працю наших священнослужителів, креатив їхнього буття.

Думаю, що не відкрию чогось нового, коли скажу, що українська громада зараз багато працює, зростає, трансформується. І якщо Церква на місцях духовно, і з Любов’ю, Творчо, і Свобідно, відповідатиме за цей ріст, то жодні секти не страшні і місія Господня і далі виконуватиметься.

І ніколи тоді не скаже молодий священик на проповіді в центрі Львова, що погані ті жінки, що їдуть на заробітки, а старший не доповнить молодшого – розкриваючи таємницю сповіді – мовляв, кажуть дітки, що не ходять у неділю на службу, бо батьки їхні не ходять...

Лихо невігластва виростає із відсутності творчої праці служителів у деяких церквах, за цим тягнеться і зникнення там і Любові, і Свободи.
Це відчувається, але лікується.

ola писав: парохом: "Мало, ой, мало читають наші батюшки..."


Можна і не читати багато, але Творити - обов’язково потрібно!

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Якість проповіді. Лихо невігластва окремих парохів

Повідомлення Олюнька » 12 травня 2009, 12:07

Літератор зі Львова писав: Ось і сьогодні, на першому причасті мого сина, яке відбулося у Львові, у церкві Преображіння Господа нашого Ісуса Христа, мав нещастя спочатку вислухати вкрай підозрілу промову молодого пароха щодо його бачення проблематики жінки і материнства, а потім і заскорублі ідеї його старшого товариша, щодо гріховності поведінки декого із пастви, що, мовляв, і далі не приходитимуть на служби в оцю церкву...


А що скажете цей вященик неправий? Багато з тих, чиї діти приступали до першого Причастя наступного разу будуть слухати проповідь не раніше, ніж на шлюбі тих же дітей - сувора реальність :o
то чи має священик закривати на таке очі?

А щодо голосування, то вартувало б додати ще й інші варіанти, наприклад, чи на проповіді священик має тільки хвалити, чи може і посварити :wink:
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Літератор зі Львова
гість
гість
Повідомлень: 6
З нами з: 10 травня 2009, 10:55
Звідки: Львів

Re: Якість проповіді. Лихо невігластва окремих парохів

Повідомлення Літератор зі Львова » 12 травня 2009, 14:08

Олюнька писав: А щодо голосування, то вартувало б додати ще й інші варіанти, наприклад, чи на проповіді священик має тільки хвалити, чи може і посварити :wink:


А хто, Олюню, проти? Якщо потрібно додати пункт до опитування - додамо!
Але і так зрозуміло, має право і посварити, і похвалити.
Але з Любов'ю, із розумінням своєї-чужої Свободи, і ТВОРЧО! :)

Ніхто, напевно, не сумнівається, що населення Львова достатньо релігійне, але, очевидно, не настільки ж церковне. :(

Думаю, що таким чином наша громада ставить питання щодо необхідності священнослужителям тримати себе у добрій інтелектуальній і духовній формі.

Свого часу я служив офіцером в армії. Ми щороку повинні були виконувати деякі нормативи, такі собі мініекзамени здавати. І проходили таке собі делікатне тестування, нічого страшного з нами не стававалося. Та й нині багато де періодично організовуються кваліфікаційні комісії. Нормальна практика.

І в нашому випадку я би запропонував проводити раз на рік (не рідше!) оглядові співбесіди зі священнослужителями. Співбесіди могли би проводити знані фахівці, які мають свої кафедри у серйозних вузах.

Результатом такої співбесіди був би відповідально заповнений інформаційний бланк, щодо наперед визначених важливих параметрів. І ці бланки дозволяли би бачити картину, так би мовити, подану зі сторони громади міста.

Звичайно, будь яку ідею можна довести до абсурду, але якщо нічого не робити, то абсурд так чи інакше проявиться у найбільш кризових формах і вже незабаром. Бо там де тонко, там і рветься, і багато хто у світі зацікавлений у таких розривах, провокаціях, компрометації...

Аватар користувача
romanm
старець
старець
Повідомлень: 1986
З нами з: 17 березня 2009, 09:43

Re: Якість проповіді. Лихо невігластва окремих парохів

Повідомлення romanm » 12 травня 2009, 14:14

Ніхто, напевно, не сумнівається, що населення Львова достатньо релігійне, але, очевидно, не настільки ж церковне. :(

Думаю, що таким чином наша громада ставить питання щодо необхідності священнослужителям тримати себе у добрій інтелектуальній і духовній формі.

Свого часу..........

І в нашому випадку я би запропонував проводити раз на рік (не рідше!) оглядові співбесіди зі священнослужителями. Співбесіди могли би проводити знані фахівці, ......................

Результатом такої співбесіди б.........................


Ідея дуже не погана, але бачите, тут , на форумі, знаходиться дуже мало священиків, наскільки я бачу, то 1. А щодо екзаменів.... думаю, що це на даний момент неможливо виконати. Чому???? Не знаю, тобто є деякі думки, але це всього лиш думки.

Аватар користувача
Олюнька
старець
старець
Повідомлень: 1445
З нами з: 23 січня 2008, 10:42
Звідки: Львів
Контактна інформація:

Re: Якість проповіді. Лихо невігластва окремих парохів

Повідомлення Олюнька » 12 травня 2009, 14:52

romanm писав:Ідея дуже не погана, але бачите, тут , на форумі, знаходиться дуже мало священиків, наскільки я бачу, то 1. А щодо екзаменів.... думаю, що це на даний момент неможливо виконати. Чому???? Не знаю, тобто є деякі думки, але це всього лиш думки.


А я поясню чому. Священик - це не найманий працівник, якого можна просто звільнити і все. Припустимо, хтось не склав такого екзамену і що далі?
Моє шанування! Ваша с. Катерина, МНІ

Літератор зі Львова
гість
гість
Повідомлень: 6
З нами з: 10 травня 2009, 10:55
Звідки: Львів

Повідомлення Літератор зі Львова » 12 травня 2009, 16:00

Шановні колеги, ви правильно кажете, - не може бути навіть і мови про екзамени!

Йдеться про щорічні співбесіди. Які можна звести до формули
громада<->священнослужитель=порозуміння

Йдеться про взаємодопомогу.
З одного боку фахівець від громади серйозно і вимогливо ( в рамках найвищої етичності - Христової заповіді) розмовляє зі священником, з іншого боку - той самий священник впливає на знаного фахівця - і прямо, і підсвідомо. І кожен несе отримане в люди.
Обопільна вигода.

І керівництво Церковне матиме ретроспективу незалежної оцінки кадрів.

Ви вважаєте, що це ще не на часі?

А ось маленький приклад, для першого класу науки філософії, і не тільки її.

У колі мирян священник розповідає про своє бачення нинішнього життя. І з жалем зауважує, що стільки навколо тієї біди, зла, і людина грішна того й набирається. Та людина те зробила, та - інше, а ця людина дім у карти програла...
Хтось зауважив, що не "людина" дім програла, а "гравець". Бо означення "людина" вона на рівні "досконалого Сотворіння Божого", і не можна вживати це означення будь-як, "гра"-"гравець", а "Людина"-"Бог", та і стосовно того, що нас оточує зло, це теж вельми підозріле, на Господньому рівні (де Людина) не має зла, тож краще вже говорити про те, що ми призвані примножувати "добро", аби стати людиною.
- це словоблуддя, - відповів священник із великого храму на Левандівці...

І сказати по правді, чи не більшість священнослужителів вважають ідею людини грішною? Добре, якщо не всі.

Отже, потрібен серйозний антикризовий діалог.

Аватар користувача
romanm
старець
старець
Повідомлень: 1986
З нами з: 17 березня 2009, 09:43

Повідомлення romanm » 12 травня 2009, 17:11

Літератор зі Львова писав:Шановні колеги, ви правильно кажете, - не може бути навіть і мови про екзамени!

Йдеться про щорічні співбесіди. Які можна звести до формули
громада<->священнослужитель=порозуміння


Якщо дозволите: громада - священик = християни католики. Під "порозумінням" може бути всяке.


У колі мирян священник розповідає про своє бачення нинішнього життя. І з жалем зауважує, що стільки навколо тієї біди, зла, і людина грішна того й набирається. Та людина те зробила, та - інше, а ця людина дім у карти програла...
Хтось зауважив, що не "людина" дім програла, а "гравець". Бо означення "людина" вона на рівні "досконалого Сотворіння Божого", і не можна вживати це означення будь-як, "гра"-"гравець", а "Людина"-"Бог", та і стосовно того, що нас оточує зло, це теж вельми підозріле, на Господньому рівні (де Людина) не має зла, тож краще вже говорити про те, що ми призвані примножувати "добро", аби стати людиною.
- це словоблуддя, - відповів священник із великого храму на Левандівці...

І сказати по правді, чи не більшість священнослужителів вважають ідею людини грішною? Добре, якщо не всі.


Шановний п. Літератор зі Львова. Бачите, священик був правий. Філософія, служанка теології:).
Але тут я бачу не філософію, а скоріше всього моральну казуїстику. Ще одне, людина = досконала, але ч треба чітко поставити наголоси.

Якщо прочитати катехизм то людина спочатку досконала , потім = первородний гріх , далі- Ісус = визволення від первородного гріха, але на людині залишилися наслідки гріха: схильність грішити(Раджу прочитати вдобавок до катехизму, св. Тому Аквіната "De Malo" пояснює як це можливо , але це вже спекуляції).
Відривати людину від її дій-ненормально. Людина діє і має свободу волі, яку їй дав Господь, а те, що зло несе також людина = що вона, на жаль, не досконала. Якщо ми грішимо, засмічуємо душу, ось тут вже яка досконалість????
Інакше виходить що я застрілив когось, а Ви кажете, що це пістолет, не Роман:)

Те, що людина обожена після того як Ісус став чоловіком, факт, хоча тут треба "дотягнутися" до цього стану. Але щоби вона, людина, була свята насправді, для того є таїнства. Обожнення людини, проходить тільки після того, як..... короче, в катехизмі все написано, ліпше ніж ваш покірний слуга тут щось пробує.

З повагою

Літератор зі Львова
гість
гість
Повідомлень: 6
З нами з: 10 травня 2009, 10:55
Звідки: Львів

Повідомлення Літератор зі Львова » 12 травня 2009, 21:17

romanm писав:
Якщо дозволите: громада - священик = християни католики


Чому би й ні, годиться.

romanm писав:
Інакше виходить що я застрілив когось, а Ви кажете, що це пістолет, не Роман:)


Так і скажу, Роман застрелив. Але точніше напевно було би напевно сказати - званий стати Романом, або той, що носить ім'я Роман, застрелив? Тобто, стріляла певна особистість, яка відрізняється від усіх інших Романів і не Романів своїм "я", так? І ця особистість не є ідеальною, як не є ідеальною і будь-яка інша особистість тут, на землі. Тому і не можна усіх узагальнювати образом Людини. Як, наприклад, не варто психею, чи юдейський відповідник вважати "душею" у нашому розумінні?

Я б дуже не хотів зараз ступати на слизький грунт явищ, яким до сих пір не має, та й не може бути єдино вірного трактування. Та й не має для мене значення - ступаю чи не ступаю. Просто не хочу сперечатися.

Але скажу тільки одне, що вважаю вірним розділяти створення Богом Людини, від самого існування першого Чоловіка, і першої Жінки. Себто - ідея Людини - за Образом і у Подібності - досконала і безгрішна. Як безгрішна Земля і Небо, як безгрішне і досконале будь-яке звершення Боже. Але особистості ще потрібно духовно і душевно втілитися у свою ідею, в ідею Людини.

Тому називаючи всіх Людьми - ми, як на мене, приймаємо бажане за дійсне. Власне, ви і кажете трохи далі про це.
romanm писав:
Те, що людина обожена після того як Ісус став чоловіком, факт, хоча тут треба "дотягнутися" до цього стану. Але щоби вона, людина, була свята насправді, для того є таїнства. Обожнення людини, проходить тільки після того, як..... короче, в катехизмі все написано, ліпше ніж ваш покірний слуга тут щось пробує.


Хотілося би закінчити свою думку словами Тараса Шевченка
"Ми восени таки похожі
Хоч капельку на образ божий,
Звичайне, що не всі, а так,
Хоч деякі..."

І я вважаю, що стати Людиною не можливо без віри у нашого Творця, але цілком можливо, хоч і багатократ важче, без активної допомоги церкви.
Але мало хто пройде цей шлях без її підтримки. Але вже йдуть - безліччю своєю. :(

padremikaele
новик
новик
Повідомлень: 12
З нами з: 26 листопада 2008, 10:29

Повідомлення padremikaele » 21 травня 2009, 16:25

гарний спосіб виправдати своє невміння чи не бажання проповідувати.
Пригадаймо історію, адже Церква народилась не через літургію (у теперішньому значенні), а через проповідь життя Христового тобто... Євангеліє. Церква народилась і потребує жити через проповідь, тому ми не перериваємо св. Літургію проповідю, а робимо її доступнішою для загалу пояснюючи чому сьогодні так а не інакше, і як ми сьогодні маємо підготовляти своє життя для Господа. Саме тому рекомендував би проповідувати ЗАВЖДИ ПРИ КОЖНІ МОЖЛИВОСТІ ! ! ! :)

Аватар користувача
прочанка
старець
старець
Повідомлень: 1692
З нами з: 18 червня 2009, 15:09
Звідки: Львів

Повідомлення прочанка » 11 вересня 2009, 13:59

В нашому храмі отці мають основну проповідь після Літургії, а потім після благословення ще якісь науки, а потім оголошення, аж по тому завершується служба. Все нормально :D І служба триває достатньо.
Тепер відносно часу, якщо керуватись старшим поколінням, то довга служба Божа - їм добре. Особливо по селах. Я розумію, в селі наші струджені люди мало мають розваг, в неділю чисто вбрані йдуть до церкви( себе показати, на людей подивитись. Нема що правди крити, часом попліткувати, навіть під час служби). Це для них - 2 в 1. Богу Богове, кесарю-кесареве, хоч в такий спосіб люди відпочинують, чогось почерпнуть. А в місті - гониш, не встигаєш - сім я, робота, діти, часто треба на села їхати допомагати. Людина в місті так забита інформаційно, а в церкві потребує отримати духовну поживу, віднайти спокій і рівновагу. Якщо та служба буде тривати 2-3 години, то це вже не духовна пожива, а починається гріх рота, очей, дурних думок... Чомусь отці церкви допускають скорочену форму служби і саме це привертає молодь до Богослужень. А ЦЕ ДУЖЕ ВАЖЛИВО!!! Хіба мала дитина ( рухлива й непосидюча, бо таких собі тихих ангеликів тепер мало - по своїх дітях знаю :) ) вистоїть чи навіть висидить довгу й незрозумілу для неї службу?
А так, 50хв - дитяча служба, дитяча проповідь, дітки сидять, встають в певні моменти. Не повірите, скільки молодих сімей водять діток на служби, до причастя. Це чудово! Значить молоде покоління росте з Богом, а це - це оптимістично для нашого народу.
Вибачайте, я лаконічно висловлюватись не вмію :D . На останок наведу приклад, моя тітка їздить на зиму в Петербург до сина. Звила ходити щонеділі до церкви, вона намагалася ходити й там до храму...
Не витримала. Переважно, старші люди, батюшки щось там читають - люди не чують, служби фанатично-виснажливі - все якесь не таке... Цього року знову поїхала. Як вона втішилася, коли я знайшла адресу УГКЦ в Петербурзі!
Тому так Московський Патріарх був здивований масовістю людей на його службах, в Росії такого нема! Нічого дивного, що в нього виникла ідея перебратися до Києва...
ВСЕ!
Не бійтеся!

padremikaele
новик
новик
Повідомлень: 12
З нами з: 26 листопада 2008, 10:29

Повідомлення padremikaele » 12 вересня 2009, 10:39

Прекрасний спосіб оправдати своє лінивство є проповідувати і плавно переходити до оголошень, це дає можливість людині яка мало читає і ще менше молиться виглядати розумною. але пригадаймо хіба не за таких Христос говорить "гроби побілені". Рекомендую таким шановним панам звернутись до інцикліки папи бенедикта ХVІ про місце проповіді, якщо звичайно слова синодів (вчительського уряду Церкви) не допомагають то рекомендував би не обговорювати а молитись за таких священиків, особливо у цей рік присвячений покликанню.

Кенгуру
дописувач
дописувач
Повідомлень: 73
З нами з: 06 вересня 2009, 20:48
Звідки: Від того самого нашого світу

Повідомлення Кенгуру » 13 вересня 2009, 16:00

Звичайно, проповідь має бути після Євангелії. Адже це є якраз Літургія Слова і також, священик цілим життям і словами переносить до світу світло Божої благодаті і саму Божу благодать, благословлячи неодноразово на Літургії - МИР ВСІМ. Підкреслюю і навіть благословляє несе благолосвення перед самим Божим Словом (читанням).

padremikaele
новик
новик
Повідомлень: 12
З нами з: 26 листопада 2008, 10:29

Повідомлення padremikaele » 14 вересня 2009, 09:13

не має сумнівів про місце проповіді у св. Літургії, лишилось одне робити ці проповіді доступними та легкозрозумілими, щоб кожен міг винести щось корисне для себе. Дякую за гарний і корисний діалог. :)

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Повідомлення о.Олег » 02 жовтня 2009, 13:29

mykil писав:Одна жінка раз мені сказала дивну річ - мовляв св. Літургію не можна переривати проповіддю... Але проповідь (гомілія) є теж як логічна складова Слуби Божої, Слово Господнє, завжди актуальне.

Слава Ісусу Христу!
тема давня і, можливо, вже давно десь "пішла", лише хочу сказати пару слів.
Розумію конечну потребу проповіді і логічно, що вона слідує після читання з Апостола та Євангелія (так і чиню, а, по закінчені Літургії нмд священик має гарну нагоду промовити по нагальних проблемах парафії), хоча тут нмд важливе не так "місце", як те, щоб вона (проповідь) була виголошена і щоб була якісною.
В контексті тої преславутої якості мене також цікавить (та "дивна річ", яку Ви почули від "однієї жінки"): наскільки законно вважати проповідь частиною Літургії (чи то в загальному сенсі, чи Літургії Слова)??
От десь читав, що до 1962 року (до запровадження Novus Ordо) в Месі на час проповіді священик знімав маніпул як знак того, що під час проповіді Літургія переривається.
Розумію, що Київська Традиція инакша, ніж Латинська, але: як з цим у нас? Із плачевних прикладів проповідей, почутих (а, можливо, хтось додасть: "і сказаних" :oops: - грішний, каюсь) мною за життя, думаю важливим є дати вірним певне розрізнення: Літургія як така не містить єресі, а от проповідник, нажаль, може не лише наговорити різного-веселого, але й викривити віру Церкви.
Згадаймо Лютера, Арія (давні приклади, щоб не наступати на сучасні "мозолі").., що були священиками КЦ, що їм їхній єпископ КЦ делегував право вияснювати Слово Боже вірним від свого імені - дивіться, скільки маємо сьогодні поділу... Розумію, що така ясність (оце - непомильне вчення Церкви, а тут - священик зі своїми вадами) не є заштриком від сектанства, але, думаю, допоможе всій Церкві розрізнити у собі людський і Божий елементи.
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
o.Mykil
старець
старець
Повідомлень: 3456
З нами з: 11 вересня 2008, 10:57
Звідки: Galicia
Контактна інформація:

Re: Що називати проповіддю ?

Повідомлення o.Mykil » 23 грудня 2009, 17:47

felonu писав:Здравствуйте.
Можно ли мирянину проповедовать среди близких людей?


Найкраща проповідь - особистий приклад боговгодного життя!
Посадім любові квіти
На життєвій ниві:
Хоче всіх Господь зустріти
На шляху правдивім!

Ігор Куліковський
новик
новик
Повідомлень: 26
З нами з: 12 лютого 2010, 15:28
Звідки: Тернопіль

Re: Ораторство семінаристів!

Повідомлення Ігор Куліковський » 18 лютого 2010, 16:40

demetris писав:Вважаю, що доцільно б проводити навчання публічного виступу для осіб, що в майбутньому будуть спілкуватися з масами...
Або підвищити якість цього навчання якщо воно ведеться, не вважаєте?


Вважаю, що потрібно, і не тільки з масами, але і навіть тоді коли тих парафіян є мало. Але і також усім нам потрібно навчитися слухати проповіді отців, адже бувають різні священики, і кожен може говорити так як уміє передати, так як сам переживає... але чи ми вміємо слухати.
Особисто я потрапляв в ситуації коли з проповіді мало що розумів, але наприклад знайомі з котрими був на Літургії були в захоплені від проповіді...

Аватар користувача
Georgij
старець
старець
Повідомлень: 768
З нами з: 27 червня 2011, 07:54

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення Georgij » 14 липня 2011, 17:59

Слава Ісусу Христу!

Отче, бачив таке: в одному деканаті, отець-декан постійно проповідує на всіх недільних Літургіях. Щонеділі служиться 3 Літургії. Коли він є, то інші священники не проповідують, хоча вони служать...А коли його нема, а це рідко трапляється, то проповідують. А як тут з розвитком душпастирства? Все добре? і чи канонічна така практика, коли на парафії до 5 священнослужителів?
Гнітять мене гріхи, але вони не здолають Божого милосердя до мене.

Аватар користувача
о.Олег
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 9705
З нами з: 29 вересня 2009, 12:53
Звідки: м.Львів

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення о.Олег » 14 липня 2011, 18:20

Georgij писав:Слава Ісусу Христу!

Отче, бачив таке: в одному деканаті, отець-декан постійно проповідує на всіх недільних Літургіях. Щонеділі служиться 3 Літургії. Коли він є, то інші священники не проповідують, хоча вони служать...А коли його нема, а це рідко трапляється, то проповідують. А як тут з розвитком душпастирства? Все добре? і чи канонічна така практика, коли на парафії до 5 священнослужителів?

та хоч і 1 хоч і 10 - канонічна. Відповідно до потреби парафій чи бачення Єпископа. А з проповіддю... тут треба знати, чому декан не довіряє проповідувати іншим священикам. І проблема може бути дуже різною. Наприклад, з мого досвіду, проходив я дияконську практику в церкві Анни і священики перевірили мою першу проповідь (перед Літургією мав дати її перечитати), підправили/підказали як краще і вже опісля цього повністю мені грішному довіряли в цьому служінні; на парафії Різдва Богородиці (Сихів) священики мене вже давно знали і мали досвід слухання моїх проповідей ще перед тим, як був там на священичій практиці і Відпусті в Страдчі/інших... А... знаю священиків, яким цю службу проповіддю довіряють парохи не дуже радо...
З повагою, о.Олег
"Ніхто не може любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає" (Йо. 15, 13).

Аватар користувача
Georgij
старець
старець
Повідомлень: 768
З нами з: 27 червня 2011, 07:54

Re: "Запитуємо cвященика"

Повідомлення Georgij » 14 липня 2011, 18:40

А на чому вчитися священникам?, до речі деякі обдаровані, і могли б цю харизму розвинути... Вони десь-колись відвідують якісь заходи, мають щось казати-благовіствувати?
Просто часто нічого з проповідей настоятеля не "береться", люди просто " виходять в мирі", йдуть додому без пережиття Євангельської проповіді, я знаю, що в цей час проповідь аж "палить", але не в цій церкві....люди хіба кожен рік слухають одне і те саме про святих... Це добре, але не розвиває постійних парафіян. Не подумайте, я вірю, що Господь може "вилляти" Духа Премудрості і на настоятля :) , але чому він(настоятель) не вірить в те, що Господь може цим обдарувати і його сотрудників?
Гнітять мене гріхи, але вони не здолають Божого милосердя до мене.


Повернутись до “Літургіка”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість